2027 Benda Capra 700, EICMA 2026 Motosiklet Fuarı'nda resmen tanıtıldı. Çin merkezli motosiklet üreticisi Benda, bugüne kadar özellikle cruiser modelleriyle dikkat çekerken yeni Capra 700 ile adventure motosiklet sınıfına giriş yaptı. 691,66 cc hacmindeki 65 derece V-Twin motorundan 73,4 PS güç ve 68 Nm tork üreten yeni model; uzun hareketli süspansiyonları, 21 inç ön jantı, yüksek egzozları ve kapsamlı elektronik donanımlarıyla öne çıkıyor.
Benda Capra 700 kaç cc, kaç beygir, maksimum hızı ne kadar, fiyatı açıklandı mı ve Türkiye'ye ne zaman gelecek? Benda Motor Europe tarafından 3 Kasım 2026 tarihinde yayımlanan resmî teknik bilgilere göre motosiklet 18 litrelik yakıt deposuna, 850 mm sele yüksekliğine, 220 kg çalışır ağırlığa ve altı ileri şanzımana sahip. Ön süspansiyon hareketi 230 mm, arka tekerlek hareketi ise 220 mm olarak açıklanıyor.
Benda'nın Avrupa için geliştirdiği Capra 700, arazi motosikleti görünümünü günlük asfalt kullanımı ve uzun yol ihtiyaçlarıyla birleştirmeyi amaçlıyor. Bu nedenle yalnızca zorlu arazi koşullarına odaklanan bir enduro olarak değil, adventure-touring sınıfında farklı ihtiyaçlara hitap eden bir motosiklet olarak değerlendirilmeli.
Yeni Capra'nın en dikkat çekici yönlerinden biri de tasarımı. Yüksek konumlandırılmış çift egzoz, yuvarlak LED ön far, entegre sis lambaları, koruma demirleri ve yakıt deposunun üzerindeki ekipman taşıyıcısı, motosiklete alışılmış adventure modellerinden farklı bir görünüm kazandırıyor.
2027 Benda Capra 700 Teknik Özellikleri
Benda Motor Europe, modelin EICMA 2026 tanıtımıyla birlikte ayrıntılı bir teknik özellik tablosu yayımladı. Aşağıdaki bilgiler üreticinin Avrupa basın bültenini esas alıyor.
| Teknik Özellik | Benda Capra 700 |
|---|---|
| Model | Capra 700 |
| Tanıtım tarihi | 3 Kasım 2026 |
| Fuar | EICMA 2026, Milano |
| Motosiklet sınıfı | Adventure / Adventure Touring |
| Motor hacmi | 691,66 cc |
| Motor tipi | 65 derece V-Twin, 4 zamanlı |
| Soğutma sistemi | Sıvı soğutmalı |
| Maksimum güç | 54 kW / 73,4 PS / yaklaşık 72,4 hp |
| Maksimum güç devri | 9.000 d/d |
| Maksimum tork | 68 Nm |
| Maksimum tork devri | 6.500 d/d |
| Silindir çapı × strok | 80 × 68,8 mm |
| Sıkıştırma oranı | 11,5:1 |
| Şanzıman | 6 ileri |
| Debriyaj | Islak çok plakalı, slipper |
| Son aktarma | Zincir |
| Elektronik gaz | Ride-by-Wire |
| Çekiş kontrolü | Var |
| ABS | Çift kanallı |
| Şasi | Avrupa basın bültenine göre çelik kafes |
| Salıncak | Alüminyum |
| Ön süspansiyon | Ters teleskopik maşa |
| Ön süspansiyon ayarları | Sıkıştırma ve geri sekme |
| Ön süspansiyon hareketi | 230 mm |
| Arka süspansiyon | Bağlantılı monoshock, harici rezervuarlı |
| Arka tekerlek hareketi | 220 mm |
| Arka amortisör stroku | 89 mm |
| Arka süspansiyon ayarları | Sıkıştırma ve geri sekme |
| Ön jant çapı | 21 inç |
| Arka jant çapı | 18 inç |
| Ön lastik | 90/90-21 |
| Arka lastik | 150/70-18 |
| Ön fren | Tek disk, 4 pistonlu radyal kaliper |
