2027 Moto Morini Camel 670, EICMA 2026 Motosiklet Fuarı'nda resmen tanıtıldı. İtalyan motosiklet üreticisi Moto Morini, 1980'li yılların efsanevi Camel ismini yeniden canlandırdı. Yeni Camel 670; 670 cc paralel çift silindirli motoru, 82 PS gücü, 70 Nm torku, 195 km/sa açıklanan maksimum hızı ve 21 inç ön jantıyla arazi odaklı adventure motosikletler arasında yerini almaya hazırlanıyor.
Moto Morini Camel 670 kaç cc, kaç beygir, maksimum hızı ne kadar, fiyatı açıklandı mı ve Türkiye'ye ne zaman gelecek? Moto Morini'nin 4 Kasım 2026 tarihli basın açıklamasına göre yeni model, 20 litrelik yakıt deposu, 230 mm ön ve arka süspansiyon hareketi, 280 mm yerden yüksekliği, Brembo frenleri ve gelişmiş elektronik donanımlarıyla geliyor. Avrupa'da satışa sunulması için 2027 yılının sonu hedeflenirken Türkiye fiyatı ve kesin satış tarihi henüz açıklanmadı.
Moto Morini Camel 670, markanın X-Cape adventure ailesine katılan ancak daha fazla arazi performansına odaklanan yeni bir motosiklet olarak konumlandırılıyor. Çöl renklerinden ilham alan tasarımı, uzun süspansiyon hareketi ve 21/18 inç tubeless tel jantları, modelin yalnızca asfalt yollar için geliştirilmediğini gösteriyor.
2027 Moto Morini Camel 670 Teknik Özellikleri
Moto Morini, EICMA 2026 tanıtımının ardından Camel 670'in ayrıntılı teknik özelliklerini paylaştı. Motor gücü, tork, maksimum hız, ağırlık, süspansiyon ve şasi ölçüleri gibi birçok önemli veri artık doğrulanmış durumda.
| Teknik Özellik | Moto Morini Camel 670 |
|---|---|
| Model | Camel 670 |
| Tanıtım | 3 Kasım 2026, EICMA Milano |
| Planlanan satış | 2027 sonu |
| Motosiklet tipi | Adventure / Enduro Touring |
| Motor hacmi | 670 cc |
| Motor tipi | Paralel çift silindirli, DOHC |
| Soğutma | Sıvı soğutmalı, çift yan radyatör |
| Maksimum güç | 60 kW / yaklaşık 82 PS |
| Maksimum güç devri | 10.000 d/d |
| Maksimum tork | 70 Nm |
| Maksimum tork devri | 7.000 d/d |
| Açıklanan maksimum hız | 195 km/sa |
| Silindir çapı × strok | 81 × 65 mm |
| Sıkıştırma oranı | 13,5:1 |
| Emisyon standardı | Euro 5+ |
| Gaz kontrolü | Ride-by-Wire |
| Çekiş kontrolü | Çok kademeli, ayarlanabilir |
| Sürüş modları | Birden fazla sürüş modu |
| Hız sabitleyici | Var |
| ABS | Ayarlanabilir, arazi modunda kapatılabilir |
| Şasi | Krom-molibden çelik kafes |
| Salıncak | Tek parça döküm alüminyum |
| Ön süspansiyon | 48 mm ters maşa, tam ayarlanabilir |
| Ön süspansiyon hareketi | 230 mm |
| Arka süspansiyon | Pro-Link tipi monoshock, tam ayarlanabilir |
| Arka süspansiyon hareketi | 230 mm |
| Ön fren | Çift 300 mm disk, Brembo kaliper |
| Arka fren | 255 mm disk, Brembo kaliper |
| Ön jant | 21 inç, tubeless tel jant |
| Arka jant | 18 inç, tubeless tel jant |
| Ön lastik | 90/90-21 |
| Arka lastik | 150/70-18 |
| Sele yüksekliği | 850 mm |
| Yerden yükseklik | 280 mm |
| Kuru ağırlık | 200 kg |
| Dolu ağırlık | Henüz açıklanmadı |
| Yakıt deposu | 20 litre |
| Uzunluk | 2.330 mm |
| Genişlik | 940 mm |
| Yükseklik | 1.485 mm |
| Dingil mesafesi | 1.502 mm |
| Bluetooth bağlantısı | Var |
| Navigasyon | Moto Morini uygulaması üzerinden |
| A2 uyumlu versiyon | Planlanıyor |
| Resmî yakıt tüketimi | Henüz açıklanmadı |
| Türkiye fiyatı | Henüz açıklanmadı |
| Türkiye çıkış tarihi | Henüz açıklanmadı |
Kaynak: Moto Morini'nin 4 Kasım 2026 tarihli teknik basın açıklaması. Süspansiyon hareketi konusunda farklı yayınlarda 250 mm bilgisi yer alsa da üreticinin teknik tablosunda ön ve arkada 230 mm yazmaktadır. Bu haberde üretici verisi esas alınmıştır.
