2027 Yamaha NMAX E tanıtıldı! 104 km menzil, 3,5 kWh batarya, 5,5 saat şarj süresi ve 10,2 PS güç. Fiyatı, özellikleri ve Türkiye'ye geliş tarihi.

2027 Yamaha NMAX E Tanıtıldı! 104 KM Menzil, Fiyatı, Şarj Süresi ve Teknik Özellikleri

2027 Yamaha NMAX E, EICMA 2026 Motosiklet Fuarı'nda resmen tanıtıldı. Yamaha'nın popüler NMAX scooter ailesine katılan tamamen elektrikli yeni model, 3,5 kWh lityum iyon bataryasıyla tek şarjda 104 kilometreye kadar menzil, 7,5 kW maksimum motor gücü ve 33,3 Nm tork sunuyor. NMAX E'nin Avrupa'da 2027 ilkbaharından itibaren satışa sunulması planlanıyor.

Yamaha NMAX E fiyatı ne kadar, kaç kilometre gidiyor, kaç saatte şarj oluyor ve Türkiye'ye ne zaman gelecek? Yamaha'nın 4 Kasım 2026 tarihli resmî açıklamasına göre yeni elektrikli scooter, 125 cc sınıfına eşdeğer performans kategorisinde konumlandırılıyor. 104 km WMTC menzil, yaklaşık 5,5 saat tam şarj süresi, üç sürüş modu, 5 inç TFT ekran ve geri manevra özelliğiyle şehir içi kullanımı hedefliyor. Ancak Türkiye fiyatı ve kesin geliş tarihi henüz açıklanmadı.

İtalya'nın Milano kentinde düzenlenen EICMA 2026 Fuarı'nda sergilenen NMAX E, Yamaha'nın MAX ailesinin sportif çizgilerini tamamen elektrikli bir güç aktarma sistemiyle birleştiriyor.

Modelin en önemli farklarından biri, benzinli NMAX'ten farklı olarak içten yanmalı motor yerine elektrikli eAxle güç ünitesi kullanması. Böylece benzin tüketimi ve egzoz emisyonu olmadan, sessiz ve doğrusal hızlanma sunması hedefleniyor.

2027 Yamaha NMAX E Teknik Özellikleri

Yamaha NMAX E, yeni geliştirilen elektrikli scooter platformu üzerine inşa edildi. Yamaha'nın resmî açıklamasında yer alan temel teknik bilgiler aşağıdaki tabloda bulunuyor.

Teknik ÖzellikYamaha NMAX E 2027
Motosiklet tipiElektrikli Sport Scooter
TanıtımEICMA 2026, Milano
Model yılı2027
Araç sınıfı125 cc eşdeğeri / A1 kategorisi
Motor tipiElektrikli, eAxle güç ünitesi
Elektrik motoruÜç fazlı senkron motor
Nominal güç6,7 kW / yaklaşık 9,1 PS
Maksimum güç7,5 kW / yaklaşık 10,2 PS
Maksimum güç devri3.500 d/d
Maksimum tork33,3 Nm
Maksimum tork devri500 d/d
BataryaSabit lityum iyon
Batarya kapasitesi3,5 kWh
Batarya gerilimi50,4 V
Batarya kapasitesi (Ah)70,2 Ah
Resmî menzil104 km (WMTC Class 1)
Şarj süresiYaklaşık 5,5 saat (%0–100)
Dahili şarj cihazı800 W
Evde şarjDestekleniyor
Halka açık AC şarjType 2 uyumlu
Batarya çıkarılabilir mi?Hayır, sabit batarya
Aktarma sistemiKayış aktarmalı
Sürüş modları3 (S / T / E)
Çekiş kontrolüVar
ABSVar
Geri manevraVar
Gösterge5 inç renkli TFT
Telefon bağlantısıYamaha Motor On
NavigasyonAdım adım yönlendirme
Ön jant13 inç
Arka jant13 inç
Ön lastik110/70-13
Arka lastik130/70-13
Ön fren245 mm disk
Arka fren245 mm disk
Renk seçenekleriAvio Blue / Platinum Silver
Türkiye fiyatıHenüz açıklanmadı
Avrupa satış başlangıcı2027 ilkbaharı
Türkiye satış tarihiHenüz açıklanmadı

Not: Menzil ve şarj süresi üreticinin belirttiği ölçüm koşullarına dayanmaktadır. Modelin teknik özellikleri satış ülkesine ve nihai seri üretim versiyonuna göre değişebilir.

Yamaha NMAX E Kaç KM Gidiyor? Menzili Ne Kadar?

Yamaha NMAX E'nin resmî menzili, 3,5 kWh bataryayla tek şarjda 104 kilometredir. Bu değer, Yamaha'nın WMTC Class 1 test standardına göre açıkladığı tüketim ve menzil sonucudur.

104 kilometrelik menzil, özellikle şehir içinde işe, okula veya günlük işlere gidip gelen kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

Örneğin günlük toplam 20 kilometre yol yapan bir sürücü, teorik olarak tam şarjlı bataryayla yaklaşık beş günlük ulaşım ihtiyacını karşılayabilir. Günlük 40 kilometrelik kullanımda ise teorik menzil yaklaşık iki buçuk güne karşılık geliyor.

Ancak bu hesaplamalar yalnızca açıklanan 104 km menzil üzerinden yapılmaktadır. Gerçek kullanımda menzil daha düşük olabilir.

Yamaha NMAX E Gerçek Menzili Kaç KM Olur?

Gerçek menzil; sürüş modu, hava sıcaklığı, yol eğimi, sürücünün ağırlığı, trafik yoğunluğu ve hız gibi birçok faktöre bağlıdır.

Özellikle yüksek hız, sık hızlanma ve soğuk hava batarya tüketimini artırabilir.

Bu nedenle Yamaha'nın açıkladığı 104 km değeri, her sürücünün her koşulda ulaşacağı garanti edilmiş bir mesafe değildir.

Yamaha, menzil ölçümünün 25 °C batarya sıcaklığında WMTC Class 1 standardına göre gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Yamaha NMAX E Kaç Saatte Şarj Oluyor?

Yamaha NMAX E, uygun koşullarda %0'dan %100'e yaklaşık 5,5 saatte şarj olabiliyor.

Motosiklette 800 W gücünde, fansız çalışan dahili bir şarj ünitesi bulunuyor.

Bu sistem, evde uygun elektrik bağlantısıyla şarj yapmaya imkân tanırken desteklenen halka açık AC şarj istasyonlarında da kullanılabiliyor.

Yamaha'nın resmî Avrupa verisine göre 5,5 saatlik tam şarj süresi, belirli besleme gerilimi ve batarya sıcaklığı koşulları için geçerli.

Şarj süresi; kullanılan bağlantıya, elektrik altyapısına ve batarya sıcaklığına bağlı olarak değişebilir.

NMAX E Evde Şarj Edilebilir mi?

Evet. Yamaha NMAX E, uygun bağlantı kablosu ve elektrik altyapısı kullanılarak evde şarj edilebiliyor.

Ancak modelin bataryası sabit olduğu için şarj işlemi motosikletin bulunduğu yerde gerçekleştirilmelidir.

Bu nedenle özellikle apartmanda yaşayan kullanıcılar için güvenli ve uygun bir park-şarj alanının bulunması önemli.

Yamaha NMAX E Şarj İstasyonunda Şarj Olur mu?

Evet. NMAX E, uygun AC Type 2 bağlantısını destekleyen halka açık şarj istasyonlarında şarj edilebiliyor.

Ancak elektrikli otomobillerde kullanılan yüksek güçlü DC hızlı şarj sistemleriyle aynı şarj teknolojisini kullandığı düşünülmemeli.

NMAX E'nin 800 W dahili şarj cihazı, şarj hızını belirleyen temel donanımlardan biri.

Şarj istasyonunda yüksek güç bulunması, motosikletin mutlaka o güçte şarj olacağı anlamına gelmez.

Yamaha NMAX E Şarj Maliyeti Kaç TL?

Elektrikli scooter satın almayı düşünen kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri, tek şarj maliyetidir.

NMAX E'nin nominal batarya kapasitesi 3,5 kWh olduğundan, teorik enerji hesabı elektrik birim fiyatıyla yapılabilir.