| Arka fren | Tek disk, tek pistonlu kaliper |
| Sele yüksekliği | 850 mm |
| Çalışır ağırlık | 220 kg |
| Yakıt deposu | 18 litre |
| Uzunluk | 2.306 mm |
| Genişlik | 1.050 mm |
| Yükseklik | 1.397 mm |
| Dingil mesafesi | 1.599 mm |
| Gösterge | Dikey TFT |
| USB bağlantısı | USB-A |
| Aydınlatma | LED far ve gündüz farı |
| Sis lambaları | Entegre |
| Koruma demirleri | Var |
| Egzoz | Yüksek konumlandırılmış çift çıkış |
| Ön koruma ve yük taşıyıcı | Depo üzeri ekipman taşıyıcısı |
| Maksimum hız | Fransa ürün sayfasında 180 km/sa; geçici veri |
| Ortalama yakıt tüketimi | Henüz açıklanmadı |
| Türkiye fiyatı | Henüz açıklanmadı |
| Satış tarihi | Henüz açıklanmadı |
Not: Teknik veriler Benda Motor Europe'un 3 Kasım 2026 tarihli basın açıklamasına dayanmaktadır. Benda Fransa ürün sayfası bazı farklı şasi tanımları ve 180 km/sa maksimum hız değeri içermektedir. Üretici, nihai homologasyon öncesinde teknik özelliklerin değişebileceğini belirtiyor.
Benda Capra 700 Kaç CC ve Kaç Beygir?
Benda Capra 700, 691,66 cc hacmindeki V-Twin motoruyla 9.000 devir/dakikada 54 kW, yani yaklaşık 73,4 PS maksimum güç üretmektedir.
Bu değer mekanik beygir birimiyle yaklaşık 72,4 hp'ye karşılık geliyor. Motorun maksimum torku ise 6.500 devir/dakikada 68 Nm.
Capra 700'de kullanılan motor, 65 derece açıyla yerleştirilmiş iki silindirden oluşuyor. Benda'nın cruiser modelleriyle özdeşleşen V tipi motor düzeninin adventure sınıfına taşınması, yeni modelin teknik kimliğinin önemli bir parçası.
Silindir çapı 80 mm, strok uzunluğu 68,8 mm ve sıkıştırma oranı 11,5:1 olarak açıklanmış durumda.
Sıvı soğutmalı motor, elektronik yakıt enjeksiyonu ve altı ileri manuel şanzımanla birlikte çalışıyor. Güç, zincir aktarma sistemiyle arka tekerleğe iletiliyor.
Özellikle 68 Nm tork, farklı yol koşullarında kontrollü hızlanma ve yük altındaki sürüş açısından önemli bir değer. Ancak motorun gerçek düşük devir davranışı bağımsız yol testleriyle daha ayrıntılı değerlendirilebilecek.
Benda Capra 700 V-Twin Motor Neden Önemli?
Orta hacimli adventure motosikletlerin önemli bir bölümünde paralel çift silindirli motorlar kullanılıyor. Benda Capra 700 ise bu sınıfa 65 derece V-Twin mimarisiyle giriyor.
V-Twin motor düzeni, silindirlerin birbirine belirli bir açıyla yerleştirilmesiyle oluşuyor. Bu yapı motorun titreşim, ses, boyut ve güç iletim karakterini etkileyebiliyor.
Benda'nın tasarım ekibi, V-Twin motoru adventure şasisine yerleştirmenin önemli mühendislik aşamalarından biri olduğunu açıklıyor.
Özellikle Avrupa tasarım ekibiyle Çin'deki Hangzhou mühendislik ekibinin birlikte çalışarak motor boyutları, sürücü ergonomisi ve motosikletin genel oranları üzerinde geliştirme yaptığı belirtiliyor.
Sonuç olarak Capra 700, motor karakteri ve yüksek çift egzoz düzeniyle daha farklı bir adventure deneyimi sunmayı hedefliyor.
Benda Capra 700 Maksimum Hızı Kaç KM/SA?
Benda'nın Fransa'daki resmî ürün sayfasında Capra 700 için 180 km/sa maksimum hız değeri belirtiliyor.