Moto Morini Camel 670 Kaç CC ve Kaç Beygir?
Moto Morini Camel 670, 670 cc motor hacmine ve 60 kW, yani yaklaşık 82 PS maksimum güce sahiptir. Motor, 10.000 devir/dakikada maksimum gücüne ulaşırken 7.000 devir/dakikada 70 Nm tork üretmektedir.
Yeni modelde sıvı soğutmalı paralel çift silindirli motor kullanılıyor. Motorun silindir çapı 81 mm, strok uzunluğu 65 mm ve sıkıştırma oranı 13,5:1 olarak açıklanıyor.
Çift üstten eksantrik (DOHC) sistemine sahip motor, Euro 5+ emisyon standardını karşılıyor. Soğutma sisteminde iki yanda konumlandırılmış radyatörler bulunuyor.
Moto Morini, motorun yalnızca yüksek güç üretmek amacıyla değil, farklı yol koşullarında dengeli ve kullanılabilir performans sunacak şekilde geliştirildiğini belirtiyor.
Bu nedenle Camel 670 hem asfalt üzerinde uzun yol yapan hem de arazi sürüşüne çıkan kullanıcıları hedefliyor.
Moto Morini Camel 670 Maksimum Hızı Kaç KM/SA?
Moto Morini Camel 670'in üretici tarafından açıklanan maksimum hızı 195 km/sa'tir.
Bu bilgi, Moto Morini'nin yayımladığı teknik özellik tablosunda yer alıyor. Ancak açıklanan maksimum hızın bağımsız bir yol testi sonucu değil, üreticinin belirttiği performans değeri olduğu unutulmamalıdır.
Gerçek sürüşte maksimum hız; sürücünün ağırlığı, rüzgâr, yol koşulları, lastikler ve motosiklet üzerindeki yükten etkilenebilir.
Modelin 0-100 km/sa hızlanma süresi ise henüz açıklanmadı.
Moto Morini Camel 670 Fiyatı Ne Kadar?
6 Kasım 2026 itibarıyla Moto Morini Camel 670'in resmî satış fiyatı açıklanmadı.
Motosikletin İtalya, Almanya, İngiltere ve diğer Avrupa pazarları için kesin fiyatı henüz duyurulmadı. Modelin satışa sunulması 2027 yılının sonu için planlanıyor.
670 cc motor, Brembo fren sistemi, tam ayarlanabilir süspansiyonlar ve elektronik sürüş destekleri, Camel 670'in donanım açısından iddialı bir adventure motosiklet olduğunu gösteriyor.
Ancak bu özelliklerden hareketle kesin bir fiyat tahmini yapmak doğru değil.
Moto Morini Camel 670 Türkiye Fiyatı Kaç TL Olacak?
Moto Morini Camel 670'in Türkiye fiyatı henüz açıklanmadı. Türkiye'de satışa sunulması durumunda fiyatı döviz kuru, vergiler, ithalat maliyetleri ve distribütörün fiyat politikasına bağlı olacak.
Türkiye'ye getirilecek donanım seçenekleri ve bayi teslimat tarihleri de henüz netleşmiş değil.
Güncel Moto Morini ve diğer motosikletlerin satış fiyatlarını takip etmek için SBK Motor motosiklet fiyat listesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Moto Morini Camel 670 Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek?
Moto Morini Camel 670'in uluslararası pazarlarda 2027 yılının sonlarında satışa sunulması hedefleniyor.
Ancak Türkiye için kesin geliş tarihi veya ön sipariş takvimi henüz açıklanmadı.
