2024 YAMAHA MT-07 vs Honda X-ADV 745 vs Honda Forza 750
Aşağıdan favori modelinizi işaretleyip oy verin; sonuçlar anında güncellenir ve üyelik istemiyoruz. Tercihinizi paylaşmak, bu kıyaslamayı okuyanlara da fikir verir.
Skorlar, özet ve sele (isteğe bağlı) Tahminler ve tablodan otomatik özet — istersen aç.
Teknik skor (tahmini)
Bu karşılaştırmada güç, tork, güç/ağırlık, son hız ve daha hafif gövde birlikte değerlendirilir. Gerçek kullanım ve yol şartları farklıdır — kesin sonuç değildir.
Kullanım uyumu (tahmini)
Şehir, uzun yol, sportif kullanım ve yeni sürücü için kabaca puan — teknik veriler ve motosiklet tipi birlikte. Gerçek his için yol, deneyim ve lastik çok şey değiştirir.
Şehir / iş–eve
Uzun yol / touring
Sportif kullanım
Yeni başlayan
Sele yüksekliği (cm)
Değerler veritabanındaki ölçü; ayakkabı, süspansiyon oturması ve zemin hissi farkı değiştirir.
- 2024 YAMAHA MT-07 80.5 cm
- Honda X-ADV 745 82 cm Bu grupta en yüksek sele
- Honda Forza 750 79 cm Bu grupta en alçak sele
Bu karşılaştırmada fark: yaklaşık 3 cm.
Kabaca: yere rahat basmak için iç bacak ölçüsü çoğu zaman sele yüksekliği ile aynı mertebede olur (oturuş ergonomisine göre değişir).
Özet (otomatik)
Teknik tablodaki rakamlardan üretildi — editör yorumu değildir.
- Güç: 58.5 hp (Honda X-ADV 745) ile 73.4 hp (2024 YAMAHA MT-07) arasında.
- Tork: 67 Nm (2024 YAMAHA MT-07) ile 69 Nm (Honda Forza 750) arasında.
- Ağırlık: 184 kg (2024 YAMAHA MT-07) – 236 kg (Honda X-ADV 745).
- Motor hacmi: 700 cc (2024 YAMAHA MT-07) – 750 cc (Honda Forza 750).
Tüm satırlarda değerler aynı görünüyor; filtreyi kapatın.
| Özellikler | YAMAHA MT-07 | Honda X-ADV 745 | Honda Forza 750 |
|---|---|---|---|
| Marka | YAMAHA | HONDA | HONDA |
| Model | YAMAHA MT-07 | Honda X-ADV 745 | Honda Forza 750 |
| Motor Hacmi | 700cc | 750cc | 750cc |
| Güç | 73.4hp | 58.5hp | 58.5hp |
| Tork | 67nm. | 69nm. | 69nm. |
| Silindir / Subap | Double Cylinder, 8 with valve | Double Cylinder, 8 with valve | Double Cylinder, 8 with valve |
| Ağırlık | 184kg | 236kg | 235kg |
| Fren | Ön Çift 298 mm hidrolik disk; ABS, Arka 245mm hidrolik disk; ABS'ler | Ön / Arka (296 mm 4 piston kaliperli hidrolik çift disk / 240 mm tek piston kaliperli hidrolik disk) 2 Kanallı ABS | Ön / Arka (Çift Disk / Tek Disk) 2 Kanallı ABS |
| Sele Yüksekliği (cm) | 80.5cm | 82cm | 79cm |
| Lastik | Ön 120/70ZR17, Arka 180/55ZR17 | Ön - Arka(120/70 R17 / 160/60 R15) | Ön - Arka(120/70 R17 / 160/60 R15) |
| Soğutma Sistemi | Liquid Cooling | Liquid Cooling | Liquid Cooling |
| Motor Tipi | Naked | Adventure | Scooter |
| Top Speed | 220km/h | 173km/h | 220km/h |
