Vespa Primavera 125 Color Vibe vs 2024 YENİ Yamaha Delight 125

Aşağıdan favori modelinizi işaretleyip oy verin; sonuçlar anında güncellenir ve üyelik istemiyoruz. Tercihinizi paylaşmak, bu kıyaslamayı okuyanlara da fikir verir.

Skorlar, özet ve sele (isteğe bağlı) Tahminler ve tablodan otomatik özet — istersen aç.

Teknik skor (tahmini)

Bu karşılaştırmada güç, tork, güç/ağırlık, son hız ve daha hafif gövde birlikte değerlendirilir. Gerçek kullanım ve yol şartları farklıdır — kesin sonuç değildir.

Teknikte önde
Vespa Primavera 125 Color Vibe
72 puan
2024 Yamaha Delight 125
28 puan

Kullanım uyumu (tahmini)

Şehir, uzun yol, sportif kullanım ve yeni sürücü için kabaca puan — teknik veriler ve motosiklet tipi birlikte. Gerçek his için yol, deneyim ve lastik çok şey değiştirir.

Şehir / iş–eve

Vespa Primavera 125 Color Vibe
60.6 puan
Bu senaryoda önde
2024 Yamaha Delight 125
62.3 puan

Uzun yol / touring

Bu senaryoda önde
Vespa Primavera 125 Color Vibe
63.4 puan
2024 Yamaha Delight 125
28.8 puan

Sportif kullanım

Bu senaryoda önde
Vespa Primavera 125 Color Vibe
59.7 puan
2024 Yamaha Delight 125
23.7 puan

Yeni başlayan

Vespa Primavera 125 Color Vibe
51.9 puan
Bu senaryoda önde
2024 Yamaha Delight 125
70.4 puan

Sele yüksekliği (cm)

Değerler veritabanındaki ölçü; ayakkabı, süspansiyon oturması ve zemin hissi farkı değiştirir.

  • Vespa Primavera 125 Color Vibe 79 cm Bu grupta en alçak sele
  • 2024 Yamaha Delight 125 80 cm Bu grupta en yüksek sele

Bu karşılaştırmada fark: yaklaşık 1 cm.

Kabaca: yere rahat basmak için iç bacak ölçüsü çoğu zaman sele yüksekliği ile aynı mertebede olur (oturuş ergonomisine göre değişir).

Özet (otomatik)

Teknik tablodaki rakamlardan üretildi — editör yorumu değildir.

  • Güç: 8.4 hp (2024 Yamaha Delight 125) ile 11 hp (Vespa Primavera 125 Color Vibe) arasında.
  • Tork: 9.8 Nm (2024 Yamaha Delight 125) ile 10.4 Nm (Vespa Primavera 125 Color Vibe) arasında.
  • Ağırlık: 101 kg (2024 Yamaha Delight 125) – 110 kg (Vespa Primavera 125 Color Vibe).
  • Motor hacimleri birbirine çok yakın.
Özellikler Vespa Primavera 125 Color Vibe Yamaha Delight 125
Marka Vespa YAMAHA
Model Vespa Primavera 125 Color Vibe Yamaha Delight 125
Motor Hacmi 125cc 125cc
Güç 11hp 8.4hp
Tork 10.4nm. 9.8nm.
Silindir / Subap Single Cylinder, 3 with valve Single Cylinder, 2 with valve
Ağırlık 110kg 101kg
Fren Ön : 200 mm çapında hidrolik kontrollü paslanmaz çelik disk, Arka : Ø 140 mm çapında mekanik kontrollü tambur Ön : Hidrolik tek disk fren Arka : Kampana
Sele Yüksekliği (cm) 79cm 80cm
Lastik Ön : Tubeless (iç lastiksiz) 110/70 - 12” Arka : Tubeless (iç lastiksiz) 120/70 - 12” Ön : 90/90-12 44J Tubeless Arka : 100/90-10 56J Tubeless
Soğutma Sistemi Air Cooled Air Cooled
Motor Tipi Scooter Scooter
Top Speed 85km/h 100km/h
Yakıt Kapasitesi / Tüketimi 8 lt - 2.6lt/100km 5.5 lt - 1.8lt/100km
Servis Ağının Yaygınlığı
Servis Kalitesi
Yedek Parça Bulunabilirliği
Fiyat 319000TL 144000TL
Diğer Motosiklet Fiyat Listeleri İçin Vespa Fiyat Listesi İçin Tıkla YAMAHA Fiyat Listesi İçin Tıkla
Ek özellikler

ÖN SÜSPANSİYON

Spiral yaylı ve hidrolik amortisörlü tek salıncak kolu

ARKA SÜSPANSİYON

Ayarlanabilir (4 konum) ön yüklemeli spiral yay ve tek hidrolik amortisör

Görüşler

Yorum yazmak için önce yukarıdan bir modele oy vermen gerekir. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanır.

Henüz yayınlanmış görüş yok. İlk yorumu sen yazabilirsin.

Oy verdikten sonra buradan kısa bir görüş ekleyebilirsin (sayfa yenilenmeden form açılır).

Vespa Primavera 125 Color Vibe vs 2024 YENİ Yamaha Delight 125: Hangisi sizin için daha uygun?

Genel Değerlendirme

2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe ve 2024 Yamaha Delight 125, motor hacimleri ve güçleri açısından oldukça benzer. Bu durumda tasarım, sürüş konforu ve kişisel tercihler ön plana çıkabilir. Ayrıca, 2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe, 11hp gücüyle hız ve performans arayan kullanıcılar için öne çıkıyor.