Modelin Avrupa'da satışa çıkması, aynı tarihte Türkiye'de bayilere geleceği anlamına gelmiyor.
Türkiye'ye geliş tarihi, fiyatı ve satış seçenekleri resmî distribütör duyurularıyla netleşecek.
Moto Morini Camel 670 Kaç Kilogram?
Moto Morini Camel 670'in açıklanan kuru ağırlığı 200 kilogramdır.
Burada önemli olan ayrıntı, 200 kilogramlık değerin dolu ağırlık değil kuru ağırlık olmasıdır.
Kuru ağırlık, motosikletin sıvılar ve yakıt gibi çalışma için gerekli unsurların tamamı eklenmeden ölçülen ağırlık değeridir.
Camel 670'in 20 litrelik yakıt deposu ve sıvı soğutma sistemi düşünüldüğünde kullanıma hazır ağırlığının 200 kilogramdan yüksek olacağı açıktır. Ancak dolu ağırlık henüz resmî olarak paylaşılmadı.
Bu nedenle Camel 670'i rakipleriyle karşılaştırırken ağırlık değerlerinin aynı ölçüm standardına ait olmasına dikkat edilmelidir.
Moto Morini Camel 670 Sele Yüksekliği Kaç CM?
Moto Morini Camel 670'in sele yüksekliği 850 mm, yani 85 santimetredir.
Bu değer özellikle adventure ve arazi odaklı motosikletlerde görülen yüksek sele ölçülerinden biridir.
280 mm yerden yükseklik ve uzun hareket mesafesine sahip süspansiyonlar, arazi performansı için avantaj sağlarken motosikletin daha yüksek bir sürüş pozisyonuna sahip olmasına da neden oluyor.
Özellikle kısa boylu sürücülerin veya düşük hızlı manevralarda yere rahat erişmek isteyen kullanıcıların motosikleti satın almadan önce denemesi önemli.
Motosikletin sürücüye uygunluğu yalnızca sele yüksekliğine bağlı değildir. Sele genişliği, süspansiyonun sürücü ağırlığı altında ne kadar çöktüğü ve bacak iç uzunluğu da yere erişimi etkiler.
230 MM Tam Ayarlanabilir Süspansiyon: Camel 670 Araziye Hazır mı?
Moto Morini Camel 670, asfaltın dışına çıkmayı hedefleyen bir adventure motosiklet olarak geliştirildi.
Ön tarafta 48 mm çapında ters teleskopik maşa kullanılıyor. Arka tarafta ise progresif bağlantılı Pro-Link tipi monoshock amortisör bulunuyor.
Hem ön hem arka süspansiyon 230 mm hareket mesafesine sahip.
Süspansiyonların yay ön yükü, geri sekme ve sıkıştırma sönümleme ayarları yapılabiliyor.
Bu özellikler motosikletin farklı arazi koşullarına, sürücü ağırlığına ve yüke göre ayarlanabilmesini sağlıyor.
Özellikle taşlı yollar, bozuk zeminler ve hafif-orta zorluktaki arazi rotalarında süspansiyon hareketi önemli avantaj sağlayabilir.
Ancak motosikletin gerçek arazi performansı; lastik seçimi, ağırlık dağılımı, sürücünün deneyimi ve bağımsız testlerle daha net değerlendirilebilir.
Moto Morini Camel 670 Yerden Yüksekliği Ne Kadar?
Camel 670'in yerden yüksekliği 280 mm, yani 28 santimetredir.
Bu değer, motosikletin alt kısmının taşlı, engebeli ve iz oluşmuş zeminlerle temas etme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
Adventure motosikletlerde yerden yükseklik; süspansiyon hareketi, tekerlek boyutları ve ağırlıkla birlikte değerlendirilen önemli bir özelliktir.
Yüksek yerden açıklık, her arazide sınırsız kullanım anlamına gelmez. Motosikletin yük durumu ve süspansiyon ayarları gerçek açıklığı etkileyebilir.
Moto Morini Camel 670 Jant ve Lastik Ölçüleri
Yeni Camel 670, araziye yönelik klasik adventure kombinasyonunu kullanıyor:
- Ön jant: 21 inç
- Arka jant: 18 inç
- Ön lastik: 90/90-21
- Arka lastik: 150/70-18
- Jant tipi: Tubeless tel jant
21 inç ön jant, engebeli arazilerde engelleri aşarken avantaj sağlayabilir.