Basit hesaplama: 3,5 kWh × elektrik birim fiyatı = bataryanın nominal kapasitesi üzerinden hesaplanan enerji bedeli.

Örneğin elektriğin kWh başına 4 TL olduğu tamamen varsayımsal bir senaryoda:

HesaplamaSonuç
Batarya kapasitesi3,5 kWh
Örnek elektrik fiyatı4 TL/kWh
Teorik enerji bedeli14 TL
Resmî WMTC menzili104 km
Teorik 100 km enerji bedeliYaklaşık 13,46 TL

Önemli: Bu fiyat, güncel Türkiye elektrik tarifesi değildir; yalnızca hesaplama yöntemini göstermek amacıyla seçilmiş örnek birim fiyattır.

Gerçek şarj maliyeti, şarj cihazındaki kayıplar nedeniyle nominal batarya kapasitesinin gerektirdiği enerji bedelinden daha yüksek olabilir.

Ayrıca ev tarifesi, tüketim kademesi, kamuya açık şarj istasyonu fiyatları ve ek ücretler toplam maliyeti etkiler.

Yamaha NMAX E Kaç Beygir? Motor Gücü ve Torku

Yamaha NMAX E'nin maksimum motor gücü 7,5 kW, yani yaklaşık 10,2 PS'tir. Nominal motor gücü ise 6,7 kW veya yaklaşık 9,1 PS olarak açıklanıyor.

Elektrikli motor, 500 devir/dakikada 33,3 Nm maksimum tork üretiyor.

Bu değerlerin yorumlanmasında nominal güç ve maksimum güç arasındaki farkın dikkate alınması gerekiyor.

Nominal güç, elektrik motorunun sürekli çalışma kapasitesiyle ilgili teknik bir ölçümken maksimum güç daha kısa süreyle ulaşılabilen üst performans değerini ifade eder.

NMAX E, Yamaha'nın yeni geliştirdiği kompakt eAxle güç ünitesini kullanıyor.

Elektrik motorunun gücü kayış aktarma sistemiyle arka tekerleğe iletiliyor.

Yamaha, bu düzenin düşük mekanik ses ve doğrusal hızlanma elde etmek amacıyla geliştirildiğini belirtiyor.

Yamaha NMAX E Kaç CC? 125 CC mi?

Yamaha NMAX E, 125 cc motor hacmine sahip değildir; tamamen elektriklidir.

Elektrikli motorlarda içten yanmalı motorlarda kullanılan silindir hacmi bulunmadığından cc değeriyle sınıflandırma yapmak teknik olarak doğru değildir.

Ancak Yamaha, NMAX E'yi performans ve Avrupa araç sınıfı açısından 125 cc benzinli scooter'lara eşdeğer bir model olarak konumlandırıyor.

Bu nedenle “NMAX E 125 cc mi?” sorusuna verilecek doğru yanıt, motosikletin 125 cc sınıfına eşdeğer elektrikli bir scooter olduğudur.

Yamaha NMAX E Maksimum Hızı Kaç KM/SA?

Yamaha'nın ilk EICMA 2026 duyurusunda NMAX E için doğrulanmış bir maksimum hız değeri paylaşılmadı.

7,5 kW maksimum güç ve 33,3 Nm motor torku bilinmesine rağmen bu verilerden kesin bir maksimum hız belirlemek mümkün değil.

Elektrikli scooter'larda motor kontrol ünitesinin hız sınırlandırması ve sürüş modu ayarları maksimum hızı etkileyebilir.

Bu nedenle NMAX E'nin maksimum hızının kaç km/sa olduğunu kesin söylemek için nihai teknik verilerin veya bağımsız yol testlerinin açıklanması gerekiyor.

Yamaha NMAX E Sürüş Modları Neler?

Yamaha NMAX E'de üç farklı sürüş modu bulunuyor:

  • S – Sport: Daha canlı motor tepkisi arayan sürücülere yönelik.
  • T – Touring: Günlük sürüş ve dengeli performans için tasarlanan mod.
  • E – Eco: Daha ekonomik enerji kullanımı ve menzil odaklı sürüş karakteri sunan mod.

Bu modlar motorun verdiği tepkiyi ve enerji yönetimini farklı sürüş ihtiyaçlarına göre düzenliyor.

Özellikle şehir içi kullanımda Eco modunun menzil yönetimine katkı sağlaması bekleniyor.

Ancak her modda ulaşılabilecek kesin menzil, hız ve hızlanma farkları üreticinin yayımlayacağı ayrıntılı testlerle değerlendirilmelidir.

Yamaha NMAX E'de Geri Vites Var mı?

Evet. Yamaha NMAX E'de geri manevra özelliği bulunuyor.

Elektrikli scooter'ın bu özelliği, dar otopark alanlarında ve eğimli zeminlerde motosikleti hareket ettirmeyi kolaylaştırmak amacıyla geliştirildi.

Geri manevra sistemi, yüksek hızda geriye sürüş için değil, düşük hızlarda park ve yer değiştirme işlemleri için tasarlanmıştır.

Özellikle scooter'ın ağırlığını elle geriye doğru hareket ettirmekte zorlanan kullanıcılar için pratik bir özellik olabilir.

Yamaha NMAX E Bataryası Çıkarılabilir mi?

Hayır. Yamaha NMAX E'de kullanılan 3,5 kWh lityum iyon batarya, motosiklete sabit olarak monte edilmiştir.

Bu nedenle bataryayı scooter'dan çıkarıp evde ayrı olarak şarj etmek, bu modelin standart kullanım yöntemi değildir.

Bataryanın şasi merkezine yakın konumlandırılmasıyla ağırlık merkezinin alçaltılması ve sürüş dengesinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Yamaha, yeni omurga tipi şasiyi elektrik motoru ve bataryanın yerleşimine uygun olarak yeniden tasarladı.

Yamaha NMAX E Tasarımı: Benzinli NMAX Çizgileri Korundu

Yamaha, yeni elektrikli scooter'ın tasarımında MAX ailesinin sportif görünümünü korumayı tercih etti.

Ön tarafta iki parçalı LED far tasarımı, kompakt sinyaller ve karakteristik yan gövde çizgileri bulunuyor.

NMAX modelleriyle özdeşleşen bumerang şeklindeki yan paneller de elektrikli versiyonda korunmuş.

Ancak batarya, elektrik motoru ve şarj bileşenleri nedeniyle şasi ve iç yerleşim yeniden geliştirildi.

Yamaha'nın amacı, kullanıcıların alıştığı NMAX tasarımını elektrikli ulaşımın gereksinimleriyle birleştirmek.

Yamaha NMAX E TFT Ekran ve Telefon Bağlantısı

Yeni Yamaha NMAX E, 5 inç renkli TFT gösterge paneliyle geliyor.

Elektrikli scooter'a özgü ekran arayüzü üzerinden hız, batarya durumu, kalan menzil ve sürüş bilgileri görüntülenebiliyor.

Yamaha Motor On uygulamasıyla uyumlu telefon bağlantısı kurularak ek işlevlere erişilebiliyor.

Öne çıkan bağlantılı özellikler:

  • Adım adım navigasyon yönlendirmeleri
  • Batarya şarj durumunun görüntülenmesi
  • Araç konumu bilgileri
  • Katedilen mesafe bilgileri
  • Elektrikli scooter'a özel sürüş verileri

Bağlantı özelliklerinin kapsamı, uygulama desteği ve bölgesel hizmetlere göre değişiklik gösterebilir.

Yamaha NMAX E ABS ve Çekiş Kontrolü

2027 Yamaha NMAX E, ABS fren sistemi ve çekiş kontrolüyle donatılmıştır.

Önde ve arkada 245 mm çapında fren diskleri bulunuyor.

ABS sistemi, sert frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenmesini önlemeye yardımcı oluyor.

Çekiş kontrolü ise kaygan zeminlerde arka tekerleğin aşırı patinaj yapmasını sınırlandırmak amacıyla çalışıyor.

Bu sistemler sürüş güvenliğini desteklese de yol koşullarına uygun hız ve doğru frenleme tekniğinin yerini tutmaz.

Yamaha NMAX E Sele Altı Bagajı Ne Kadar?