Ancak Benda Motor Europe'un 3 Kasım 2026 tarihli ana basın bülteninde maksimum hız için ayrı bir değer yayımlanmadı.
Üreticinin Fransa sayfasında teknik verilerin geçici olduğu ve homologasyon sürecine bağlı olarak değişebileceği de açıkça ifade ediliyor.
Bu nedenle 180 km/sa, şu aşamada bölgesel üretici tarafından paylaşılan bir ön teknik veri olarak değerlendirilmelidir.
Bağımsız yol testlerinde elde edilecek maksimum hız; sürücü ağırlığı, rüzgâr, yol eğimi, lastik ve motosiklet üzerindeki yükten etkilenebilir.
Modelin 0-100 km/sa hızlanma süresi ise henüz açıklanmadı.
Benda Capra 700 Fiyatı Ne Kadar?
6 Kasım 2026 itibarıyla Benda Capra 700'ün resmî satış fiyatı açıklanmadı.
Benda Motor Europe'un basın açıklamasında modelin Avrupa pazarı için geliştirildiği doğrulandı. Ancak Euro ve İngiliz sterlini üzerinden kesin fiyat bilgileri paylaşılmadı.
Yüksek konumlu çift egzoz, 21/18 inç jantlar, ayarlanabilir uzun hareketli süspansiyonlar ve 691,66 cc V-Twin motor, motosikletin dikkat çekici donanımları arasında.
Bununla birlikte yeni bir modelin fiyatı yalnızca teknik özelliklerinden tahmin edilemez. Vergiler, dağıtım, standart donanım ve satış politikası da fiyatı etkiler.
Benda Capra 700 Türkiye Fiyatı Kaç TL Olacak?
Benda Capra 700'ün Türkiye fiyatı henüz açıklanmadı.
Modelin Türkiye pazarına ithal edilip edilmeyeceği, hangi donanımla satışa sunulacağı ve bayi teslimat tarihleri de kesinleşmiş değil.
Türkiye fiyatının açıklanması halinde döviz kuru, vergiler ve yerel distribütör politikaları belirleyici olacak.
Motosiklet fiyatlarını takip etmek için SBK Motor motosiklet fiyat listesi sayfasını inceleyebilirsiniz.
Benda Capra 700 Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek?
Benda Capra 700, 3 Kasım 2026'da İtalya'nın Milano kentinde düzenlenen EICMA Fuarı'nda tanıtıldı.
Ancak üretici, 6 Kasım 2026 itibarıyla modelin kesin Avrupa satış başlangıcı ve Türkiye bayi teslimat tarihini açıklamadı.
Benda'nın Avrupa operasyonunu genişletmesi, Capra 700'ün Türkiye'de aynı dönemde satışa sunulacağı anlamına gelmiyor.
Kesin geliş tarihi ve ön sipariş seçenekleri için resmî ithalatçı ve bayi açıklamalarının takip edilmesi gerekiyor.
Benda Capra 700 Kaç Kilogram?
Benda Capra 700'ün resmî çalışır ağırlığı 220 kilogramdır.
Bu değer, kuru ağırlıktan farklı olarak motosikletin kullanıma hazır durumunu ifade ediyor.
Özellikle adventure motosikletlerde ağırlık, düşük hızlı manevraları ve arazi üzerindeki kontrolü etkileyen önemli unsurlardan biri.
220 kg ağırlığa sahip Capra 700'ün yalnızca motor hacmine bakılarak hafif bir arazi motosikleti olarak değerlendirilmesi doğru olmaz.
Motosikletin gerçek sürüş kolaylığı; ağırlık merkezi, gidon genişliği, sele yüksekliği, süspansiyon yapısı ve sürücünün deneyimiyle birlikte değerlendirilmelidir.
Benda Capra 700 Sele Yüksekliği Kaç CM?
Benda Capra 700'ün sele yüksekliği 850 mm, yani 85 santimetredir.
Bu yükseklik, orta hacimli adventure sınıfında yaygın görülen değerlere yakın.
