TRIUMPH Tiger 1200 GT vs Yamaha Tracer 9 GT Plus vs 2025 YENİ Triumph Tiger Sport 800
TRIUMPH Tiger 1200 GT vs Yamaha Tracer 9 GT Plus vs 2025 YENİ Triumph Tiger Sport 800 karşılaştırması — hangisi daha hızlı?
TRIUMPH Tiger 1200 GT daha yüksek top speed değerine sahip (250 km/sa vs 240 km/sa); TRIUMPH Tiger 1200 GT daha güçlü (148hp vs 119hp). Fiyat, ağırlık ve frenler için tabloya bakın.
Aşağıdan favori modelinizi işaretleyip oy verin; sonuçlar anında güncellenir ve üyelik istemiyoruz. Tercihinizi paylaşmak, bu kıyaslamayı okuyanlara da fikir verir.
Skorlar, özet ve sele (isteğe bağlı) Tahminler ve tablodan otomatik özet — istersen aç.
Teknik skor (tahmini)
Bu karşılaştırmada güç, tork, güç/ağırlık, son hız ve daha hafif gövde birlikte değerlendirilir. Gerçek kullanım ve yol şartları farklıdır — kesin sonuç değildir.
Kullanım uyumu (tahmini)
Şehir, uzun yol, sportif kullanım ve yeni sürücü için kabaca puan — teknik veriler ve motosiklet tipi birlikte. Gerçek his için yol, deneyim ve lastik çok şey değiştirir.
Şehir / iş–eve
Uzun yol / touring
Sportif kullanım
Yeni başlayan
Sele yüksekliği (cm)
Değerler veritabanındaki ölçü; ayakkabı, süspansiyon oturması ve zemin hissi farkı değiştirir.
- TRIUMPH Tiger 1200 GT 85 cm Bu grupta en yüksek sele
- Yamaha Tracer 9 GT Plus 81 cm Bu grupta en alçak sele
- 2025 Triumph Tiger Sport 800 83.5 cm
Bu karşılaştırmada fark: yaklaşık 4 cm.
Kabaca: yere rahat basmak için iç bacak ölçüsü çoğu zaman sele yüksekliği ile aynı mertebede olur (oturuş ergonomisine göre değişir).
Özet (otomatik)
Teknik tablodaki rakamlardan üretildi — editör yorumu değildir.
- Güç: 115 hp (2025 Triumph Tiger Sport 800) ile 148 hp (TRIUMPH Tiger 1200 GT) arasında.
- Tork: 83 Nm (2025 Triumph Tiger Sport 800) ile 130 Nm (TRIUMPH Tiger 1200 GT) arasında.
- Ağırlık: 214 kg (2025 Triumph Tiger Sport 800) – 240 kg (TRIUMPH Tiger 1200 GT).
- Motor hacmi: 800 cc (2025 Triumph Tiger Sport 800) – 1100 cc (TRIUMPH Tiger 1200 GT).
Tüm satırlarda değerler aynı görünüyor; filtreyi kapatın.
| Özellikler | TRIUMPH Tiger 1200 GT | Yamaha Tracer 9 GT Plus | Triumph Tiger Sport 800 |
|---|---|---|---|
| Marka | Triumph | YAMAHA | Triumph |
| Model | TRIUMPH Tiger 1200 GT | Yamaha Tracer 9 GT Plus | Triumph Tiger Sport 800 |
| Motor Hacmi | Above 1000cc | 900cc | 800cc |
| Güç | 148hp | 119hp | 115hp |
| Tork | 130nm. | 93nm. | 83nm. |
| Silindir / Subap | 3 Cylinders, 12 with valve | 3 Cylinders, 12 with valve | 3 Cylinders, 12 with valve |
| Ağırlık | 240kg | 220kg | 214kg |
| Fren | Brembo M4.30 Stylema monoblok radyal kaliperler, OC-ABS, ikiz 320 mm yüzer diskler. Magura HC1 açıklığı ayarlanabilir, ayrı hazneli radyal ana silindir., Brembo tek pistonlu kaliper, OC-ABS, tek 282 mm disk. Uzak hazneli arka ana silindir. | ÖN Hidrolik çift disk, Ø 298 mm, ARKA Hidrolik tek disk, Ø 245 mm | Ön : İkiz 310mm yüzer diskler, 4 pistonlu radyal kumpaslar, OCABS Arka : Tek 255mm sabit disk, tek pistonlu sürgülü kumpas, OCABS |
| Sele Yüksekliği (cm) | 85cm | 81cm | 83.5cm |
