2025 YENİ BMW M 1000 XR vs 2026 YENİ BMW R 1300 RS
2025 YENİ BMW M 1000 XR vs 2026 YENİ BMW R 1300 RS karşılaştırması — hangisi daha hızlı?
BMW M 1000 XR daha yüksek top speed değerine sahip (300 km/sa vs 240 km/sa); BMW M 1000 XR daha güçlü (201hp vs 145hp). Fiyat, ağırlık ve frenler için tabloya bakın.
Aşağıdan favori modelinizi işaretleyip oy verin; sonuçlar anında güncellenir ve üyelik istemiyoruz. Tercihinizi paylaşmak, bu kıyaslamayı okuyanlara da fikir verir.
Skorlar, özet ve sele (isteğe bağlı) Tahminler ve tablodan otomatik özet — istersen aç.
Teknik skor (tahmini)
Bu karşılaştırmada güç, tork, güç/ağırlık, son hız ve daha hafif gövde birlikte değerlendirilir. Gerçek kullanım ve yol şartları farklıdır — kesin sonuç değildir.
Kullanım uyumu (tahmini)
Şehir, uzun yol, sportif kullanım ve yeni sürücü için kabaca puan — teknik veriler ve motosiklet tipi birlikte. Gerçek his için yol, deneyim ve lastik çok şey değiştirir.
Şehir / iş–eve
Uzun yol / touring
Sportif kullanım
Yeni başlayan
Sele yüksekliği (cm)
Değerler veritabanındaki ölçü; ayakkabı, süspansiyon oturması ve zemin hissi farkı değiştirir.
- 2025 BMW M 1000 XR 85 cm Bu grupta en yüksek sele
- 2026 BMW R 1300 RS 79 cm Bu grupta en alçak sele
Bu karşılaştırmada fark: yaklaşık 6 cm.
Kabaca: yere rahat basmak için iç bacak ölçüsü çoğu zaman sele yüksekliği ile aynı mertebede olur (oturuş ergonomisine göre değişir).
Özet (otomatik)
Teknik tablodaki rakamlardan üretildi — editör yorumu değildir.
- Güç: 145 hp (2026 BMW R 1300 RS) ile 201 hp (2025 BMW M 1000 XR) arasında.
- Tork: 113 Nm (2025 BMW M 1000 XR) ile 149 Nm (2026 BMW R 1300 RS) arasında.
- Ağırlık: 211 kg (2025 BMW M 1000 XR) – 233 kg (2026 BMW R 1300 RS).
- Motor hacmi: 1000 cc (2025 BMW M 1000 XR) – 1100 cc (2026 BMW R 1300 RS).
Tüm satırlarda değerler aynı görünüyor; filtreyi kapatın.
| Özellikler | BMW M 1000 XR | BMW R 1300 RS |
|---|---|---|
| Marka | BMW | BMW |
| Model | BMW M 1000 XR | BMW R 1300 RS |
| Motor Hacmi | 1000cc | Above 1000cc |
| Güç | 201hp | 145hp |
| Tork | 113nm. | 149nm. |
| Silindir / Subap | 4 Cylinders, 16 with valve | Double Cylinder, 8 with valve |
| Ağırlık | 211kg | 233kg |
| Fren | Ön : İkiz disk fren, 320 mm çap, 4 pistonlu sabit kaliper Arka : Tek disk fren, 265 mm çap, çift pistonlu yüzer kaliper | Ön : İkiz disk fren, 310 mm çap, 4 pistonlu radyal fren kaliperi Arka : Tek disk fren, 285 mm çap, 2 pistonlu yüzer kaliper |
| Sele Yüksekliği (cm) | 85cm | 79cm |
| Lastik | Ön : 120/70 ZR17 Arka : 200/55 ZR17 | Ön : 120/70 ZR17 Arka : 190/55 ZR17 |
| Soğutma Sistemi | Liquid Cooling | Liquid Cooling |
| Motor Tipi | Touring | Touring |
| Top Speed | 300km/h | 240km/h |
| Yakıt Kapasitesi / Tüketimi | 24 lt - 6.5lt/100km | 21 lt - 5lt/100km |
| Servis Ağının Yaygınlığı | ||
| Servis Kalitesi | ||
| Yedek Parça Bulunabilirliği | ||
| Fiyat | 2200995TL | 1593000TL |
| Diğer Motosiklet Fiyat Listeleri İçin | BMW Fiyat Listesi İçin Tıkla | BMW Fiyat Listesi İçin Tıkla |
| Ek özellikler | Ön Süspansion : Teleskopik ters çatal, 45 mm çap, elektronik olarak kontrol edilen geri sekme ve sıkıştırma aşaması (Dynamic ESA)
|
Ön Süspansiyon : BMW Motorrad EVO Telelever, esnek eleman aracılığıyla gidon yatırma dekuplajı, merkezi yaylı bağlantı Standart donanım
|
Görüşler
Yorum yazmak için önce yukarıdan bir modele oy vermen gerekir. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanır.
Henüz yayınlanmış görüş yok. İlk yorumu sen yazabilirsin.
BMW M 1000 XR vs BMW R 1300 RS: Hangisi sizin için daha uygun?
Genel Değerlendirme
2025 BMW M 1000 XR ve 2026 BMW R 1300 RS, motor hacimleri ve güçleri açısından oldukça benzer. Bu durumda tasarım, sürüş konforu ve kişisel tercihler ön plana çıkabilir. Ayrıca, 2025 BMW M 1000 XR, 201hp gücüyle hız ve performans arayan kullanıcılar için öne çıkıyor.
1. Silindir Hacmi ve Performans
2025 BMW M 1000 XR ve 2026 BMW R 1300 RS, neredeyse aynı motor hacmine sahip olup benzer performans sunuyor. Bu durumda tasarım, sürüş konforu ve diğer özellikler tercihinizde daha etkili olacaktır.