18 inç arka jant ise araziye uygun lastik seçenekleri açısından önemlidir.
Tubeless tel jantlar, uygun lastik ve hasar koşullarında patlak onarımını kolaylaştırabilir.
Bu düzen Camel 670'in Moto Morini X-Cape ailesinden daha belirgin bir arazi karakterine sahip olduğunu gösteriyor.
Moto Morini Camel 670 Brembo Fren Özellikleri
Camel 670'in fren sistemi Brembo imzası taşıyor.
Önde 300 mm çapında çift disk, arkada ise 255 mm çapında tek disk kullanılıyor.
Ön fren kaliperleri yüzer bağlantılı Brembo tasarımına sahipken arka tarafta karşılıklı pistonlu Brembo kaliper bulunuyor.
Motosikletin ABS sistemi arazi koşullarına göre ayarlanabiliyor ve Off-Road modunda devre dışı bırakılabiliyor.
Bu özellik, uygun koşullarda tekerlek kaymasını bilinçli olarak yönetmek isteyen deneyimli arazi sürücüleri için önem taşıyabilir.
ABS'nin kapatılması, frenleme sırasında kilitlenme riskini artırabileceğinden bu özellik dikkatli ve uygun koşullarda kullanılmalıdır.
Moto Morini Camel 670 Sürüş Modları ve Çekiş Kontrolü
Camel 670'de Ride-by-Wire elektronik gaz kontrolü bulunuyor.
Bu sistem sayesinde farklı sürüş modları ve çekiş kontrolü ayarları kullanılabiliyor.
Moto Morini, çekiş kontrolünün farklı müdahale seviyelerine sahip olduğunu doğruladı. Ancak ilk teknik açıklamada sürüş modlarının kesin sayısı ve isimleri ayrı ayrı belirtilmedi.
Bu nedenle modelin belirli sayıda Road, Rain veya Off-Road modu bulunduğunu varsaymak doğru değil.
Kesin sürüş modu isimleri, üreticinin nihai donanım ve kullanıcı kılavuzu bilgileriyle netleşecek.
Moto Morini Camel 670'te Hız Sabitleyici Var mı?
Evet. Moto Morini Camel 670, cruise control yani hız sabitleyiciyle donatıldı.
Bu özellik özellikle uzun asfalt yolculuklarında sabit hızda ilerlemeyi kolaylaştırmayı hedefliyor.
Yeni Camel'in hem araziye yönelik süspansiyon ve jantlarla hem de konfor donanımlarıyla gelmesi, modelin yalnızca kısa arazi rotalarına değil uzun mesafeli adventure kullanımına da odaklandığını gösteriyor.
Moto Morini Camel 670 Bluetooth ve Navigasyon Özellikleri
Moto Morini Camel 670, Bluetooth bağlantısı ve Moto Morini uygulaması üzerinden navigasyon desteği sunuyor.
Bu sistem, akıllı telefonun motosikletle bağlantılı özelliklerinden yararlanılmasını amaçlıyor.
Ancak üreticinin ilk basın bülteninde gösterge ekranının kesin boyutu ve bütün yazılım özellikleri ayrıntılı olarak listelenmedi.
Dolayısıyla ekran boyutu veya ek bağlantı özellikleri konusunda doğrulanmamış bilgiler paylaşılmamalıdır.
Moto Morini Camel 670 Yakıt Deposu ve Menzili
Moto Morini Camel 670'in yakıt deposu 20 litredir.
Bu hacim, uzun mesafeli sürüşlerde yakıt ikmali sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.
Ancak motosikletin resmî ortalama yakıt tüketimi henüz açıklanmadı.
Bu nedenle Camel 670'in tek depoyla kaç kilometre yol gidebildiğine ilişkin kesin menzil bilgisi vermek mümkün değil.
Gerçek menzil; motorun tüketimi, sürüş hızı, arazi şartları, rüzgâr ve yük durumuna göre değişecektir.
Moto Morini Camel 670 Yakıt Tüketimi Ne Kadar?
Üreticinin 4 Kasım 2026 tarihli açıklamasında Camel 670 için resmî ortalama yakıt tüketimi değeri bulunmuyor.