Yamaha, elektrikli güç ünitesinin kompakt tasarımı sayesinde sele altında günlük kullanıma uygun bagaj alanı sunmayı başardı.

Üreticinin açıklamasına göre sele altındaki bölmeye uygun boyut ve şekilde bir tam kapalı kask yerleştirilebiliyor.

Ancak her full-face kaskın sığacağı garanti edilmiyor. Kaskın kabuk boyutu ve şekli önemli.

Bu nedenle satın alma öncesinde kullanılan kaskın sele altına sığıp sığmadığının kontrol edilmesi önerilir.

NMAX E ayrıca günlük kullanımda rahatlık sağlamayı amaçlayan geniş ayak alanına sahip.

Yamaha NMAX E ile Benzinli NMAX 125 Arasındaki Farklar

Yamaha NMAX E, markanın benzinli NMAX ailesini elektrikli motor teknolojisiyle yeni bir kategoriye taşıyor.

İki scooter benzer kullanım amacına sahip olsa da enerji kaynağı, bakım ihtiyaçları ve kullanım planlaması bakımından farklılaşıyor.

ÖzellikYamaha NMAX 125Yamaha NMAX E
Motor125 cc benzinliElektrikli
Enerji kaynağıBenzinElektrik
Yakıt deposu / bataryaYakıt deposu3,5 kWh sabit batarya
Egzoz emisyonuVarSürüş sırasında yok
Enerji dolumuAkaryakıt istasyonuEv veya uygun AC şarj
Şarj süresiUygulanmazYaklaşık 5,5 saat
Resmî elektrikli menzilUygulanmaz104 km WMTC
Sürüş modlarıVersiyona göre değişir3
Geri manevraStandart değilVar
Egzoz ve motor yağı bakımıGerekliYanmalı motor sistemi bulunmuyor
Temel kullanım amacıŞehir içi ve şehirler arası kısa ulaşımŞehir içi elektrikli ulaşım

Benzinli NMAX 125'in özellikleri ve donanımları model yılına göre değişebilmektedir.

NMAX E'nin avantajı, günlük güzergâhı şarj menziline uygun olan kullanıcılar için sessiz sürüş ve benzin tüketiminin olmamasıdır.

Benzinli NMAX'in avantajı ise akaryakıt istasyonlarında kısa sürede yakıt alabilmesi ve daha uzun güzergâhlarda şarj planlamasına ihtiyaç duymamasıdır.

İki modelden hangisinin daha mantıklı olduğu; günlük kilometre, park yeri, şarj altyapısı, satın alma fiyatı ve toplam işletme maliyetine göre değişecektir.

Yamaha NMAX E mi, Yamaha XENTER E mi?

Yamaha, EICMA 2026'da NMAX E ile birlikte XENTER E isimli ikinci elektrikli scooter modelini de tanıttı.

Her iki model de 3,5 kWh batarya ve yeni eAxle güç ünitesiyle geliyor.

Ancak NMAX E, sportif MAX ailesinin tasarımını benimserken XENTER E, 16 inç büyük jantlarıyla farklı bir şehir içi kullanım karakteri sunuyor.

ÖzellikYamaha NMAX EYamaha XENTER E
Motor tipiElektrikli eAxleElektrikli eAxle
Batarya3,5 kWh3,5 kWh
Resmî menzil104 km108 km
Ön ve arka jant13 inç16 inç
Sürüş modları33
TFT ekran5 inç5 inç
Geri manevraVarVar
Kullanım karakteriSportif şehir içi scooterBüyük jantlı şehir içi scooter

XENTER E, resmî test koşullarında NMAX E'den 4 kilometre daha uzun menzil sunuyor.

Bununla birlikte yalnızca menzil üzerinden bir modelin diğerinden daha iyi olduğunu söylemek mümkün değil. Ergonomi, tekerlek ölçüleri, fiyat ve kullanım beklentileri de dikkate alınmalı.

Yamaha NMAX E Renk Seçenekleri

Yamaha NMAX E için iki farklı renk seçeneği açıklandı:

  • Avio Blue: Mavi gövde tasarımına sahip sportif renk seçeneği.
  • Platinum Silver: Gümüş tonlarıyla modern görünüm sunan seçenek.

Ülkelere göre sunulacak renk seçenekleri ve donanımlar değişebilir.

2027 Yamaha NMAX E Fiyatı Ne Kadar?

5 Kasım 2026 itibarıyla Yamaha NMAX E'nin resmî satış fiyatı açıklanmadı.

Yamaha, Avrupa için 2027 ilkbaharını işaret etse de İngiltere, Almanya, İtalya ve diğer ülkelerde geçerli olacak fiyatları henüz duyurmadı.

Elektrikli scooter'ın satış fiyatında batarya maliyeti, motor teknolojisi, elektronik donanım, vergiler ve distribütör politikaları etkili olabilir.

Ancak üreticiden doğrulanmış bir fiyat bulunmadığı için kesin bir rakam paylaşmak mümkün değil.

Yamaha NMAX E Türkiye Fiyatı Kaç TL Olacak?

Yamaha NMAX E'nin Türkiye satış fiyatı henüz açıklanmadı.

Türkiye fiyatı, Yamaha'nın ithalat ve satış planı kesinleştiğinde; kur, vergiler ve yerel fiyatlandırmaya göre belirlenecek.

Avrupa için henüz açıklanmamış bir fiyat üzerinden Türkiye satış fiyatı tahmini yapmak da sağlıklı olmayacaktır.

Güncel motosiklet ve scooter fiyatlarını takip etmek için SBK Motor motosiklet fiyat listesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yamaha NMAX E Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek?

Yamaha NMAX E'nin Türkiye'ye geliş tarihi henüz açıklanmadı.

Yamaha, modelin Avrupa'da 2027 ilkbaharından itibaren satışa sunulacağını duyurdu.

Ayrıca markanın Japonya için 2027 yılında satış planı bulunuyor.

Ancak Avrupa'daki satış başlangıcı, Türkiye'de aynı tarihte satışa sunulacağı anlamına gelmiyor.

Türkiye'ye geliş durumu, sipariş seçenekleri, bayi teslimatları ve satış fiyatı Yamaha Türkiye tarafından yapılacak açıklamalarla kesinleşecek.

Yamaha NMAX E B Sınıfı Ehliyetle Kullanılabilir mi?

Yamaha NMAX E, Avrupa'da 125 cc sınıfına eşdeğer A1 kategorisi elektrikli scooter olarak tanıtıldı.

Ancak Türkiye'de ehliyet uygunluğunu belirleyen unsur yalnızca motosikletin 125 cc eşdeğeri olarak pazarlanması değildir.

Elektrikli motosikletin tescil belgesindeki güç değeri, araç sınıfı ve yürürlükteki sürücü belgesi mevzuatı değerlendirilmelidir.

Türkiye'de belirli şartları sağlayan B sınıfı sürücü belgesi sahipleri için 125 cc motosiklet kullanımına ilişkin düzenlemeler bulunsa da bu hakkın NMAX E'nin Türkiye'de satılacak versiyonuna doğrudan uygulanacağı varsayılmamalıdır.

Özellikle 6,7 kW nominal güç ve 7,5 kW maksimum güç değerlerinin tescil ve yetki sınıfı açısından nasıl değerlendirileceği resmî belgeler üzerinden doğrulanmalıdır.

Bu nedenle NMAX E'nin B sınıfı ehliyetle kullanılabileceği yönünde kesin bir açıklama yapmak için erken.

Yamaha NMAX E Alınır mı? Kimler İçin Mantıklı?

Yamaha NMAX E, özellikle günlük ulaşım için elektrikli scooter arayan kullanıcıları hedefliyor.

104 km resmî menzil, şehir içi kullanım için uygun bir başlangıç noktası sunarken sabit batarya yapısı ve 5,5 saatlik tam şarj süresi satın alma kararında önemli rol oynayacak.

Günlük toplam 20-40 kilometre arasında yol yapan, uygun şarj alanı bulunan ve scooter'ını daha çok şehir içinde kullanan sürücüler için NMAX E değerlendirilebilir.

Ancak sık uzun yol yapan veya motosikletini şarj edebileceği güvenli bir park alanı bulunmayan kullanıcılar için benzinli scooter modelleri daha pratik olabilir.

