Yamaha MT-07 vs 2024 KTM DUKE 790 vs YAMAHA MT-09 SP
Aşağıdan favori modelinizi işaretleyip oy verin; sonuçlar anında güncellenir ve üyelik istemiyoruz. Tercihinizi paylaşmak, bu kıyaslamayı okuyanlara da fikir verir.
Skorlar, özet ve sele (isteğe bağlı) Tahminler ve tablodan otomatik özet — istersen aç.
Teknik skor (tahmini)
Bu karşılaştırmada güç, tork, güç/ağırlık, son hız ve daha hafif gövde birlikte değerlendirilir. Gerçek kullanım ve yol şartları farklıdır — kesin sonuç değildir.
Kullanım uyumu (tahmini)
Şehir, uzun yol, sportif kullanım ve yeni sürücü için kabaca puan — teknik veriler ve motosiklet tipi birlikte. Gerçek his için yol, deneyim ve lastik çok şey değiştirir.
Şehir / iş–eve
Uzun yol / touring
Sportif kullanım
Yeni başlayan
Sele yüksekliği (cm)
Değerler veritabanındaki ölçü; ayakkabı, süspansiyon oturması ve zemin hissi farkı değiştirir.
- Yamaha MT-07 80.5 cm
- 2024 KTM DUKE 790 80 cm Bu grupta en alçak sele
- YAMAHA MT-09 SP 82.5 cm Bu grupta en yüksek sele
Bu karşılaştırmada fark: yaklaşık 2.5 cm.
Kabaca: yere rahat basmak için iç bacak ölçüsü çoğu zaman sele yüksekliği ile aynı mertebede olur (oturuş ergonomisine göre değişir).
Özet (otomatik)
Teknik tablodaki rakamlardan üretildi — editör yorumu değildir.
- Güç: 73.4 hp (Yamaha MT-07) ile 117.3 hp (YAMAHA MT-09 SP) arasında.
- Tork: 67 Nm (Yamaha MT-07) ile 93 Nm (YAMAHA MT-09 SP) arasında.
- Ağırlık: 174 kg (2024 KTM DUKE 790) – 190 kg (YAMAHA MT-09 SP).
- Motor hacmi: 700 cc (Yamaha MT-07) – 900 cc (YAMAHA MT-09 SP).
Tüm satırlarda değerler aynı görünüyor; filtreyi kapatın.
| Özellikler | Yamaha MT-07 | KTM DUKE 790 | YAMAHA MT-09 SP |
|---|---|---|---|
| Marka | YAMAHA | KTM | YAMAHA |
| Model | Yamaha MT-07 | KTM DUKE 790 | YAMAHA MT-09 SP |
| Motor Hacmi | 700cc | 800cc | 900cc |
| Güç | 73.4hp | 105hp | 117.3hp |
| Tork | 67nm. | 87nm. | 93nm. |
| Silindir / Subap | Double Cylinder, 4 with valve | Double Cylinder, 8 with valve | 3 Cylinders, 16 with valve |
| Ağırlık | 184kg | 174kg | 190kg |
| Fren | Ön hidrolik çift 298mm ve arka hidrolik tek 245mm disk ABS (Nissen kaliperler) | Dört pistonlu, 2 x radyal olarak monte edilmiş kaliper, İki pistonlu kaliper fren diski | Ön : Hidrolik çift disk, Ø 298 mm Arka: Hidrolik tek disk, Ø 245 mm |
| Sele Yüksekliği (cm) | 80.5cm | 80cm | 82.5cm |
| Lastik | 120/70 ZR 17 ön, 180/55 ZR 17 arka lastik ebatı | Massis Supermaxx ST, Massis Supermaxx ST | 120/70 ZR17M/C (58W) Tubeless , 180/55 ZR17M/C (73W) Tubeless |
| Soğutma Sistemi | Liquid Cooling | Liquid Cooling | Liquid Cooling |
| Motor Tipi | Naked | Naked | Naked |
| Top Speed | 230km/h | 210km/h | 280km/h |
| Yakıt Kapasitesi / Tüketimi | 14 lt - 4.2lt/100km | 14 lt - 4.6lt/100km | 14 lt - 5lt/100km |
| Servis Ağının Yaygınlığı | |||
| Servis Kalitesi | |||
| Yedek Parça Bulunabilirliği | |||
| Fiyat | 389000TL | 720000TL | 624200TL |
| Diğer Motosiklet Fiyat Listeleri İçin | YAMAHA Fiyat Listesi İçin Tıkla | KTM Fiyat Listesi İçin Tıkla | YAMAHA Fiyat Listesi İçin Tıkla |
| Ek özellikler | Ön süspansiyon Teleskopik çatal Arka süspansiyon Salınım kolu, (mafsallı)
|
ABS SistemiBosch 9.1 MB ABS sistemi. Viraj ABS ve Supermoto ABS modu Sürüş Modları4 Farklı sürüş modu : Rain, Street, Sport ve Track TFT GöstergeYol bilgisayarlı TFT ful renkli gösterge. Süspansiyon Yolu Ön140 mm Süspansiyon Yolu Arka150 mm
|
Teleskopik çatal Arka süspansiyon Salınım kolu, mafsallı
|
Görüşler
Yorum yazmak için önce yukarıdan bir modele oy vermen gerekir. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanır.
Henüz yayınlanmış görüş yok. İlk yorumu sen yazabilirsin.
