Yamaha TMAX Tech MAX 560 vs Honda Forza 750 vs Honda X-ADV 745

Yamaha TMAX Tech MAX 560 vs Honda Forza 750 vs Honda X-ADV 745 karşılaştırması — hangisi daha hızlı?

Honda Forza 750 daha yüksek top speed değerine sahip (220 km/sa vs 180 km/sa); Honda Forza 750 daha güçlü (59hp vs 47hp). Fiyat, ağırlık ve frenler için tabloya bakın.

Aşağıdan favori modelinizi işaretleyip oy verin; sonuçlar anında güncellenir ve üyelik istemiyoruz. Tercihinizi paylaşmak, bu kıyaslamayı okuyanlara da fikir verir.

Skorlar, özet ve sele (isteğe bağlı) Tahminler ve tablodan otomatik özet — istersen aç.

Teknik skor (tahmini)

Bu karşılaştırmada güç, tork, güç/ağırlık, son hız ve daha hafif gövde birlikte değerlendirilir. Gerçek kullanım ve yol şartları farklıdır — kesin sonuç değildir.

Yamaha TMAX Tech MAX 560
16.9 puan
Teknikte önde
Honda Forza 750
85.9 puan
Honda X-ADV 745
71.1 puan

Kullanım uyumu (tahmini)

Şehir, uzun yol, sportif kullanım ve yeni sürücü için kabaca puan — teknik veriler ve motosiklet tipi birlikte. Gerçek his için yol, deneyim ve lastik çok şey değiştirir.

Şehir / iş–eve

Bu senaryoda önde
Yamaha TMAX Tech MAX 560
80.4 puan
Honda Forza 750
41.7 puan
Honda X-ADV 745
44.6 puan

Uzun yol / touring

Yamaha TMAX Tech MAX 560
12 puan
Bu senaryoda önde
Honda Forza 750
82.1 puan
Honda X-ADV 745
77.7 puan

Sportif kullanım

Yamaha TMAX Tech MAX 560
7.5 puan
Bu senaryoda önde
Honda Forza 750
78.7 puan
Honda X-ADV 745
69.4 puan

Yeni başlayan

Bu senaryoda önde
Yamaha TMAX Tech MAX 560
92.4 puan
Honda Forza 750
42.6 puan
Honda X-ADV 745
13.5 puan

Sele yüksekliği (cm)

Değerler veritabanındaki ölçü; ayakkabı, süspansiyon oturması ve zemin hissi farkı değiştirir.

  • Yamaha TMAX Tech MAX 560 80 cm
  • Honda Forza 750 79 cm Bu grupta en alçak sele
  • Honda X-ADV 745 82 cm Bu grupta en yüksek sele

Bu karşılaştırmada fark: yaklaşık 3 cm.

Kabaca: yere rahat basmak için iç bacak ölçüsü çoğu zaman sele yüksekliği ile aynı mertebede olur (oturuş ergonomisine göre değişir).

Özet (otomatik)

Teknik tablodaki rakamlardan üretildi — editör yorumu değildir.