NMAX E'nin Türkiye'deki rekabet gücü ise fiyat, garanti koşulları, batarya ömrü ve servis ağı kesinleştiğinde daha net anlaşılacak.

SBK Motor Değerlendirmesi: Elektrikli NMAX Başarılı Olabilir mi?

Yamaha NMAX E, popüler bir scooter ailesinin elektrikli dönüşümünde önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.

MAX ailesinin tasarımını koruyan model, 3,5 kWh sabit batarya, 104 km menzil, 10,2 PS maksimum güç, çekiş kontrolü, ABS ve geri manevra sistemi gibi özelliklerle geliyor.

Özellikle 5 inç TFT ekran, telefon bağlantısı ve şarj istasyonu uyumluluğu, modern şehir içi ulaşım beklentilerine yanıt vermeyi hedefliyor.

Öte yandan tam şarjın 5,5 saat sürmesi, şarj altyapısına erişimi satın alma kararının temel unsurlarından biri haline getiriyor.

SBK Motor değerlendirmesi: Yamaha NMAX E, kısa ve orta mesafeli şehir içi kullanımda benzinli scooter'a elektrikli bir alternatif arayan sürücüler için dikkat çekici. Ancak Türkiye fiyatı, garanti ve batarya değişim koşulları açıklanmadan kesin bir satın alma önerisi vermek doğru olmaz.

Modelin Türkiye fiyatı, çıkış tarihi ve yeni teknik özellikleri açıklandığında bu haber güncellenecektir.

Kaynaklar

Güncelleme tarihi: 5 Kasım 2026. Menzil ve şarj değerleri üreticinin açıkladığı belirli test koşullarına dayanmaktadır. Türkiye fiyatı ve kesin satış tarihi henüz açıklanmamıştır. Nihai üretim ve ülkeye özgü donanımlar farklılık gösterebilir.



2027 Yamaha NMAX E Tanıtıldı! 104 KM Menzil, Fiyatı, Şarj Süresi ve Teknik Özellikleri - Sıkça Sorulan Sorular


Yamaha NMAX E, 3,5 kWh bataryasıyla WMTC Class 1 test koşullarında 104 kilometreye kadar menzil sunuyor. Gerçek kullanımda menzil, hız ve sürüş koşullarına bağlı olarak değişebilir.

5 Kasım 2026 itibarıyla Yamaha NMAX E'nin resmî satış fiyatı açıklanmadı. Modelin Avrupa'da 2027 ilkbaharında satışa sunulması planlanıyor.

Yamaha NMAX E'nin Türkiye satış fiyatı henüz belli değil. Türkiye'ye ithalat ve satış planı kesinleştiğinde fiyatı açıklanabilir.

Yamaha NMAX E'nin Türkiye'ye geliş tarihi henüz açıklanmadı. Avrupa'da 2027 ilkbaharında satışa sunulması planlanıyor.

Yamaha NMAX E, uygun koşullarda bataryasını %0'dan %100'e yaklaşık 5,5 saatte şarj edebiliyor. Şarj süresi elektrik bağlantısı ve batarya sıcaklığına bağlı olarak değişebilir.

Yamaha NMAX E, 3,5 kWh kapasiteli lityum iyon batarya kullanıyor. Batarya, motosikletin gövdesine sabit olarak yerleştirilmiştir.

Yamaha NMAX E'nin maksimum gücü 7,5 kW, yaklaşık 10,2 PS'tir. Nominal motor gücü ise 6,7 kW veya yaklaşık 9,1 PS olarak açıklanmıştır.

Yamaha NMAX E'nin maksimum torku 33,3 Nm'dir. Elektrik motoru bu torka 500 devir/dakikada ulaşmaktadır.

Yamaha NMAX E elektrikli olduğu için içten yanmalı motor hacmi bulunmaz. Ancak Yamaha, modeli 125 cc benzinli scooter sınıfına eşdeğer olarak konumlandırmaktadır.

Yamaha NMAX E'nin doğrulanmış resmî maksimum hız değeri henüz açıklanmadı. Kesin hız bilgisi için üreticinin ayrıntılı teknik verileri beklenmelidir.

Evet. Yamaha NMAX E, uygun şarj kablosu ve elektrik bağlantısıyla evde şarj edilebilir. Bataryası sabit olduğu için scooter'ın şarj noktasında bulunması gerekir.

Evet. Yamaha NMAX E, desteklenen AC Type 2 halka açık şarj istasyonlarında şarj edilebilir. Dahili şarj cihazının gücü 800 W'tır.

Hayır. Yamaha NMAX E'nin 3,5 kWh bataryası sabittir. Günlük kullanım için çıkarılabilir batarya sistemine sahip değildir.

Şarj maliyeti elektrik tarifesine göre değişir. Teorik hesaplama için 3,5 kWh batarya kapasitesi kWh birim fiyatıyla çarpılabilir. Gerçek maliyete şarj kayıpları ve varsa istasyon ücretleri de eklenir.

Evet. Yamaha NMAX E'de düşük hızda geri manevra özelliği bulunuyor. Özellikle dar park alanlarında ve eğimli zeminlerde kolaylık sağlamayı amaçlıyor.

Yamaha NMAX E, Sport (S), Touring (T) ve Eco (E) olmak üzere üç sürüş modu sunuyor.

Evet. Yamaha NMAX E'de ABS fren sistemi bulunuyor. Ön ve arka tekerleklerde 245 mm disk frenler kullanılıyor.

Evet. Yamaha NMAX E, arka tekerleğin aşırı patinajını sınırlamaya yardımcı olan çekiş kontrolü sistemiyle donatılmıştır.

Evet. Yamaha NMAX E, 5 inç renkli TFT ekrana sahiptir. Yamaha Motor On uygulaması üzerinden navigasyon ve araç bilgileri gibi bağlantılı özellikler sunar.

Yamaha'ya göre NMAX E'nin sele altında uygun boyuttaki bir full-face kask için alan bulunuyor. Ancak her kaskın boyutu ve şekli farklı olduğundan sığması garanti değildir.

Yamaha NMAX E tamamen elektriklidir ve 104 km resmî menzil sunar. Benzinli NMAX 125 ise içten yanmalı motor kullanır. Elektrikli modelde şarj planlaması gerekirken benzinli model akaryakıtla kullanılır.

Yamaha XENTER E, 108 km resmî menzille NMAX E'nin 104 km menzilinden 4 kilometre daha yüksek bir değere sahiptir. İki model aynı 3,5 kWh batarya kapasitesini kullanmaktadır.

Yamaha NMAX E, Avio Blue ve Platinum Silver renkleriyle tanıtılmıştır. Renklerin ülkelere göre satış durumu değişebilir.

NMAX E'nin Türkiye'de B sınıfı ehliyetle kullanılabileceği henüz kesinleşmedi. Model A1 sınıfına eşdeğer olarak tanıtılsa da Türkiye'deki kullanım hakkı, resmî tescil ve ehliyet mevzuatına bağlı olacaktır.

Hayır. 5 Kasım 2026 itibarıyla Yamaha NMAX E'nin Türkiye'de resmen satışa sunulduğuna ilişkin doğrulanmış bir açıklama bulunmuyor. Türkiye fiyatı ve teslimat tarihi henüz açıklanmadı.



EICMA 2026: Tanıtılan Yeni Motosikletler Markaları ve 2027 Modelleri | Fuara Katılan Markalar


EICMA 2026'da tanıtılan yeni motosikletler! Honda, Yamaha, Ducati, BMW, Kawasaki, KTM ve diğer markaların 2027 modelleri, özellikleri ve fiyat bilgileri.

EICMA 2026 Motosiklet Fuarı, 3-8 Kasım 2026 tarihleri arasında İtalya'nın Milano kentinde düzenleniyor. Dünyanın en önemli iki tekerlekli araç organizasyonlarından biri olan fuarda Honda, Yamaha, Kawasaki, Suzuki, BMW Motorrad, Ducati, KTM, Triumph, Aprilia, CFMOTO ve çok sayıda üretici yeni motosikletlerini, 2027 modellerini ve geleceğin sürüş teknolojilerini sergiliyor.