| Lastik | 120/70R19 (M/C 60V TL), 150/70R18 (M/C 70V TL) | ÖN 120/70Z R17 M/C (58W), ARKA 180/55Z R17 M/C (73W) | Ön : 120/70 R17 Arka : 180/55 R17 |
| Soğutma Sistemi | Liquid Cooling | Liquid Cooling | Liquid Cooling |
| Motor Tipi | Adventure | Touring | Adventure |
| Top Speed | 250km/h | 240km/h | 230km/h |
| Yakıt Kapasitesi / Tüketimi | 20 lt - 5.1lt/100km | 18.7 lt - 5lt/100km | 18.6 lt - 4.7lt/100km |
| Servis Ağının Yaygınlığı | |||
| Servis Kalitesi | |||
| Yedek Parça Bulunabilirliği | |||
| Fiyat | 1355300TL | 1025500TL | 862300TL |
| Diğer Motosiklet Fiyat Listeleri İçin | Triumph Fiyat Listesi İçin Tıkla | YAMAHA Fiyat Listesi İçin Tıkla | Triumph Fiyat Listesi İçin Tıkla |
| Ek özellikler | Ön süspansiyon Showa 49 mm, yarı aktif sönümlemeli USD çatallar. 200 mm seyahat. Arka Süspansiyon 200 mm tekerlek hareketi Otomatik elektronik ön yük ayarına ve Yeni Aktif Ön Yük Azaltma özelliğine sahip Showa yarı aktif sönümleme mono amortisörü. Sürücünün, arka yolcunun ve bagajın toplam ağırlığına bağlı olarak bu özellik, motosiklet durduğunda sürüş yüksekliğini 20 mm'ye kadar düşürerek daha fazla kolaylık ve güven sunabilir. ŞASİ -Tekerlekler : 19" Ön / 18" arka hafif alüminyum döküm jantlar -Yakıt tankı : 20 litre alüminyum yakıt deposu -Orta Stand : Aksesuar seçeneği -Showa Yarı Aktif Süspansiyon : 200 mm hareketli Showa Yarı Aktif Süspansiyon artık Yeni Aktif Ön Yük Azaltma özelliğine sahip. Sürücünün, arka yolcunun ve bagajın toplam ağırlığına bağlı olarak bu özellik, motosiklet durduğunda sürüş yüksekliğini 20 mm'ye kadar düşürerek daha fazla kolaylık ve güven sunabilir. |
Ön süspansiyon Teleskopik çatal KYB yarı aktif süspansiyon Arka süspansiyon Salınım kolu
|
Ön Süspansiyon : Showa 41mm, baş aşağı ayrı fonksiyonlu kartuş çatalları, ayarlanabilir sıkıştırma ve geri tepme sönümleme, 150mm tekerlek hareketi Arka Süspansiyon : Ayarlanabilir geri tepme sönümleme ve uzaktan hidrolik ön yük ayarı ile Showa monoşok RSU, 150mm tekerlek hareketi Sürücü Modu : Yağmur, Yol, Spor Entegre renkli TFT ekranlı LCD Çok İşlevli Cihazlar Kayma ve yardımcı kavrama Optimize edilmiş viraj ABS Değiştirilebilir çekiş kontrolü Hızlı vites Hız sabitleyici Rüzgar deflektörleri Ayarlanabilir ön cam Gündüz Farları (DRL) OPSİYONEL
İsteğe Bağlı Aksesuarlar
|
Görüşler
Yorum yazmak için önce yukarıdan bir modele oy vermen gerekir. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanır.
Henüz yayınlanmış görüş yok. İlk yorumu sen yazabilirsin.
TRIUMPH Tiger 1200 GT vs Yamaha Tracer 9 GT Plus vs Triumph Tiger Sport 800: Hangisi sizin için daha uygun?
Genel Değerlendirme
2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT, 2023 Yamaha Tracer 9 GT Plus ve 2025 Triumph Tiger Sport 800 modellerini tek ekranda kıyaslıyorsunuz. Motor hacimleri birbirine yakın sınıflarda; kullanım amacı ve ergonomi seçimi daha belirleyici olabilir. Beygir gücü olarak 2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT tabloda en yüksek değere (148 hp) sahip. Aşağıdaki bölümlerde her kriteri model model özetledik.