21 inç ön tekerlek ve uzun hareketli süspansiyonlar, motosikletin daha yüksek bir sürüş pozisyonuna sahip olmasının başlıca nedenleri arasında bulunuyor.
Kısa boylu sürücüler için motosikletin yalnızca sele yüksekliği değil, 220 kg çalışır ağırlığı da önemli.
Sele genişliği, bacak iç uzunluğu ve sürücü ağırlığı altında süspansiyonun çökme miktarı yere basma kolaylığını etkileyebilir.
Bu nedenle Capra 700 satın alınmadan önce motosiklet üzerinde oturma ve düşük hızlı manevra denemesi yapılması faydalı olacaktır.
Benda Capra 700 Süspansiyon Özellikleri
Benda Capra 700'de uzun hareketli, ayarlanabilir süspansiyonlar kullanılıyor.
Ön tarafta ters teleskopik maşa bulunuyor. Üreticinin açıklamasına göre maşa sıkıştırma ve geri sekme sönümleme ayarlarına sahip.
Ön süspansiyon hareketi 230 mm'dir.
Arka tarafta ise bağlantılı yapıya sahip, harici yağ rezervuarlı monoshock amortisör kullanılıyor.
Arka amortisörün kendi stroku 89 mm, arka tekerleğin toplam hareket mesafesi ise 220 mm olarak belirtiliyor.
Bu iki ölçünün birbirine karıştırılmaması önemli. Amortisör stroku doğrudan arka tekerlek hareketine eşit değildir; bağlantı mekanizmasının geometrisi bu farkı oluşturur.
Benda Capra 700 Ön ve Arka Süspansiyon Hareketi
| Süspansiyon | Üretici Verisi |
|---|---|
| Ön maşa hareketi | 230 mm |
| Arka amortisör stroku | 89 mm |
| Arka tekerlek hareketi | 220 mm |
| Ön ayarlar | Sıkıştırma ve geri sekme |
| Arka ayarlar | Sıkıştırma ve geri sekme |
Bu süspansiyon paketi, bozuk asfalt, stabilize yollar ve farklı yol koşullarına uyum sağlamak amacıyla tasarlanmış.
Ancak süspansiyon hareketinin uzun olması, tek başına motosikletin her seviyede zorlu arazi sürüşüne uygun olduğu anlamına gelmez.
Benda Capra 700 Jant ve Lastik Ölçüleri
Capra 700, adventure sınıfının geleneksel tekerlek ölçülerinden birini kullanıyor.
- Ön jant: 21 inç
- Arka jant: 18 inç
- Ön lastik: 90/90-21
- Arka lastik: 150/70-18
21 inç ön jant, bozuk zeminlerde büyük engellerin üzerinden geçişi kolaylaştırabilecek özelliklerden biri.
18 inç arka jant da arazi kullanımına uygun lastik seçenekleri açısından avantaj sağlayabilir.
Ancak motosikletin performansı, takılan lastiklerin diş yapısına ve kullanım amacına bağlı olarak değişebilir.
Capra 700'ün Avrupa basın bülteninde jantların kesin tubeless yapısı açık biçimde doğrulanmadığı için bu konuda kesin bir iddia paylaşmak doğru değildir.
Benda Capra 700 Fren Sistemi ve ABS
Benda Capra 700'ün fren sistemi, ön ve arka tekerlekte birer disk kullanıyor.
Önde dört pistonlu radyal bağlantılı kaliper, arkada ise tek pistonlu kaliper bulunuyor.
Motosiklette çift kanallı ABS sistemi standart olarak açıklanan elektronik donanımlar arasında.
Benda'nın Fransa ürün sayfasında Brembo marka fren bileşenlerinden bahsediliyor. Ancak ana Avrupa teknik basın tablosunda kaliper markası ayrıca belirtilmiyor.
Bu nedenle bölgeye göre kesin fren bileşenlerini nihai satış belgelerinden doğrulamak önemli.
Ön tarafta tek disk bulunması, Capra 700'ü bazı çift diskli adventure modellerinden ayırıyor. Bunun avantajları ve fren performansı gerçek yol testlerinde değerlendirilmeli.
Benda Capra 700 Çekiş Kontrolü ve Elektronik Gaz
Capra 700, Ride-by-Wire yani elektronik gaz kontrol sistemine sahip.