2026 yılının en önemli tanıtımları arasında tamamen yenilenen Honda Africa Twin 1150 ve Fireblade ailesi, Yamaha'nın yeni RW adventure scooter serisi, BMW F 450 RR, Kawasaki Versys 900, Ducati'nin yeni performans modelleri ve KTM'nin 1390 Super Duke ailesine yönelik yenilikleri bulunuyor.

EICMA 2026'da hangi motosikletler tanıtıldı? Fuarda adventure, naked, supersport, touring, scooter, cruiser ve elektrikli motosiklet kategorilerinde çok sayıda yeni model gösteriliyor. Bazı motosikletler tamamen yeni bir platformla gelirken bazıları motor, elektronik sistem, süspansiyon veya tasarım güncellemeleriyle dikkat çekiyor.

SBK Motor olarak hazırladığımız bu rehberde EICMA 2026'nın tarihlerini, katılımcı markalarını, açıklanan yeni motosikletleri, teknik özelliklerini ve Türkiye pazarı açısından önemini inceliyoruz.

Son güncelleme: 3 Kasım 2026. Fuarın basın tanıtımları devam etmektedir. Bu nedenle haber, şu ana kadar duyurulan ve doğrulanabilen modelleri kapsamaktadır. Henüz açıklanmayan modeller kesinleşmiş lansman olarak değerlendirilmemiştir.

EICMA 2026 Ne Zaman ve Nerede Düzenleniyor?

EICMA 2026, 3-8 Kasım 2026 tarihleri arasında İtalya'nın Milano kentindeki Fiera Milano Rho fuar merkezinde gerçekleştiriliyor.

Organizasyonun 83. edisyonu olan EICMA, motosiklet üreticilerinin yanı sıra aksesuar, güvenlik ekipmanı, lastik ve teknolojik sistem geliştiricilerini de bir araya getiriyor.

BilgiEICMA 2026
OrganizasyonEICMA - International Two-Wheeler Exhibition
Fuar tarihi3-8 Kasım 2026
Basın günleri3-4 Kasım 2026
Halka açık günler5-8 Kasım 2026
ŞehirMilano, İtalya
Fuar merkeziFiera Milano Rho
Öne çıkan model yılı2027

Fuarın ilk iki günü ağırlıklı olarak basın mensupları ve sektör profesyonellerine ayrılmış durumda. Genel ziyaretçiler ise 5 Kasım'dan itibaren motosikletleri yakından inceleyebiliyor.

EICMA 2026'ya Hangi Motosiklet Markaları Katılıyor?

EICMA 2026'nın resmî katılımcı listesinde dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda motosiklet ve ekipman markası bulunuyor.

Öne çıkan katılımcılar arasında şu üreticiler yer alıyor:

Marka GrubuÖne Çıkan Markalar
JaponyaHonda, Yamaha, Kawasaki, Suzuki
İtalyaDucati, Aprilia, Moto Guzzi, Piaggio, Vespa, Benelli, Moto Morini, Fantic, Beta, Italjet
AvrupaBMW Motorrad, KTM, Husqvarna, Triumph, Rieju, BSA, Brough Superior
Çin merkezli üreticilerCFMOTO, Zontes, Kove, Benda, Zonsen, ZXMOTO
Diğer markalarRoyal Enfield, Harley-Davidson, Indian Motorcycle, LiveWire, TVS, Ultraviolette, Vmoto

Katılımcı listesi yalnızca yeni motosiklet tanıtan markalardan oluşmuyor. Bazı üreticiler mevcut modellerini sergilerken bazıları yeni ürünlerini fuar günlerinde açıklıyor.

Tüm katılımcılar için EICMA 2026 resmî katılımcı listesi incelenebilir.

EICMA 2026'da Tanıtılan Yeni Motosikletler

3 Kasım 2026 itibarıyla üreticilerin resmî açıklamalarında yer alan veya fuar kapsamında gösterileceği duyurulan önemli motosikletler aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

MarkaModelÖne Çıkan Özellik
HondaCRF1150L Africa Twin1.131 cc yeni motor
HondaAfrica Twin Adventure SportsRadar destekli sürüş sistemleri
HondaAfrica Twin Enduro SportsArazi odaklı yeni versiyon
HondaCBR1000RR-R FirebladeKapsamlı tasarım ve şasi değişikliği
HondaV3R 900 E-CompressorElektronik kontrollü kompresör
HondaADV125Yeni 125 cc adventure scooter
HondaCBR500R FOURDört silindirli motor ve E-Clutch
YamahaRW700689 cc CP2 motor, Y-AMT
YamahaRW350327 cc adventure scooter
YamahaTénéré 4 ConceptTek silindirli adventure konsepti
BMW MotorradF 450 RR420 cc motor, 48 hp
KawasakiVersys 900948 cc dört silindir, 122 PS
KawasakiVersys 900 SETouring donanımlı versiyon
DucatiDiavel V4 / V4 SGeliştirilmiş elektronik ve süspansiyon
DucatiDesertX RallyRalli odaklı arazi donanımları
DucatiPanigale V4 SPÖzel pist donanımları
DucatiPanigale V2 SPYarış odaklı özel versiyon
DucatiStreetfighter V4 SPÜst düzey naked performansı
DucatiDesmo250 EDSYeni enduro ön gösterimi
TriumphTiger 1200155,8 hp ve radar destekli sistemler

Bu tabloda yer alan motosikletlerin bazıları EICMA öncesinde duyurularak fuarda ilk kez sergilenmiştir. Konseptler ve planlanan üretim modelleri, kesin satış tarihi bulunan seri üretim motosikletlerinden farklı değerlendirilmelidir.

Honda EICMA 2026: Yeni Africa Twin 1150 ve Fireblade

Honda, EICMA 2026'nın en kapsamlı lansmanlarından birini gerçekleştirdi. Japon üretici, adventure ve supersport kategorilerindeki iki önemli motosiklet ailesini tamamen yeniledi.

Yeni Honda CRF1150L Africa Twin ailesi, 1.131 cc hacminde paralel çift silindirli motorla tanıtıldı. Motor, 87,5 kW güç ve 119 Nm maksimum tork üretiyor.

Önceki nesildeki 1.084 cc motorun yerini alan yeni güç ünitesinde emme-egzoz sistemi, sıkıştırma oranı ve şanzıman oranları geliştirildi.

Yeni Africa Twin ailesinde üç önemli seçenek bulunuyor:

  • CRF1150L Africa Twin
  • CRF1150L Africa Twin Adventure Sports
  • CRF1150L Africa Twin Enduro Sports

Honda SENSING RIDE: Motosikletlerde Radar Teknolojisi

Honda'nın EICMA 2026'da duyurduğu en önemli teknolojilerden biri Honda SENSING RIDE oldu.

Yeni Africa Twin Adventure Sports DCT modelinde opsiyonel olarak sunulan sistem; adaptif hız sabitleyici, çarpışma uyarısı, kör nokta bilgilendirmesi ve çeşitli sürüş destek fonksiyonlarını içeriyor.

Honda bu sistemle özellikle uzun yol ve yoğun trafik kullanımında sürücünün iş yükünü azaltmayı hedefliyor.

2027 Honda Fireblade Serisi Yenilendi

Honda, 2027 CBR1000RR-R Fireblade serisinde motosikletin yaklaşık yüzde 75'ini yeniden tasarladı.

Yeni alüminyum şasi, salıncak, motor emme sistemi ve elektronik kontrol teknolojileri motosikletin pist performansını geliştirmeye odaklanıyor.

Yeni Fireblade ailesinde standart Fireblade, Fireblade SP ve HRC Works Edition versiyonları bulunuyor.

Honda'nın Diğer EICMA 2026 Yenilikleri

Honda ayrıca aşağıdaki modelleri de tanıttı veya sergiledi:

  • Honda V3R 900 E-Compressor
  • Honda ADV125
  • Honda CBR500R FOUR
  • Güncellenen CBR600RR
  • E-Clutch teknolojisine sahip CMX500 Rebel
  • Güncellenen SH350i
  • EV OUTLIER elektrikli motosiklet konsepti

Honda'nın yeni modellerine ilişkin teknik detayların tamamı için SBK Motor Honda EICMA 2026 ve 2027 Modelleri rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Yamaha EICMA 2026: Yeni RW700, RW350 ve Ténéré Konsepti

Yamaha, EICMA 2026 döneminde adventure scooter kategorisini genişleten yeni RW serisi ve Ténéré ailesine yönelik konsept çalışmasıyla dikkat çekiyor.