2026 BMW R 1300 RS, 1100cc motor hacmiyle yüksek performans ve hızlanma isteyen kullanıcılar için ideal. Performans odaklı kullanıcılar ve profesyoneller için tasarlanmıştır.
2. Tork Gücü
2026 BMW R 1300 RS, 149Nm tork gücü ile güçlü bir performans sunuyor. Yüksek tork değeri, ani hızlanma ve dik yokuşlarda üstünlük sağlar. 2025 BMW M 1000 XR ise 113Nm tork değeri ile şehir içi kullanımda daha dengeli bir sürüş sunar.
2026 BMW R 1300 RS, ani hızlanma gerektiren kullanıcılar için ideal. Yüksek tork gücü, ağır yük, arazi veya agresif kullanımda avantaj sağlar.
3. Maksimum Hız
2025 BMW M 1000 XR, Touring türünde, maksimum 300 km/h hızına ulaşabiliyor. Hız özelliği bu türde bir motosiklet için ekstra bir avantaj olarak düşünülebilir. 2026 BMW R 1300 RS, Touring türünde, 240 km/h ile daha düşük bir maksimum hız sunuyor, ancak bu durum onun diğer özelliklerini gölgede bırakmaz.
4. Soğutma Sistemi
2025 BMW M 1000 XR, Sıvı Soğutmalı sisteme sahipken, 2026 BMW R 1300 RS Sıvı Soğutmalı bir sistem sunuyor. Her iki modelin soğutma sistemleri eşit performans sağlıyor.
5. Tasarım ve Konfor
2025 BMW M 1000 XR ve 2026 BMW R 1300 RS, ağırlıkları açısından birbirine yakın seviyelerde olup farklı kullanım alanlarında benzer deneyimler sunabilir. Ayrıca, 2025 BMW M 1000 XR, 85cm sele yüksekliği ile uzun boylu sürücüler için daha uygun bir konfor sunar. 2026 BMW R 1300 RS ise 79cm sele yüksekliği ile ortalama boydaki sürücüler için daha ergonomik bir sürüş sağlar.
6. Kullanım Alanları
2025 BMW M 1000 XR ve 2026 BMW R 1300 RS, Touring türünde motosikletlerdir. uzun yolculuklarda konfor ve depolama kapasitesi isteyen kullanıcılar için tasarlanmıştır. Yüksek oturma pozisyonu ve geniş depolama alanlarıyla dikkat çeker.
Servis ve Parça Durumu
2025 BMW M 1000 XR ve 2026 BMW R 1300 RS, servis ağı açısından benzer seviyededir. Servis kalitesi bakımından iki model de benzer seviyede değerlendiriliyor. 2026 BMW R 1300 RS, yedek parça bulunabilirliği konusunda daha avantajlıdır.
Yakıt Tüketimi ve Ekonomik Değerlendirme
2025 BMW M 1000 XR, 6.5L/100km tüketimiyle 100 km’de ortalama 3.04 TL yakıt harcar. Yakıt deposu 24 litre olduğu için tam depo ile yaklaşık 369 km yol gidebilir ve depo dolumu 1121 TL’ye mal olur.
2026 BMW R 1300 RS, 5L/100km tüketimiyle 100 km’de ortalama 2.34 TL yakıt harcar. Yakıt deposu 21 litre olduğu için tam depo ile yaklaşık 420 km yol gidebilir ve depo dolumu 981 TL’ye mal olur.
2026 BMW R 1300 RS, her 100 km'de yaklaşık 0.7 TL daha az yakıt harcıyor. Bu da 1000 km'lik bir yolculukta 700 TL'ye kadar tasarruf anlamına gelir. Ekonomik sürüş önceliği olan kullanıcılar için dikkat çekici bir avantaj sunuyor.
Gerçek Yolculuk Senaryosu (100 km)
2025 BMW M 1000 XR, maksimum 300 km/h hıza sahip. Ortalama 210 km/h hızla 100 km'lik bir yolculuğu 29 dakikada tamamlar. Bu mesafede 6.5 litre yakıt tüketir ve yaklaşık 303.68 TL harcar.
2026 BMW R 1300 RS, maksimum 240 km/h hıza sahip. Ortalama 168 km/h hızla bu mesafeyi 36 dakikada tamamlar. 5 litre yakıt tüketir ve maliyeti 233.6 TL olur.
2026 BMW R 1300 RS, düşük yakıt tüketimi ve ekonomik sürüşüyle bu yolculukta tasarruf sağlıyor.
Sonuç
Teknik Performans:
Puanlar girilmediği için sadece teknik verilere göre değerlendirme yapılmıştır.
Servis ve Parça Durumu:
Her iki modelin servis ağı benzer seviyede. 2026 BMW R 1300 RS, yedek parça erişiminde daha avantajlı.
Genel Değerlendirme:
Her iki modelin de öne çıktığı farklı alanlar bulunuyor. 2025 BMW M 1000 XR, bazı teknik alanlarda avantaj sunarken; 2026 BMW R 1300 RS ise farklı kategorilerde öne çıkabiliyor. Eğer konfor, yakıt ekonomisi ve şehir içi pratiklik arıyorsanız 2025 BMW M 1000 XR sizin için uygun olabilir. Ancak yüksek hız, tork ve agresif kullanım önceliğinizse, 2026 BMW R 1300 RS daha cazip bir seçenek olacaktır. Son kararı verirken, sadece teknik verilere değil, kullanım amacınıza, sürüş alışkanlıklarınıza ve motosikleti nerede kullanacağınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir.
Benzer kıyaslamalar
Bu motolarla kesişen veya yakın zamanda eklenen diğer karşılaştırmalar.