Bu sistem gaz kolu komutlarının elektronik olarak motor yönetimine iletilmesini sağlıyor.
Ayrıca çekiş kontrolü sistemi ve çift kanallı ABS bulunuyor.
Çekiş kontrolü, arka tekerleğin aşırı patinajını sınırlandırmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.
Ancak Benda'nın ilk Avrupa basın açıklamasında çekiş kontrolünün müdahale seviyeleri, sürüş modlarının kesin sayısı veya ABS'nin arazi için kapatılıp kapatılamadığı ayrıntılı biçimde belirtilmedi.
Bu nedenle doğrulanmamış Sport, Rain veya Off-Road modları modele kesin özellik olarak eklenmemeli.
Benda Capra 700 TFT Ekran ve USB Şarj Özellikleri
Capra 700'de dikey yerleştirilmiş TFT gösterge paneli bulunuyor.
Adventure motosikletlerde dikey ekran tasarımı, sürüş sırasında bilgilerin sürücünün görüş alanında düzenli biçimde sunulmasına yardımcı olabilir.
Yeni model ayrıca USB-A bağlantısı üzerinden mobil cihaz şarj desteğine sahip.
Ancak ekranın kesin boyutu, harita navigasyon sisteminin bulunup bulunmadığı ve Bluetooth özelliklerinin kapsamı ilk resmî teknik açıklamada net olarak listelenmiyor.
Bu nedenle Benda'nın nihai ürün sayfasında açıklanmayan yazılım özellikleri kesin bilgi olarak aktarılmamalıdır.
Benda Capra 700 Çift Yüksek Egzoz Tasarımı
Capra 700'ün tasarımındaki en belirgin özelliklerden biri, seleye yakın konumlandırılmış yüksek çift egzoz sistemi.
Bu düzen, Benda'nın alışılmış cruiser tasarımlarından farklı bir adventure görünümü elde etmesini sağlıyor.
Egzozların yüksek konumu, motosikletin dış görünümünde simetrik ve kaslı bir arka bölüm oluşturuyor.
Ancak egzoz yerleşimi, olası yan çanta sistemleri ve artçı konforu açısından da önem taşıyabilir.
Bu nedenle uzun yol ekipmanlarıyla kullanımda egzoz ısısı, çanta bağlantıları ve üreticinin onayladığı aksesuarların dikkate alınması gerekiyor.
Benda Capra 700'ün Tasarımı: Dağ Keçisinden İlham Alan Adventure
Benda, Capra ismini dağ keçilerinin ve benzer hayvanların yer aldığı Latince cins adından alıyor.
Marka, bu isimle dağlık ve engebeli arazide hareket kabiliyeti yüksek bir hayvanın çevikliğini motosiklet tasarımına yansıtmayı amaçlıyor.
Bu nedenle Capra 700, kompakt fakat kaslı gövde oranlarıyla tasarlanmış.
Ön tarafta yuvarlak LED far ve karakteristik gündüz farı grafikleri bulunuyor. Sis lambaları da gövde tasarımına entegre edilmiş.
Koruma demirleri ayrı bir aksesuar görünümünden çok motosikletin genel tasarımının parçası olarak düşünülmüş.
Yakıt deposunun üzerindeki çok amaçlı ekipman taşıyıcısı ise motosikletin farklı kullanım senaryolarını hedeflediğini gösteriyor.
Benda Capra 700 Yakıt Deposu Kaç Litre?
Benda Capra 700, 18 litrelik yakıt deposuyla geliyor.
Bu kapasite, günlük kullanım ve uzun yolculuklar için önemli bir teknik özellik.
Ancak motosikletin resmî yakıt tüketimi henüz paylaşılmadı.
Bu nedenle 18 litrelik depo üzerinden kesin menzil hesaplamak mümkün değil.
Gerçek menzil, yakıt tüketimine, sürüş hızına, yol koşullarına ve motosikletin yük durumuna göre değişecek.
Benda Capra 700 Yakıt Tüketimi Ne Kadar?