Yamaha MT-07 vs 2024 KTM DUKE 790 vs YAMAHA MT-09 SP: Hangisi sizin için daha uygun?
Genel Değerlendirme
2023 Yamaha MT-07, 2024 KTM DUKE 790 ve 2023 YAMAHA MT-09 SP modellerini tek ekranda kıyaslıyorsunuz. Motor hacimleri birbirine yakın sınıflarda; kullanım amacı ve ergonomi seçimi daha belirleyici olabilir. Beygir gücü olarak 2023 YAMAHA MT-09 SP tabloda en yüksek değere (117.3 hp) sahip. Aşağıdaki bölümlerde her kriteri model model özetledik.
1. Silindir Hacmi ve Performans
2023 Yamaha MT-07: 700 cc — uzun yol ve deneyim odaklı. 2024 KTM DUKE 790: 800 cc — uzun yol ve deneyim odaklı. 2023 YAMAHA MT-09 SP: 900 cc — üst performans bandı. En yüksek hacim 2023 YAMAHA MT-09 SP, en düşük 2023 Yamaha MT-07 iken; tam kullanım senaryonu sele, süspansiyon ve sürüş pozisyonu ile netleşir.
2. Tork Gücü
2023 Yamaha MT-07: 67 Nm. 2024 KTM DUKE 790: 87 Nm. 2023 YAMAHA MT-09 SP: 93 Nm. En yüksek tork 2023 YAMAHA MT-09 SP; düşük devir çekişi ve yüklü kalkışlarda bu modeller öne çıkar. Tork farkı küçükse vites oranları ve ağırlık hissi sürüşte belirleyici olur.
3. Maksimum Hız
2023 Yamaha MT-07: 230 km/h (Naked). 2024 KTM DUKE 790: 210 km/h (Naked). 2023 YAMAHA MT-09 SP: 280 km/h (Naked). Liste başı hız değeri 2023 YAMAHA MT-09 SP; günlük kullanımda yasal limitler içinde sürüş konforu ve rüzgar koruması daha belirleyici olabilir.
4. Soğutma Sistemi
2023 Yamaha MT-07: Sıvı Soğutmalı. 2024 KTM DUKE 790: Sıvı Soğutmalı. 2023 YAMAHA MT-09 SP: Sıvı Soğutmalı. Tüm modeller aynı soğutma sınıfında; sıcak iklimde uzun kullanımda benzer termal davranış beklenir.
5. Tasarım ve Konfor
2023 Yamaha MT-07: 184 kg, sele 80.5 cm. 2024 KTM DUKE 790: 174 kg, sele 80 cm. 2023 YAMAHA MT-09 SP: 190 kg, sele 82.5 cm. 2024 KTM DUKE 790 listede en hafif; 2023 YAMAHA MT-09 SP daha ağır gövde ile otoyol stabilitesi hissi artabilir. Sele aralığı 80–82.5 cm; boyunuza göre diz ve ayak pozisyonunu mutlaka deneyin.
6. Kullanım Alanları
Naked: 2023 Yamaha MT-07, 2024 KTM DUKE 790 ve 2023 YAMAHA MT-09 SP — şehir ve stil odaklı sürüş Birden fazla segment aynı listedeyse günlük rotanıza göre öncelik verin.
Servis ve Parça Durumu
2023 Yamaha MT-07: servis ağı 3, servis kalitesi 4, yedek parça 4. 2024 KTM DUKE 790: servis ağı 2, servis kalitesi 4, yedek parça 3. 2023 YAMAHA MT-09 SP: servis ağı 3, servis kalitesi 4, yedek parça 4. Servis ağı skorunda 2023 Yamaha MT-07 öne çıkıyor olabilir; bölgenizdeki bayi yoğunluğu için yine de yerel araştırma yapın.
Yakıt Tüketimi ve Ekonomik Değerlendirme
2023 Yamaha MT-07: 4.2 L/100 km → 100 km’de ~1.96 TL; depo 14 L, tam depo ~654 TL, menzil ~333 km.
2024 KTM DUKE 790: 4.6 L/100 km → 100 km’de ~2.15 TL; depo 14 L, tam depo ~654 TL, menzil ~304 km.
2023 YAMAHA MT-09 SP: 5 L/100 km → 100 km’de ~2.34 TL; depo 14 L, tam depo ~654 TL, menzil ~280 km.
100 km yakıt maliyeti en düşük: 2023 Yamaha MT-07. Gerçek tüketim sürüş stiline ve trafiğe göre değişir.
Gerçek Yolculuk Senaryosu (100 km)
2023 Yamaha MT-07: ~161 km/h ortalama ile ~37 dakikada, ~4.2 L / ~196.22 TL.
2024 KTM DUKE 790: ~147 km/h ortalama ile ~41 dakikada, ~4.6 L / ~214.91 TL.
2023 YAMAHA MT-09 SP: ~196 km/h ortalama ile ~31 dakikada, ~5 L / ~233.6 TL.
Sonuç
Çoklu karşılaştırma özeti:
Hacimde öne çıkan: 2023 YAMAHA MT-09 SP. Torkta öne çıkan: 2023 YAMAHA MT-09 SP. Maksimum hızda öne çıkan: 2023 YAMAHA MT-09 SP. Nihai tercih; ergonomi, sigorta, ikinci el, servis yakınlığı ve kişisel sürüş zevkinizle şekillenir.
Benzer kıyaslamalar
Bu motolarla kesişen veya yakın zamanda eklenen diğer karşılaştırmalar.