Modelin 670 cc motoru ve 20 litrelik yakıt deposu bilinse de bunlardan hareketle kesin bir L/100 km tüketim değeri hesaplamak doğru olmaz.
Yakıt tüketimi ve gerçek sürüş menzili, homologasyon belgeleri ve bağımsız yol testleriyle netleşecek.
Moto Morini Camel 670 A2 Ehliyetle Kullanılabilir mi?
Camel 670'in standart tam güçlü versiyonu 60 kW güç üretiyor. Bu nedenle standart versiyon, A2 sınıfının 35 kW güç sınırının üzerindedir.
Ancak Moto Morini, Camel 670 için A2 ehliyetle kullanılabilecek gücü sınırlandırılmış bir versiyon da sunacağını açıkladı.
Avrupa A2 mevzuatında motor gücü dışında güç/ağırlık oranı ve sınırlandırılmadan önceki güçle ilgili şartlar da bulunuyor.
Türkiye'de satışa sunulacak motosikletlerin ehliyet uygunluğu ise tescil belgelerindeki güç değerleri ve Türkiye'deki mevzuata göre belirlenir.
Bu nedenle Camel 670'in tam güçlü ve A2 uyumlu versiyonları birbirinden ayrı değerlendirilmelidir.
Moto Morini Camel 670 ile X-Cape 700 Arasındaki Farklar
Moto Morini Camel 670, markanın X-Cape adventure ailesine katılıyor. Ancak yeni modelin kullanım karakteri X-Cape 700'den farklı.
X-Cape 700 asfalt ve hafif arazi kullanımını bir arada hedeflerken Camel 670 daha belirgin bir arazi performansı için geliştirilmiş.
Moto Morini Camel 670 vs X-Cape 700
| Özellik | X-Cape 700 | Camel 670 |
|---|---|---|
| Motor hacmi | 693 cc | 670 cc |
| Motor tipi | Paralel çift silindir | Paralel çift silindir |
| Maksimum güç | Yaklaşık 70 PS | 82 PS |
| Ön jant | 19 inç | 21 inç |
| Arka jant | 17 inç | 18 inç |
| Şasi karakteri | Adventure touring | Arazi odaklı adventure |
| Kuru ağırlık | Versiyona göre değişir | 200 kg |
| Yakıt deposu | 18 litre | 20 litre |
| Araç durumu | Satışta | 2027 sonu planlanıyor |
Tablodaki X-Cape 700 verileri versiyon ve pazara göre farklılık gösterebilir. Modellerin ağırlıkları aynı ölçüm standardına göre karşılaştırılmalıdır.
Özellikle Camel 670'in 21/18 inç jant kombinasyonu, 230 mm süspansiyon hareketi ve 280 mm yerden açıklığı, arazi kullanımındaki farklı yaklaşımını ortaya koyuyor.
Moto Morini Camel 670 ile Yamaha Ténéré 700 Karşılaştırması
Yamaha Ténéré 700, Moto Morini Camel 670'in potansiyel rakiplerinden biri.
Her iki motosiklet de 21 inç ön jant ve uzun mesafeli adventure sürüşüne yönelik tasarımlar sunuyor.
Moto Morini Camel 670, 82 PS açıklanan motor gücü ve 230 mm ön-arka süspansiyon hareketiyle dikkat çekiyor.
Yamaha Ténéré 700 ise uzun süredir piyasada bulunan bir model ailesi olarak daha fazla bağımsız sürüş testi ve kullanıcı deneyimine sahip.
İki motosikletin gerçek arazi performansını değerlendirirken fiyat, donanım, ağırlık, süspansiyon ayarları, servis ağı ve yedek parça erişimi birlikte incelenmeli.
Moto Morini Camel 670'in Tasarımı: Dakar Mirası Geri Döndü
Yeni Camel 670, adını Moto Morini'nin 1980'li yıllardaki Camel modellerinden alıyor.
Orijinal Camel serisi, uzun mesafeli macera motosikletlerinin ve Paris-Dakar döneminin ruhunu yansıtıyordu.
Moto Morini, yeni modelde bu mirası modern bir tasarımla yorumladı.
Çöl kumunu hatırlatan açık gövde rengi, siyah mekanik parçalar, yüksek ön cam ve geometrik LED far tasarımı öne çıkıyor.