6 Kasım 2026 itibarıyla Benda Capra 700'ün resmî ortalama yakıt tüketimi açıklanmadı.
691,66 cc motor hacmi ve 18 litre depo kapasitesi bilinse de bunlar motosikletin 100 kilometrede kaç litre benzin tüketeceğini kesin belirlemiyor.
Özellikle şehir içi dur-kalk trafik ile uzun mesafeli sabit hızlı sürüş arasında önemli tüketim farkları olabilir.
Homologasyon verileri veya bağımsız yol testleri yayımlandığında yakıt tüketimi ve tek depo menzili daha sağlıklı değerlendirilebilecek.
Benda Capra 700 A2 Ehliyetle Kullanılabilir mi?
Standart Benda Capra 700, 54 kW güç ürettiği için doğrudan A2 ehliyet sınıfına uygun değildir.
Avrupa'da A2 sınıfında maksimum motor gücü 35 kW ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca güç/ağırlık oranı ve kısıtlanan motorun orijinal gücüyle ilgili koşullar bulunuyor.
Benda'nın mevcut duyurusunda Capra 700 için onaylı, gücü sınırlandırılmış A2 versiyonu açıklanmadı.
Bu nedenle motosikletin A2 ehliyetle kullanılabileceği yönünde kesin bir bilgi vermek mümkün değil.
Türkiye'de kullanım için aracın tescil belgesi, motor güç değeri ve geçerli motosiklet ehliyeti mevzuatı dikkate alınmalı.
Benda Capra 700 ile Yamaha Ténéré 700 Arasındaki Farklar
Benda Capra 700, Yamaha Ténéré 700 ile karşılaştırılabilecek yeni adventure modellerinden biri.
Her iki motosiklet de yaklaşık 700 cc sınıfında ve 21 inç ön, 18 inç arka tekerlek düzenine sahip.
Ancak motor yapıları ve tasarım karakterleri farklı.
| Özellik | Benda Capra 700 | Yamaha Ténéré 700 |
|---|---|---|
| Motor | 65° V-Twin | Paralel çift silindir |
| Motor hacmi | 691,66 cc | 689 cc |
| Güç | 73,4 PS | Yaklaşık 73 PS |
| Ön jant | 21 inç | 21 inç |
| Arka jant | 18 inç | 18 inç |
| Yakıt deposu | 18 litre | Standart versiyonda 16 litre |
| Çalışır ağırlık | 220 kg | Versiyona göre değişir |
| Elektronik gaz | Var | Güncel versiyonlarda var |
| Pazar durumu | Yeni tanıtıldı | Satışta |
Yamaha Ténéré 700'ün teknik özellikleri model yılına ve World Raid gibi farklı versiyonlara göre değişebilir.
Yamaha'nın uzun süredir piyasada olması, bağımsız sürüş testleri ve kullanıcı deneyimleri açısından avantaj oluşturuyor.
Benda Capra 700 ise farklı V-Twin motor karakteri ve özgün tasarımıyla ayrışmayı hedefliyor.
Ancak satış fiyatı açıklanmadan hangi modelin daha iyi fiyat-performans sunduğunu söylemek için erken.
Benda Capra 700 ile Moto Morini Camel 670 Karşılaştırması
EICMA 2026'da tanıtılan Moto Morini Camel 670, Benda Capra 700 için en güncel alternatiflerden biri.
İki model de orta hacimli adventure sınıfını hedefliyor ancak teknik yaklaşımları farklı.
| Özellik | Benda Capra 700 | Moto Morini Camel 670 |
|---|---|---|
| Motor hacmi | 691,66 cc | 670 cc |
| Motor tipi | 65° V-Twin | Paralel çift silindir |
| Maksimum güç | 73,4 PS | 82 PS |
| Maksimum tork | 68 Nm | 70 Nm |
| Ön süspansiyon hareketi | 230 mm | 230 mm |
| Arka tekerlek hareketi | 220 mm | 230 mm |
| Ön jant | 21 inç | 21 inç |
| Arka jant | 18 inç | 18 inç |
| Sele yüksekliği | 850 mm | 850 mm |
| Ağırlık | 220 kg çalışır | 200 kg kuru |
| Yakıt deposu | 18 litre | 20 litre |
Özellikle ağırlık karşılaştırmasında dikkatli olunmalı: Benda'nın 220 kg değeri çalışır ağırlıkken Moto Morini'nin 200 kg değeri kuru ağırlıktır. Bu iki rakam doğrudan karşılaştırılamaz.