RW serisi, klasik scooter kullanım kolaylığını adventure motosikletlerden ilham alan tasarım ve teknik özelliklerle birleştiriyor.

Yamaha RW700: 689 cc Adventure Scooter

Yamaha RW700, 689 cc hacminde çift silindirli CP2 motora sahip yeni bir adventure scooter modelidir.

Yamaha'nın resmî teknik verilerine göre model 8.250 d/d'de 51 kW, yani 69,3 PS maksimum güç üretiyor.

Maksimum tork 65 Nm olarak açıklanırken motosiklette Yamaha Automated Manual Transmission (Y-AMT) teknolojisine sahip altı ileri şanzıman kullanılıyor.

RW700'ün önemli farklarından biri, geleneksel kayışlı scooter aktarma düzeni yerine zincirli son aktarım kullanması.

Teknik ÖzellikYamaha RW700
Motor hacmi689 cc
Motor tipiParalel çift silindir
Maksimum güç51 kW / 69,3 PS
Maksimum tork65 Nm
Şanzıman6 ileri Y-AMT
Son aktarımZincir
Açıklanan yakıt tüketimi4,1 L/100 km

Modelin RW700 Explore adıyla daha fazla touring donanımına sahip bir seçeneği de bulunuyor.

Yamaha RW350: 327 cc Yeni Scooter

RW350, Yamaha'nın yeni adventure scooter ailesinin daha küçük motorlu üyesi olarak konumlandırılıyor.

Modelde 327 cc hacminde, sıvı soğutmalı, tek silindirli motor bulunuyor. RW700'den farklı olarak daha çok şehir içi kullanım ve günlük pratikliğe odaklanıyor.

Beş inç renkli TFT gösterge, akıllı telefon bağlantısı ve desteklenen navigasyon özellikleri önemli donanımları arasında yer alıyor.

Yamaha Ténéré 4 Concept

Yamaha'nın Ténéré 4 Concept çalışması, hafif ve daha erişilebilir adventure motosikletlere yönelik bir tasarım yaklaşımını temsil ediyor.

Tek silindirli motor ve arazi odaklı şasi konseptiyle dikkat çeken modelin kesin motor hacmi, seri üretim fiyatı ve satış tarihi açıklanmış değil.

Bu nedenle Ténéré 4, kesin satışa çıkış bilgisi bulunan bir üretim modeli olarak değerlendirilmemelidir.

BMW Motorrad EICMA 2026: Yeni BMW F 450 RR

BMW Motorrad'ın 2027 model yılına yönelik en önemli yeniliklerinden biri BMW F 450 RR oldu.

15 Ekim 2026 tarihinde resmî olarak duyurulan model, EICMA döneminin dikkat çeken orta hacimli supersport motosikletleri arasında bulunuyor.

BMW F 450 RR, 420 cc hacminde paralel çift silindirli motora sahip. BMW'nin açıkladığı güç değeri 48 hp, maksimum tork değeri ise yaklaşık 43 Nm.

Teknik ÖzellikBMW F 450 RR
Motor hacmi420 cc
Motor tipiParalel çift silindir
Maksimum güç48 hp
Maksimum torkYaklaşık 43 Nm
Gösterge6,5 inç TFT
Fren teknolojisiABS Pro
Elektronik donanımÇekiş kontrolü, sürüş modları

BMW F 450 RR, markanın daha büyük hacimli S 1000 RR ve M 1000 RR modellerinden ilham alan sportif tasarımıyla dikkat çekiyor.

Motorun 48 hp güç üretmesi, Avrupa'daki A2 motosiklet segmenti için de önemli bir özellik.

BMW Easy Ride Clutch Teknolojisi

BMW'nin Easy Ride Clutch sistemi, motosikletin hareket ettirilmesi ve durdurulması sırasında debriyaj koluna duyulan ihtiyacı azaltmayı amaçlıyor.

F 450 RR'da ayrıca 6,5 inç TFT ekran, USB-C bağlantısı, LED aydınlatma, çekiş kontrol sistemi ve gelişmiş fren teknolojileri bulunuyor.

ABD pazarı için açıklanan M Sport versiyonunun başlangıç fiyatı 7.815 dolar olarak duyuruldu. Bu tutar Türkiye fiyatı değildir ve teslimat gibi ek ücretleri kapsamamaktadır.

Kawasaki EICMA 2026: Yeni Versys 900 ve Versys 900 SE

Kawasaki, 2027 model yılı için yeni Versys 900 modelini tanıttı. Yeni crossover motosiklet, markanın Versys ailesine daha sportif bir karakter kazandırmayı hedefliyor.

Kawasaki Versys 900, 948 cc hacminde dört silindirli motoruyla 122 PS güç ve 97,3 Nm tork üretiyor.

Kawasaki'nin Z serisinden ilham alan motor, yeni geliştirilen çelik kafes şasiyle birleştiriliyor.

Kawasaki Versys 900 Teknik Özellikleri

Teknik ÖzellikKawasaki Versys 900
Motor hacmi948 cc
Silindir sayısı4
Maksimum güç122 PS / 89,6 kW
Güç devri9.500 d/d
Maksimum tork97,3 Nm
Tork devri8.000 d/d
ŞasiYeni kafes şasi
Gösterge5 inç TFT

Yeni Versys 900'de IMU destekli elektronik sistemler, viraj ABS'si, çekiş kontrolü, sürüş modları ve quickshifter bulunuyor.

Modelin önemli yeniliklerinden biri de adaptif hız sabitleyici, önden çarpışma uyarısı ve kör nokta bilgilendirmesi gibi radar destekli sürüş sistemleri.

Versys 900 SE ise elcik ısıtma, sis farları, el korumaları ve touring kullanımına yönelik ek donanımlarla farklılaşıyor.

Yeni model, asfalt ağırlıklı uzun yol kullanımıyla sportif dört silindirli motor karakterini birleştirmek isteyen sürücülere hitap ediyor.

Ducati EICMA 2026: Beş Yeni Model ve Bir Enduro Ön Gösterimi

Ducati, 2 Kasım 2026 tarihinde EICMA öncesinde düzenlediği etkinlikte beş yeni motosiklet ve bir enduro ön gösterimi duyurdu.

İtalyan üreticinin yeni modelleri arasında Diavel V4, DesertX Rally, Panigale V4 SP, Panigale V2 SP ve Streetfighter V4 SP bulunuyor.

2027 Ducati Diavel V4 ve Yeni V4 S

Diavel V4, güçlü V4 motorunu cruiser ve naked motosiklet tasarımıyla birleştiren özel bir model.

2027 güncellemesiyle Ducati, motorun elektronik kontrol sistemini ve sürüş tepkilerini geliştirdi.

Modelin 168 CV güç üreten V4 Granturismo motoru korunurken Ducati Quick Shift 2.0 teknolojisi ve yeni 6,9 inç TFT ekran dikkat çekiyor.

Diavel V4 S versiyonunda Öhlins SmartEC 3 yarı aktif elektronik süspansiyon, özel jant ve donanım seçenekleri bulunuyor.

2027 Ducati DesertX Rally

Yeni DesertX Rally, Ducati'nin arazi performansına odaklanan adventure motosikletlerinden biri.

Yeni V2 motor platformunu kullanan modelde ralli odaklı süspansiyon bileşenleri, geliştirilmiş arka bağlantı sistemi ve zorlu arazi koşullarına uygun jantlar bulunuyor.

Önde 21 inç, arkada 18 inç Takasago Excel tubeless jantlar kullanılıyor.

Yeni süspansiyon düzeninin arazi sürüşlerinde darbe emişini, kontrolü ve çekişi geliştirmesi hedefleniyor.

Ducati Panigale V4 SP

Panigale V4 SP, Ducati'nin pist odaklı özel performans motosikletlerinden biri.

2027 modelinde karbon fiber jantlar, STM EVO-SBK kuru debriyaj, özel yarış şanzımanı ve Öhlins Smart EC 3.0 elektronik süspansiyon bulunuyor.