İki parçalı sele, açıkta bırakılan arka alt şasi ve sade bagaj taşıyıcısı da uzun yol kullanımı hedefini destekliyor.
Yeni Camel'in görünümü yalnızca nostaljiye dayanmıyor; araziye uygun jantlar, yüksek yerden açıklık ve uzun süspansiyonlar tasarımın teknik karşılığını oluşturuyor.
Moto Morini Camel 670 Hangi Motosikletlere Rakip?
Moto Morini Camel 670, orta hacimli ve arazi odaklı adventure motosikletlerle aynı kullanıcı kitlesine hitap ediyor.
Karşılaştırılabilecek modeller arasında şunlar bulunuyor:
- Yamaha Ténéré 700
- Aprilia Tuareg 660
- Honda XL750 Transalp
- CFMOTO 450MT
- KTM 790 Adventure
- Moto Morini X-Cape 700
Bu modeller motor hacmi, güç, ağırlık, süspansiyon ve fiyat bakımından birebir aynı değildir.
Camel 670'in doğrudan fiyat rakipleri, resmî satış fiyatı açıklandığında daha net anlaşılacak.
Teknik özellikleri karşılaştırmak için SBK Motor motosiklet karşılaştırma
Moto Morini Camel 670 Alınır mı?
Camel 670, asfalt dışına çıkmayı seven ancak uzun yol konforundan da vazgeçmek istemeyen sürücüler için dikkat çekici bir seçenek olarak görünüyor.
82 PS güç, 70 Nm tork, 21/18 inç tubeless tel jantlar, Brembo frenler ve tam ayarlanabilir süspansiyonlar teknik açıdan güçlü bir donanım paketi sunuyor.
20 litrelik yakıt deposu ve hız sabitleyici, uzun mesafeli yolculuklara uygun özellikler arasında.
Ancak 850 mm sele yüksekliği, 200 kg kuru ağırlık ve henüz bilinmeyen Türkiye fiyatı satın alma kararında önemli.
Motosikletin uzun dönem güvenilirliği, servis kalitesi ve gerçek arazi performansı da seri üretim sonrası değerlendirilmeli.
SBK Motor Değerlendirmesi: Camel 670 Başarılı Olabilir mi?
Moto Morini Camel 670, markanın adventure segmentinde daha fazla arazi performansı isteyen sürücülere hitap etmek amacıyla geliştirdiği önemli modellerden biri.
Yeni 670 cc çift silindirli motoru, 82 PS gücü, 195 km/sa açıklanan maksimum hızı ve 230 mm süspansiyon hareketiyle kağıt üzerinde iddialı görünüyor.
Özellikle 280 mm yerden yüksekliği, 21/18 inç tubeless tel jantları ve arazi modunda kapatılabilen ABS, modelin off-road karakterini güçlendiriyor.
SBK Motor değerlendirmesi: Camel 670, orta hacimli adventure sınıfında araziye daha fazla odaklanmak isteyen kullanıcılar için önemli bir alternatif olabilir. Fakat Türkiye'deki rekabet gücünü belirleyecek en önemli unsur satış fiyatı, bayi desteği ve gerçek kullanım performansı olacak.
Moto Morini Camel 670'in Türkiye fiyatı, satış tarihi, yakıt tüketimi ve diğer yeni teknik bilgileri açıklandığında içerik güncellenecektir.
Kaynaklar
- Moto Morini – 4 Kasım 2026 Resmî Camel Basın Bülteni ve Teknik Özellikler
- inSella – Moto Morini Camel EICMA 2026 Tanıtımı
- La Gazzetta dello Sport – Camel 670 Teknik Özellikleri ve Çıkış Tarihi
- BikeWale – Camel 670 Tanıtım Haberi
Güncelleme tarihi: 6 Kasım 2026. Motor, güç, maksimum hız ve 230 mm süspansiyon değerleri Moto Morini'nin 4 Kasım tarihli teknik açıklamasına dayanmaktadır. Satış fiyatı, Türkiye'ye geliş tarihi, dolu ağırlık ve yakıt tüketimi henüz açıklanmamıştır.








