| Yakıt Kapasitesi / Tüketimi | 14 lt - 4.5lt/100km | 13.2 lt - 3.6lt/100km | 13.2 lt - 3.6lt/100km |
| Servis Ağının Yaygınlığı | |||
| Servis Kalitesi | |||
| Yedek Parça Bulunabilirliği | |||
| Fiyat | 453500TL | 1057500TL | 1072000TL |
| Diğer Motosiklet Fiyat Listeleri İçin | YAMAHA Fiyat Listesi İçin Tıkla | HONDA Fiyat Listesi İçin Tıkla | HONDA Fiyat Listesi İçin Tıkla |
| Ek özellikler | Ön süspansiyon KYB 41mm teleskopik çatal; 5,1 inç seyahat Arka Süspansiyon KYB Tek şok, ayarlanabilir ön yükleme ve geri tepme sönümlemesi; 5,1 inç seyahat -Tam Renkli Beş İnç TFT Ekran, Yamaha Y-Connect Akıllı Telefon Bağlantısı |
-Dahili Bagaj -TFT Renkli Gösterge Paneli -LED Ön Far -DCT Şanzıman -LED Arka Far -Gündüz Farları -Akıllı Anahtar -Sürüş Modları -Honda Seçilebilir Tork Kontrolü -Elektronik Kontrollü Gaz Kolu -Acil Durum Fren Sinyalleri -Seçilebilir ABS -Motor Freni Modları -Güç Modları -Elcik Koruma -USB Type-C Soketi Buraya Yazılan Fiyat Listesi Değişebilmektedir. Fiyat Listesine Tıklayarak Honda'nın Güncel Fiyat Listesine Ulaşabilirsiniz. |
-Sıvı Soğutmalı -Ön Süspansiyon Showa 41 mm ters teleskopik çatal 120 mm hareket mesafesi -Arka Süspansiyon Tek amörtisör yay birimi, Pro-Link salıncak, 120 mm hareket mesafesi -USB Type-C Soketi -Güç Modları -Motor Freni Modları -Sürüş Modları -Acil Durum Fren Sinyalleri -Elektronik Kontrollü Gaz Kolu -Honda Seçilebilir Tork Kontrolü -Akıllı Anahtar |
Görüşler
Yorum yazmak için önce yukarıdan bir modele oy vermen gerekir. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanır.
Henüz yayınlanmış görüş yok. İlk yorumu sen yazabilirsin.
2024 YAMAHA MT-07 vs Honda X-ADV 745 vs Honda Forza 750: Hangisi sizin için daha uygun?
Genel Değerlendirme
2024 YAMAHA MT-07, 2023 Honda X-ADV 745 ve 2023 Honda Forza 750 modellerini tek ekranda kıyaslıyorsunuz. Hacimler neredeyse aynı banda yakın; tasarım, sele, yakıt ve fiyat farkları öne çıkar. Beygir gücü olarak 2024 YAMAHA MT-07 tabloda en yüksek değere (73.4 hp) sahip. Aşağıdaki bölümlerde her kriteri model model özetledik.
1. Silindir Hacmi ve Performans
2024 YAMAHA MT-07: 700 cc — uzun yol ve deneyim odaklı. 2023 Honda X-ADV 745: 750 cc — uzun yol ve deneyim odaklı. 2023 Honda Forza 750: 750 cc — uzun yol ve deneyim odaklı. En yüksek hacim 2023 Honda X-ADV 745, en düşük 2024 YAMAHA MT-07 iken; tam kullanım senaryonu sele, süspansiyon ve sürüş pozisyonu ile netleşir.
2. Tork Gücü
2024 YAMAHA MT-07: 67 Nm. 2023 Honda X-ADV 745: 69 Nm. 2023 Honda Forza 750: 69 Nm. En yüksek tork 2023 Honda X-ADV 745; düşük devir çekişi ve yüklü kalkışlarda bu modeller öne çıkar. Tork farkı küçükse vites oranları ve ağırlık hissi sürüşte belirleyici olur.