Modelin 218 CV güç üreten Desmosedici Stradale motoru, Ducati'nin gelişmiş yarış teknolojileriyle bir araya getiriliyor.

Ducati Panigale V2 SP ve Streetfighter V4 SP

Ducati, Panigale V2 SP ve Streetfighter V4 SP modellerini de özel performans versiyonları olarak tanıttı.

Panigale V2 SP, World Supersport yarışlarıyla bağlantılı homologasyon yaklaşımıyla geliştirilirken Streetfighter V4 SP, güçlü naked motosiklet karakterini daha özel pist donanımlarıyla birleştiriyor.

Ducati Desmo250 EDS

Ducati'nin fuarda sergilediği diğer önemli yenilik Desmo250 EDS oldu.

Yeni enduro modeli, Ducati'nin arazi motosikleti ailesini genişletme hedefinin bir parçası olarak ön gösterim şeklinde tanıtıldı.

Üreticinin açıklamasına göre Desmo250 EDS'nin Avrupa'da 2027 yazında satışa sunulması planlanıyor.

Ducati ayrıca XDiavel, Scrambler Full Throttle, Multistrada V2 ve Hypermotard ailesinde yeni renk ve tasarım seçenekleri gösterdi.

KTM EICMA 2026: 1390 Super Duke ve Adventure Modelleri

KTM, EICMA 2026 fuarına dönüşünü "Back on the Grid" temasıyla duyurdu.

Avusturyalı üretici, özellikle yüksek performanslı naked motosikletler, sport touring modelleri ve adventure ailesine odaklanıyor.

KTM'nin resmî fuar programında şu modeller yer alıyor:

  • KTM 1390 Super Duke R
  • KTM 1390 Super Duke R EVO
  • KTM 1390 Super Duke GT
  • KTM 1390 Super Duke GT EVO
  • KTM 790 Adventure
  • KTM 390 Adventure R
  • KTM 125 Enduro
  • KTM 390 Enduro R
  • KTM 125 SMC
  • KTM 390 SMC R

KTM 1390 Super Duke R ve R EVO

KTM, güçlü naked motosiklet ailesinin yeni nesil geliştirmelerini EICMA 2026 kapsamında sergiliyor.

1390 Super Duke R ve R EVO modelleri, yüksek motor performansını elektronik sürüş destekleri ve sportif şasi karakteriyle birleştirmeyi amaçlıyor.

KTM 1390 Super Duke GT ve GT EVO

Super Duke GT ailesi, uzun yol konforu ile yüksek performansı birleştiren sport touring kategorisinde yer alıyor.

Yeni GT ve GT EVO seçenekleri KTM'nin fuar programında bulunuyor. Nihai teknik özellikler ve pazara göre satış tarihleri ilgili model duyurularından kontrol edilmelidir.

KTM 790 Adventure ve 390 Adventure R

KTM, adventure kategorisinde 790 Adventure ve daha hafif arazi odaklı 390 Adventure R modellerine de yer veriyor.

Fuar programında bulunan tüm KTM modellerinin yeni bir platform üzerine geliştirildiği varsayılmamalıdır. Bazı modeller yeni model yılına yönelik güncelleme veya yeni donanım seçenekleriyle sergilenmektedir.

Triumph EICMA 2026: Yeni Tiger 1200

Triumph, 27 Ekim 2026'da yeni nesil Tiger 1200 modelini resmî olarak duyurdu.

Yeni Triumph Tiger 1200, daha güçlü motor, yeniden düzenlenen şasi ve gelişmiş sürüş destek sistemleriyle dikkat çekiyor.

Yeni Tiger 1200, 155,8 hp maksimum güç üreten üç silindirli motora sahip.

Triumph, motorun düşük devirlerdeki tork tepkilerini ve şanzıman çalışma karakterini iyileştirdi.

Yeni modelde şu özellikler öne çıkıyor:

  • 155,8 hp maksimum güç
  • 19 inç ön ve 17 inç arka tekerlek düzeni
  • 200 mm süspansiyon hareketi
  • Showa yarı aktif süspansiyon
  • Showa EERA HEIGHTFLEX otomatik alçaltma sistemi
  • 7 inç HD dokunmatik ekran
  • Apple CarPlay ve Android Auto desteği
  • Ön ve arka radar destekli sürüş sistemleri

HEIGHTFLEX sistemi, motosiklet dururken sele yüksekliğini 30 mm azaltabiliyor. Böylece özellikle düşük hızlarda ve duruş sırasında sürücüye daha fazla kontrol kolaylığı sağlaması hedefleniyor.

Triumph'un yeni Tiger 1200 modeli, uzun yol adventure segmentinde gelişmiş elektronik donanım isteyen kullanıcıları hedefliyor.

CFMOTO EICMA 2026: Yeni Sport ve Adventure Modelleri Bekleniyor

CFMOTO, EICMA 2026 için birden fazla yeni motosikletin tanıtımını planlayan üreticiler arasında bulunuyor.

Markanın fuar öncesinde paylaştığı tanıtım görselleri, özellikle sportif motosikletler ve adventure kategorisinde yeni modellerin gösterilebileceğine işaret ediyor.

CFMOTO'nun daha önce sergilediği V4 SR-RR prototipi, markanın yüksek performanslı supersport kategorisine yönelik çalışmalarında önemli bir yere sahip.

Ancak fuarda sergilenecek modellerin tüm isimleri, nihai üretim teknik özellikleri ve fiyatları konusunda resmî açıklamalar esas alınmalıdır.

Önemli ayrım: CFMOTO 1000MT-X ve V4 SR-RR prototipi gibi daha önce duyurulan modelleri, yalnızca EICMA 2026'da yeniden sergilendikleri için bu yıl ilk kez tanıtılmış motosikletler olarak değerlendirmek doğru değildir.

CFMOTO'nun yeni modelleri açıklandığında teknik özellikler ve rakip karşılaştırmaları ayrıca değerlendirilebilir.

Suzuki EICMA 2026: Yeni Modeller İçin Resmî Tanıtım Programı

Suzuki, EICMA 2026 fuarında yer alan Japon motosiklet üreticilerinden biri.

Marka, 3 Kasım 2026 saat 09.30 CET için resmî basın toplantısı ve canlı yayın programı duyurdu.

Suzuki'nin fuarda açıklayacağı yeni modellerin tam listesi, üreticinin basın açıklamalarıyla kesinleştirilecektir.

Model isimleri ve teknik değerleri doğrulanmadan yeni bir Suzuki motosikletinin tanıtıldığı iddia edilmemelidir.

Aprilia, Moto Guzzi, Royal Enfield, Benda ve Diğer Markalar

EICMA 2026 yalnızca büyük Japon ve Avrupa üreticilerinden oluşmuyor.

Aprilia, Moto Guzzi, Royal Enfield, Benda, Benelli, Moto Morini, Zontes ve Kove gibi markalar da fuarın dikkat çeken üreticileri arasında bulunuyor.

Özellikle orta hacimli adventure, naked, retro ve cruiser kategorilerinde yeni seçenekler arayan kullanıcılar için bu markaların ürün stratejileri önem taşıyor.

Benda Dark Flag 950

Benda'nın EICMA 2026 kapsamında dikkat çeken modellerinden biri Dark Flag 950 V4 cruiser.

Avrupa tanıtımı planlanan model, V4 motor mimarisini cruiser tarzıyla birleştiriyor.

Üreticinin Avrupa pazarı için açıklayacağı nihai fiyat ve donanım detayları takip edilmelidir.

Royal Enfield ve Retro Motosikletler

Royal Enfield, EICMA 2026 katılımcı listesinde yer alıyor.

Markanın fuardaki modelleri, özellikle retro tasarım, orta hacimli motosikletler ve günlük kullanıma uygun ürünlerle ilgilenen sürücüler açısından takip edilmeye değer.

Ancak resmî olarak doğrulanmayan yeni model isimleri, kesin lansman olarak değerlendirilmemelidir.

EICMA 2026'da Elektrikli Motosikletler ve Yeni Teknolojiler

EICMA 2026'nın önemli konularından biri de elektrikli motosikletlerin ve elektronik sürüş sistemlerinin gelişimi.