1. Silindir Hacmi ve Performans
2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT: 1100 cc — üst performans bandı. 2023 Yamaha Tracer 9 GT Plus: 900 cc — üst performans bandı. 2025 Triumph Tiger Sport 800: 800 cc — uzun yol ve deneyim odaklı. En yüksek hacim 2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT, en düşük 2025 Triumph Tiger Sport 800 iken; tam kullanım senaryonu sele, süspansiyon ve sürüş pozisyonu ile netleşir.
2. Tork Gücü
2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT: 130 Nm. 2023 Yamaha Tracer 9 GT Plus: 93 Nm. 2025 Triumph Tiger Sport 800: 83 Nm. En yüksek tork 2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT; düşük devir çekişi ve yüklü kalkışlarda bu modeller öne çıkar. Tork farkı küçükse vites oranları ve ağırlık hissi sürüşte belirleyici olur.
3. Maksimum Hız
2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT: 250 km/h (Enduro). 2023 Yamaha Tracer 9 GT Plus: 240 km/h (Touring). 2025 Triumph Tiger Sport 800: 230 km/h (Enduro). Liste başı hız değeri 2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT; günlük kullanımda yasal limitler içinde sürüş konforu ve rüzgar koruması daha belirleyici olabilir.
4. Soğutma Sistemi
2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT: Sıvı Soğutmalı. 2023 Yamaha Tracer 9 GT Plus: Sıvı Soğutmalı. 2025 Triumph Tiger Sport 800: Sıvı Soğutmalı. Tüm modeller aynı soğutma sınıfında; sıcak iklimde uzun kullanımda benzer termal davranış beklenir.
5. Tasarım ve Konfor
2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT: 240 kg, sele 85 cm. 2023 Yamaha Tracer 9 GT Plus: 220 kg, sele 81 cm. 2025 Triumph Tiger Sport 800: 214 kg, sele 83.5 cm. 2025 Triumph Tiger Sport 800 listede en hafif; 2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT daha ağır gövde ile otoyol stabilitesi hissi artabilir. Sele aralığı 81–85 cm; boyunuza göre diz ve ayak pozisyonunu mutlaka deneyin.
6. Kullanım Alanları
Enduro: 2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT ve 2025 Triumph Tiger Sport 800 — asfalt + hafif arazi dengesi Touring: 2023 Yamaha Tracer 9 GT Plus — uzun yol konforu ve bagaj Birden fazla segment aynı listedeyse günlük rotanıza göre öncelik verin.
Servis ve Parça Durumu
2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT: servis ağı 1, servis kalitesi 4, yedek parça 2. 2023 Yamaha Tracer 9 GT Plus: servis ağı 3, servis kalitesi 4, yedek parça 4. 2025 Triumph Tiger Sport 800: servis ağı 1, servis kalitesi 4, yedek parça 3. Servis ağı skorunda 2023 Yamaha Tracer 9 GT Plus öne çıkıyor olabilir; bölgenizdeki bayi yoğunluğu için yine de yerel araştırma yapın.
Yakıt Tüketimi ve Ekonomik Değerlendirme
2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT: 5.1 L/100 km → 100 km’de ~2.38 TL; depo 20 L, tam depo ~934 TL, menzil ~392 km.
2023 Yamaha Tracer 9 GT Plus: 5 L/100 km → 100 km’de ~2.34 TL; depo 18.7 L, tam depo ~874 TL, menzil ~374 km.
2025 Triumph Tiger Sport 800: 4.7 L/100 km → 100 km’de ~2.2 TL; depo 18.6 L, tam depo ~869 TL, menzil ~396 km.
100 km yakıt maliyeti en düşük: 2025 Triumph Tiger Sport 800. Gerçek tüketim sürüş stiline ve trafiğe göre değişir.
Gerçek Yolculuk Senaryosu (100 km)
2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT: ~175 km/h ortalama ile ~34 dakikada, ~5.1 L / ~238.27 TL.
2023 Yamaha Tracer 9 GT Plus: ~168 km/h ortalama ile ~36 dakikada, ~5 L / ~233.6 TL.
2025 Triumph Tiger Sport 800: ~161 km/h ortalama ile ~37 dakikada, ~4.7 L / ~219.58 TL.
Sonuç
Çoklu karşılaştırma özeti:
Hacimde öne çıkan: 2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT. Torkta öne çıkan: 2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT. Maksimum hızda öne çıkan: 2023 TRIUMPH Tiger 1200 GT. Nihai tercih; ergonomi, sigorta, ikinci el, servis yakınlığı ve kişisel sürüş zevkinizle şekillenir.
Benzer kıyaslamalar
Bu motolarla kesişen veya yakın zamanda eklenen diğer karşılaştırmalar.