3. Maksimum Hız
2024 YAMAHA MT-07: 220 km/h (Naked). 2023 Honda X-ADV 745: 173 km/h (Enduro). 2023 Honda Forza 750: 220 km/h (Scooter). Liste başı hız değeri 2024 YAMAHA MT-07; günlük kullanımda yasal limitler içinde sürüş konforu ve rüzgar koruması daha belirleyici olabilir.
4. Soğutma Sistemi
2024 YAMAHA MT-07: Sıvı Soğutmalı. 2023 Honda X-ADV 745: Sıvı Soğutmalı. 2023 Honda Forza 750: Sıvı Soğutmalı. Tüm modeller aynı soğutma sınıfında; sıcak iklimde uzun kullanımda benzer termal davranış beklenir.
5. Tasarım ve Konfor
2024 YAMAHA MT-07: 184 kg, sele 80.5 cm. 2023 Honda X-ADV 745: 236 kg, sele 82 cm. 2023 Honda Forza 750: 235 kg, sele 79 cm. 2024 YAMAHA MT-07 listede en hafif; 2023 Honda X-ADV 745 daha ağır gövde ile otoyol stabilitesi hissi artabilir. Sele aralığı 79–82 cm; boyunuza göre diz ve ayak pozisyonunu mutlaka deneyin.
6. Kullanım Alanları
Naked: 2024 YAMAHA MT-07 — şehir ve stil odaklı sürüş Enduro: 2023 Honda X-ADV 745 — asfalt + hafif arazi dengesi Scooter: 2023 Honda Forza 750 — şehir ve kısa mesafe pratikliği Birden fazla segment aynı listedeyse günlük rotanıza göre öncelik verin.
Servis ve Parça Durumu
2024 YAMAHA MT-07: servis ağı 3, servis kalitesi 4, yedek parça 4. 2023 Honda X-ADV 745: servis ağı 4, servis kalitesi 4, yedek parça 3. 2023 Honda Forza 750: servis ağı 4, servis kalitesi 4, yedek parça 4. Servis ağı skorunda 2023 Honda X-ADV 745 öne çıkıyor olabilir; bölgenizdeki bayi yoğunluğu için yine de yerel araştırma yapın.
Yakıt Tüketimi ve Ekonomik Değerlendirme
2024 YAMAHA MT-07: 4.5 L/100 km → 100 km’de ~2.1 TL; depo 14 L, tam depo ~654 TL, menzil ~311 km.
2023 Honda X-ADV 745: 3.6 L/100 km → 100 km’de ~1.68 TL; depo 13.2 L, tam depo ~617 TL, menzil ~367 km.
2023 Honda Forza 750: 3.6 L/100 km → 100 km’de ~1.68 TL; depo 13.2 L, tam depo ~617 TL, menzil ~367 km.
100 km yakıt maliyeti en düşük: 2023 Honda X-ADV 745 ve 2023 Honda Forza 750. Gerçek tüketim sürüş stiline ve trafiğe göre değişir.
Gerçek Yolculuk Senaryosu (100 km)
2024 YAMAHA MT-07: ~154 km/h ortalama ile ~39 dakikada, ~4.5 L / ~210.24 TL.
2023 Honda X-ADV 745: ~121 km/h ortalama ile ~50 dakikada, ~3.6 L / ~168.19 TL.
2023 Honda Forza 750: ~154 km/h ortalama ile ~39 dakikada, ~3.6 L / ~168.19 TL.
Sonuç
Çoklu karşılaştırma özeti:
Hacimde öne çıkan: 2023 Honda X-ADV 745 ve 2023 Honda Forza 750. Torkta öne çıkan: 2023 Honda X-ADV 745 ve 2023 Honda Forza 750. Maksimum hızda öne çıkan: 2024 YAMAHA MT-07 ve 2023 Honda Forza 750. Nihai tercih; ergonomi, sigorta, ikinci el, servis yakınlığı ve kişisel sürüş zevkinizle şekillenir.
Benzer kıyaslamalar
Bu motolarla kesişen veya yakın zamanda eklenen diğer karşılaştırmalar.