  • Güç: 46.9 hp (Yamaha TMAX Tech MAX 560) ile 58.5 hp (Honda X-ADV 745) arasında.
  • Tork: 55.7 Nm (Yamaha TMAX Tech MAX 560) ile 69 Nm (Honda X-ADV 745) arasında.
  • Ağırlık: 220 kg (Yamaha TMAX Tech MAX 560) – 236 kg (Honda X-ADV 745).
  • Motor hacmi: 550 cc (Yamaha TMAX Tech MAX 560) – 750 cc (Honda X-ADV 745).
Özellikler Yamaha TMAX Tech MAX 560 Honda Forza 750 Honda X-ADV 745
Marka YAMAHA HONDA HONDA
Model Yamaha TMAX Tech MAX 560 Honda Forza 750 Honda X-ADV 745
Yedek Parça — — —
Motor Hacmi 550cc 750cc 750cc
Güç 46.9hp 58.5hp 58.5hp
Tork 55.7nm. 69nm. 69nm.
Silindir / Subap Double Cylinder, 8 with valve Double Cylinder, 8 with valve Double Cylinder, 8 with valve
Ağırlık 220kg 235kg 236kg
Fren Hidrolik ikili disk freni, Ø 267 mm, Hidrolik tek disk freni, Ø 282 mm Ön / Arka (Çift Disk / Tek Disk) 2 Kanallı ABS Ön / Arka (296 mm 4 piston kaliperli hidrolik çift disk / 240 mm tek piston kaliperli hidrolik disk) 2 Kanallı ABS
Sele Yüksekliği (cm) 80cm 79cm 82cm
Lastik 120/70R15M / C 56H Tubeless, 160/60R15M / C 67H Tubeless Ön - Arka(120/70 R17 / 160/60 R15) Ön - Arka(120/70 R17 / 160/60 R15)
Soğutma Sistemi Liquid Cooling Liquid Cooling Liquid Cooling
Motor Tipi Scooter Scooter Adventure
Top Speed 180km/h 220km/h 173km/h
Yakıt Kapasitesi / Tüketimi 15 lt - 4.8lt/100km 13.2 lt - 3.6lt/100km 13.2 lt - 3.6lt/100km
Servis Ağının Yaygınlığı
Servis Kalitesi
Yedek Parça Bulunabilirliği
Fiyat 895500TL 1115250TL 1144500TL
Diğer Motosiklet Fiyat Listeleri İçin YAMAHA Fiyat Listesi İçin Tıkla HONDA Fiyat Listesi İçin Tıkla HONDA Fiyat Listesi İçin Tıkla
Ek özellikler
  • Güçlü 560 cc EURO5 motor
  • Dinamik sportif gövde tasarımı
  • Projektör farlar, entegre sinyaller
  • İyileştirilmiş sürücü ve yolcu ergonomisi
  • Bluetooth bağlantılı TFT ekran ve tam harita destekli navigasyon
  • Elektrikli ayarlanabilir ön cam
  • Hız sabitleyici
  • Isıtmalı tutacaklar ve sele
  • Sınıfının en iyisi üstün teknik özellikler
  • Akıllı Anahtar ile anahtarsız çalıştırma
  • Hafif alüminyum şasi
  • Gelişmiş elektronik kontrol teknolojisi
  • Geniş bagaj bölmesi
  • Hırsızlık önleyici kilitlenebilir orta sehpa

-Sıvı Soğutmalı

-Ön Süspansiyon

Showa 41 mm ters teleskopik çatal 120 mm hareket mesafesi

-Arka Süspansiyon

Tek amörtisör yay birimi, Pro-Link salıncak, 120 mm hareket mesafesi

-USB Type-C Soketi

-Güç Modları

-Motor Freni Modları

-Sürüş Modları

-Acil Durum Fren Sinyalleri

-Elektronik Kontrollü Gaz Kolu

-Honda Seçilebilir Tork Kontrolü

-Akıllı Anahtar

-Dahili Bagaj

-TFT Renkli Gösterge Paneli

-LED Ön Far

-DCT Şanzıman

-LED Arka Far

-Gündüz Farları

-Akıllı Anahtar

-Sürüş Modları

-Honda Seçilebilir Tork Kontrolü

-Elektronik Kontrollü Gaz Kolu

-Acil Durum Fren Sinyalleri

-Seçilebilir ABS

-Motor Freni Modları

-Güç Modları

-Elcik Koruma

-USB Type-C Soketi

Buraya Yazılan Fiyat Listesi Değişebilmektedir. Fiyat Listesine Tıklayarak Honda'nın Güncel Fiyat Listesine Ulaşabilirsiniz.

Görüşler

Yorum yazmak için önce yukarıdan bir modele oy vermen gerekir. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanır.

Henüz yayınlanmış görüş yok. İlk yorumu sen yazabilirsin.

Oy verdikten sonra buradan kısa bir görüş ekleyebilirsin (sayfa yenilenmeden form açılır).

Yamaha TMAX Tech MAX 560 vs Honda Forza 750 vs Honda X-ADV 745: Hangisi sizin için daha uygun?

Genel Değerlendirme

2023 Yamaha TMAX Tech MAX 560, 2023 Honda Forza 750 ve 2023 Honda X-ADV 745 modellerini tek ekranda kıyaslıyorsunuz. Motor hacimleri birbirine yakın sınıflarda; kullanım amacı ve ergonomi seçimi daha belirleyici olabilir. Beygir gücü olarak 2023 Honda Forza 750 ve 2023 Honda X-ADV 745 tabloda en yüksek değere (58.5 hp) sahip. Aşağıdaki bölümlerde her kriteri model model özetledik.

1. Silindir Hacmi ve Performans

2023 Yamaha TMAX Tech MAX 560: 550 cc — uzun yol ve deneyim odaklı. 2023 Honda Forza 750: 750 cc — uzun yol ve deneyim odaklı. 2023 Honda X-ADV 745: 750 cc — uzun yol ve deneyim odaklı. En yüksek hacim 2023 Honda Forza 750, en düşük 2023 Yamaha TMAX Tech MAX 560 iken; tam kullanım senaryonu sele, süspansiyon ve sürüş pozisyonu ile netleşir.