Moto Morini daha yüksek güç ve daha büyük yakıt deposu açıklamış durumda. Benda ise V-Twin motor yapısı ve asfalt-touring odaklı tasarımıyla farklı bir kullanım karakteri hedefliyor.
Benda Capra 700 Hangi Motosikletlere Rakip?
Benda Capra 700, orta hacimli adventure ve touring motosiklet sınıfında birçok alternatifle karşılaştırılabilir.
- Yamaha Ténéré 700
- Moto Morini Camel 670
- Aprilia Tuareg 660
- CFMOTO 450MT
- Honda XL750 Transalp
- Kawasaki KLE650
Bu motosikletlerin tamamı birebir aynı motor hacmine, ağırlığa veya kullanım amacına sahip değil.
Capra 700'ün doğrudan fiyat rakipleri, resmî satış fiyatı açıklandığında daha net belirlenecek.
Benda Capra 700 Alınır mı?
Benda Capra 700, özellikle özgün tasarımlı ve V-Twin motorlu bir adventure motosiklet arayan sürücülerin ilgisini çekebilir.
73,4 PS güç, 68 Nm tork, 21/18 inç jantlar, 230 mm ön ve 220 mm arka süspansiyon hareketi teknik açıdan dikkat çekici.
Koruma demirleri, sis lambaları, depo üzeri taşıyıcı ve dikey TFT gösterge de günlük kullanım ve tur amaçlı sürüşleri destekleyen özellikler arasında.
Bununla birlikte 220 kg çalışır ağırlık, teknik donanımın sahada nasıl performans göstereceği ve henüz açıklanmayan satış fiyatı satın alma kararında önemli.
Markanın Türkiye'deki servis ve yedek parça desteği de modelin pazara gelmesi halinde ayrıca değerlendirilmelidir.
SBK Motor Değerlendirmesi: Benda Adventure Sınıfında Başarılı Olabilir mi?
2027 Benda Capra 700, markanın cruiser motosikletlerle oluşturduğu ürün kimliğini yeni bir kategoriye taşıyor.
65 derece V-Twin motor, yüksek çift egzoz, 21/18 inç jantlar ve uzun hareketli süspansiyonlar, modelin özgün yönlerini oluşturuyor.
Özellikle 220 kg çalışır ağırlık ve tek ön disk kullanımı, performans değerlendirmelerinde yakından izlenmesi gereken iki önemli unsur.
SBK Motor değerlendirmesi: Benda Capra 700, orta hacimli adventure sınıfında farklı tasarımı ve V-Twin motoruyla dikkat çeken yeni bir alternatif. Ancak fiyatı, gerçek kullanım performansı, güvenilirliği ve Türkiye'deki satış koşulları açıklanmadan rakiplerine karşı kesin bir üstünlük değerlendirmesi yapmak doğru olmaz.
Motosikletin resmî satış fiyatı, kesin maksimum hızı, yakıt tüketimi ve Türkiye geliş tarihi açıklandığında bu içerik güncellenecektir.
Kaynaklar
- Benda Motor Europe – Capra 700 Resmî Tanıtımı ve Teknik Özellikleri, 3 Kasım 2026
- Benda Fransa – Capra 700 Resmî Ürün Sayfası
- Benda Motor Europe – EICMA 2026 Model Duyuruları
- Visordown – Benda Capra 700 İlk Teknik İnceleme
Güncelleme tarihi: 6 Kasım 2026. Teknik değerler üreticinin açıklamalarına dayanmaktadır ve homologasyon öncesi değişiklik gösterebilir. Fransa ürün sayfasındaki 180 km/sa maksimum hız geçici veri olarak değerlendirilmelidir. Türkiye fiyatı, satış tarihi ve yakıt tüketimi henüz açıklanmamıştır.









