1. Silindir Hacmi ve Performans

2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe ve 2024 Yamaha Delight 125, neredeyse aynı motor hacmine sahip olup benzer performans sunuyor. Bu durumda tasarım, sürüş konforu ve diğer özellikler tercihinizde daha etkili olacaktır.
2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe, 125cc motor hacmiyle yüksek performans ve hızlanma isteyen kullanıcılar için ideal. Bu model, yeni başlayanlar ve şehir içi kullanım için mükemmel bir seçenektir.

2. Tork Gücü

2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe ve 2024 Yamaha Delight 125, neredeyse aynı tork değerine sahip olup benzer çekiş gücü sunuyor. Bu, performans açısından diğer özelliklerin tercihinizde daha etkili olabileceği anlamına gelir.
2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe, ani hızlanma gerektiren kullanıcılar için ideal. Bu tork değeri, şehir içi kullanımda ekonomik ve yeterli bir güç sunar.

3. Maksimum Hız

2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe (Scooter) ve 2024 Yamaha Delight 125 (Scooter), maksimum hız açısından birbirine oldukça yakın değerlere sahiptir. 2024 Yamaha Delight 125, 100 km/h hız değeri ile küçük bir avantaj sunuyor. Ancak bu fark, çoğu kullanıcı için hissedilir bir farklılık yaratmayabilir.

4. Soğutma Sistemi

2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe, Hava Soğutmalı sisteme sahipken, 2024 Yamaha Delight 125 Hava Soğutmalı bir sistem sunuyor. Her iki modelin soğutma sistemleri eşit performans sağlıyor.

5. Tasarım ve Konfor

2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe ve 2024 Yamaha Delight 125, ağırlıkları açısından birbirine yakın seviyelerde olup farklı kullanım alanlarında benzer deneyimler sunabilir. Ayrıca, 2024 Yamaha Delight 125, 80cm sele yüksekliği ile uzun boylu sürücüler için daha uygun bir konfor sunar. 2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe ise 79cm sele yüksekliği ile ortalama boydaki sürücüler için daha ergonomik bir sürüş sağlar.

6. Kullanım Alanları

2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe ve 2024 Yamaha Delight 125, Scooter türünde motosikletlerdir. şehir içi ulaşımda pratiklik ve yakıt ekonomisi arayan kullanıcılar için mükemmel bir seçimdir. Kısa mesafeler ve günlük işler için idealdir.

Servis ve Parça Durumu

2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe ve 2024 Yamaha Delight 125, servis ağı açısından benzer seviyededir. Servis kalitesi bakımından iki model de benzer seviyede değerlendiriliyor. Yedek parça erişimi açısından iki model arasında büyük bir fark yoktur.

Yakıt Tüketimi ve Ekonomik Değerlendirme

2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe, 2.6L/100km tüketimiyle 100 km’de ortalama 1.21 TL yakıt harcar. Yakıt deposu 8 litre olduğu için tam depo ile yaklaşık 308 km yol gidebilir ve depo dolumu 374 TL’ye mal olur.
2024 Yamaha Delight 125, 1.8L/100km tüketimiyle 100 km’de ortalama 0.84 TL yakıt harcar. Yakıt deposu 5.5 litre olduğu için tam depo ile yaklaşık 306 km yol gidebilir ve depo dolumu 257 TL’ye mal olur.
2024 Yamaha Delight 125, her 100 km'de yaklaşık 0.37 TL daha az yakıt harcıyor. Bu da 1000 km'lik bir yolculukta 370 TL'ye kadar tasarruf anlamına gelir. Ekonomik sürüş önceliği olan kullanıcılar için dikkat çekici bir avantaj sunuyor.

Gerçek Yolculuk Senaryosu (100 km)

2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe, maksimum 85 km/h hıza sahip. Ortalama 60 km/h hızla 100 km'lik bir yolculuğu 1 saat 40 dakikada tamamlar. Bu mesafede 2.6 litre yakıt tüketir ve yaklaşık 121.47 TL harcar.
2024 Yamaha Delight 125, maksimum 100 km/h hıza sahip. Ortalama 70 km/h hızla bu mesafeyi 1 saat 26 dakikada tamamlar. 1.8 litre yakıt tüketir ve maliyeti 84.1 TL olur.
2024 Yamaha Delight 125, düşük yakıt tüketimi ve ekonomik sürüşüyle bu yolculukta tasarruf sağlıyor.

Sonuç

Teknik Performans:
Puanlar girilmediği için sadece teknik verilere göre değerlendirme yapılmıştır.

Servis ve Parça Durumu:
Her iki modelin servis ağı benzer seviyede. Yedek parça bulunabilirliği açısından büyük fark bulunmamaktadır.

Genel Değerlendirme:
Her iki modelin de öne çıktığı farklı alanlar bulunuyor. 2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe, bazı teknik alanlarda avantaj sunarken; 2024 Yamaha Delight 125 ise farklı kategorilerde öne çıkabiliyor. Eğer konfor, yakıt ekonomisi ve şehir içi pratiklik arıyorsanız 2023 Vespa Primavera 125 Color Vibe sizin için uygun olabilir. Ancak yüksek hız, tork ve agresif kullanım önceliğinizse, 2024 Yamaha Delight 125 daha cazip bir seçenek olacaktır. Son kararı verirken, sadece teknik verilere değil, kullanım amacınıza, sürüş alışkanlıklarınıza ve motosikleti nerede kullanacağınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Sen de kıyaslamanı yap

İlk iki motosikleti seçin (zorunlu). Daha fazla model için aşağıdan 3. motoru ekle deyin; gerekirse 4. motoru ekle ile devam edin. Listeden seçip Kıyasla’ya basın.