2. Tork Gücü

2023 Yamaha TMAX Tech MAX 560: 55.7 Nm. 2023 Honda Forza 750: 69 Nm. 2023 Honda X-ADV 745: 69 Nm. En yüksek tork 2023 Honda Forza 750; düşük devir çekişi ve yüklü kalkışlarda bu modeller öne çıkar. Tork farkı küçükse vites oranları ve ağırlık hissi sürüşte belirleyici olur.

3. Maksimum Hız

2023 Yamaha TMAX Tech MAX 560: 180 km/h (Scooter). 2023 Honda Forza 750: 220 km/h (Scooter). 2023 Honda X-ADV 745: 173 km/h (Enduro). Liste başı hız değeri 2023 Honda Forza 750; günlük kullanımda yasal limitler içinde sürüş konforu ve rüzgar koruması daha belirleyici olabilir.

4. Soğutma Sistemi

2023 Yamaha TMAX Tech MAX 560: Sıvı Soğutmalı. 2023 Honda Forza 750: Sıvı Soğutmalı. 2023 Honda X-ADV 745: Sıvı Soğutmalı. Tüm modeller aynı soğutma sınıfında; sıcak iklimde uzun kullanımda benzer termal davranış beklenir.

5. Tasarım ve Konfor

2023 Yamaha TMAX Tech MAX 560: 220 kg, sele 80 cm. 2023 Honda Forza 750: 235 kg, sele 79 cm. 2023 Honda X-ADV 745: 236 kg, sele 82 cm. 2023 Yamaha TMAX Tech MAX 560 listede en hafif; 2023 Honda X-ADV 745 daha ağır gövde ile otoyol stabilitesi hissi artabilir. Sele aralığı 79–82 cm; boyunuza göre diz ve ayak pozisyonunu mutlaka deneyin.

6. Kullanım Alanları

Scooter: 2023 Yamaha TMAX Tech MAX 560 ve 2023 Honda Forza 750 — şehir ve kısa mesafe pratikliği Enduro: 2023 Honda X-ADV 745 — asfalt + hafif arazi dengesi Birden fazla segment aynı listedeyse günlük rotanıza göre öncelik verin.

Servis ve Parça Durumu

2023 Yamaha TMAX Tech MAX 560: servis ağı 3, servis kalitesi 4, yedek parça 4. 2023 Honda Forza 750: servis ağı 4, servis kalitesi 4, yedek parça 4. 2023 Honda X-ADV 745: servis ağı 4, servis kalitesi 4, yedek parça 3. Servis ağı skorunda 2023 Honda Forza 750 öne çıkıyor olabilir; bölgenizdeki bayi yoğunluğu için yine de yerel araştırma yapın.

Yakıt Tüketimi ve Ekonomik Değerlendirme

2023 Yamaha TMAX Tech MAX 560: 4.8 L/100 km → 100 km’de ~2.24 TL; depo 15 L, tam depo ~701 TL, menzil ~313 km.
2023 Honda Forza 750: 3.6 L/100 km → 100 km’de ~1.68 TL; depo 13.2 L, tam depo ~617 TL, menzil ~367 km.
2023 Honda X-ADV 745: 3.6 L/100 km → 100 km’de ~1.68 TL; depo 13.2 L, tam depo ~617 TL, menzil ~367 km.
100 km yakıt maliyeti en düşük: 2023 Honda Forza 750 ve 2023 Honda X-ADV 745. Gerçek tüketim sürüş stiline ve trafiğe göre değişir.

Gerçek Yolculuk Senaryosu (100 km)

2023 Yamaha TMAX Tech MAX 560: ~126 km/h ortalama ile ~48 dakikada, ~4.8 L / ~224.26 TL.
2023 Honda Forza 750: ~154 km/h ortalama ile ~39 dakikada, ~3.6 L / ~168.19 TL.
2023 Honda X-ADV 745: ~121 km/h ortalama ile ~50 dakikada, ~3.6 L / ~168.19 TL.

Sonuç

Çoklu karşılaştırma özeti:
Hacimde öne çıkan: 2023 Honda Forza 750 ve 2023 Honda X-ADV 745. Torkta öne çıkan: 2023 Honda Forza 750 ve 2023 Honda X-ADV 745. Maksimum hızda öne çıkan: 2023 Honda Forza 750. Nihai tercih; ergonomi, sigorta, ikinci el, servis yakınlığı ve kişisel sürüş zevkinizle şekillenir.

Sen de kıyaslamanı yap

İlk iki motosikleti seçin (zorunlu). Daha fazla model için aşağıdan 3. motoru ekle deyin; gerekirse 4. motoru ekle ile devam edin. Listeden seçip Kıyasla’ya basın.