Honda'nın EV OUTLIER konsepti, ön ve arka tekerleğe yerleştirilen elektrik motorlarıyla geleneksel motosiklet tasarımından farklı bir yaklaşım sunuyor.

LiveWire ve Ultraviolette gibi markalar ise elektrikli motosiklet segmentindeki çalışmalarını fuarda sergiliyor.

Elektrikli motosikletlerde motor gücü ve menzilin yanında batarya teknolojisi, şarj süresi, ağırlık, yazılım ve sürüş destek sistemleri de giderek daha fazla önem kazanıyor.

2027 Motosiklet Modellerinde Hangi Teknolojiler Öne Çıkıyor?

2027 model yılına yönelik EICMA duyuruları incelendiğinde özellikle dört teknolojik gelişim alanı dikkat çekiyor.

1. Radar Destekli Sürüş Sistemleri

Honda SENSING RIDE ve Kawasaki Versys 900'ün gelişmiş sürüş destek sistemleri, radar kullanımının farklı motosiklet kategorilerine yayılmaya başladığını gösteriyor.

Bu sistemler sürücünün çevresindeki araçları algılayarak mesafe kontrolü, uyarı ve belirli koşullarda fren desteği sağlayabiliyor.

2. Elektronik Debriyaj ve Otomatik Vites Teknolojileri

Honda E-Clutch, Yamaha Y-AMT ve BMW Easy Ride Clutch gibi teknolojiler, geleneksel manuel motosiklet kullanımını daha pratik hale getirmeyi hedefliyor.

Ancak bu sistemler aynı çalışma prensibine sahip değildir. Her üretici debriyaj ve vites kontrolüne farklı bir mühendislik yaklaşımı kullanmaktadır.

3. Elektronik Süspansiyon ve Sele Yüksekliği Sistemleri

Yeni Africa Twin, Fireblade SP, Diavel V4 S ve Triumph Tiger 1200 gibi modellerde gelişmiş elektronik süspansiyon sistemleri önemli rol oynuyor.

Triumph'un otomatik alçaltma teknolojisi ise özellikle yüksek adventure motosikletlerin duruş sırasındaki erişilebilirliğini geliştirmeye odaklanıyor.

4. Yeni Motor Teknolojileri

Honda'nın elektronik kontrollü kompresör teknolojisi, Fireblade'deki değişken uzunluklu emme sistemi ve yeni nesil motor yönetim yazılımları, içten yanmalı motor geliştirmelerinin devam ettiğini gösteriyor.

Üreticiler, performans ve sürüş tepkilerinin yanında yakıt verimliliği ve emisyon gerekliliklerine de çözüm geliştirmeye çalışıyor.

EICMA 2026 Motosikletleri Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek?

EICMA 2026'da tanıtılan her motosikletin Türkiye'de satışa sunulacağı kesin değildir.

Bir modelin Avrupa'da tanıtılmış olması, Türkiye satışının aynı tarihte başlayacağı anlamına gelmez.

Türkiye'ye geliş sürecinde distribütör kararları, homologasyon, satış planlaması, ithalat koşulları ve bölgesel donanım seçenekleri etkili olabilir.

Dolayısıyla Honda, Yamaha, Kawasaki, BMW, Ducati, KTM ve diğer markaların Türkiye satış başlangıçları için resmî distribütör duyurularının takip edilmesi gerekir.

EICMA 2026'da Tanıtılan Yeni Motosikletlerin Fiyatları

3 Kasım 2026 itibarıyla fuarda tanıtılan motosikletlerin tamamı için Türkiye satış fiyatları açıklanmış değildir.

Bazı modellerin Avrupa veya ABD fiyatları paylaşılmış olsa da döviz kuru üzerinden yapılan doğrudan çeviriler Türkiye satış fiyatını doğru şekilde göstermeyebilir.

Vergiler, ithalat maliyetleri, distribütör fiyatlandırması ve bölgesel donanım farklılıkları nedeniyle Türkiye fiyatları değişiklik gösterebilir.

Türkiye'de satışa sunulmuş mevcut modellerin fiyatlarını incelemek için SBK Motor güncel motosiklet fiyat listesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Motosikletleri Nasıl Karşılaştırabilirsiniz?

EICMA 2026 kapsamında tanıtılan modeller, farklı motosiklet segmentlerinde yeni seçenekler sunuyor.

Ancak bir motosikleti değerlendirirken yalnızca maksimum güç veya motor hacmine bakmak yeterli değildir.

Karşılaştırmalarda aşağıdaki teknik özelliklerin birlikte incelenmesi gerekir:

  • Motor hacmi ve silindir sayısı
  • Maksimum güç ve tork
  • Motosikletin ağırlığı
  • Sele yüksekliği
  • Yakıt deposu kapasitesi ve tüketimi
  • Fren ve süspansiyon sistemi
  • Elektronik sürüş destekleri
  • Servis ağı ve yedek parça erişimi
  • Satış fiyatı ve kullanım amacı

Mevcut motosikletlerin teknik özelliklerini yan yana incelemek için SBK Motor Motosiklet Karşılaştırma aracını kullanabilirsiniz.

Ayrıca markalara ve motosiklet kategorilerine göre inceleme yapmak için motosiklet markaları ve modelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni tanıtılan modellerin teknik verileri kesinleştikçe SBK Motor veri tabanına eklenmesi, mevcut modellerle daha ayrıntılı karşılaştırmalar yapılmasını sağlayacaktır.

SBK Motor Değerlendirmesi: EICMA 2026'nın Öne Çıkan Yenilikleri

EICMA 2026, motosiklet üreticilerinin yalnızca motor gücünü artırmaya değil, elektronik sürüş teknolojilerini geliştirmeye de odaklandığını gösteriyor.

Honda'nın yeni Africa Twin 1150 ailesi, daha güçlü motor ve radar destekli teknolojileriyle dikkat çekiyor. BMW F 450 RR, orta hacimli supersport kategorisine yeni bir alternatif getiriyor.

Kawasaki Versys 900, dört silindirli motoruyla sport touring segmentinde farklı bir seçenek sunarken Yamaha RW700, adventure scooter kategorisinde geleneksel scooter anlayışının dışına çıkıyor.

Ducati, özel performans modellerini ve arazi ailesini genişletirken Triumph, yeni Tiger 1200'de gelişmiş radar ve süspansiyon teknolojilerini ön plana çıkarıyor.

KTM ise naked, sport touring ve adventure kategorilerindeki geniş ürün ailesiyle fuardaki yerini alıyor.

SBK Motor'a göre EICMA 2026'nın temel eğilimi; daha akıllı elektronik sistemler, gelişmiş sürüş destekleri, farklı motor mimarileri ve kullanımı kolaylaştıran yeni teknolojiler.

Fuar boyunca açıklanacak yeni motosikletler, kesinleşen teknik özellikler ve Türkiye satış bilgileri için SBK Motor Motosiklet Haberleri sayfasını takip edebilirsiniz.

EICMA 2026 Resmî Kaynakları

Bu içerik EICMA organizatörünün resmî bilgileri ve motosiklet üreticilerinin 3 Kasım 2026 itibarıyla yayımladığı duyurular dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Son güncelleme: 3 Kasım 2026. EICMA 2026 devam eden bir organizasyondur. Fuarda duyurulan modellerin teknik özellikleri, donanımları, fiyatları ve satış tarihleri ülkelere göre değişebilir. Açıklanmamış bilgiler kesinleşmiş olarak değerlendirilmemelidir.



2027 Suzuki SV-7S Tanıtıldı! Fiyatı, Teknik Özellikleri, Yakıt Tüketimi ve Türkiye'ye Geliş Tarihi


Suzuki SV-7S 2027 tanıtıldı! 645 cc V-Twin motor, 73 PS güç, 200 kg ağırlık, 4,1 L yakıt tüketimi, teknik özellikleri, fiyatı ve Türkiye'ye geliş tarihi.

2027 Suzuki SV-7S, EICMA 2026 Motosiklet Fuarı'nda resmen tanıtıldı. Japon motosiklet üreticisi Suzuki, uzun yıllardır motosiklet dünyasında kendine özel bir yer edinen SV650'nin mirasını yeni nesil SV-7S ile devam ettiriyor. 645 cc V-Twin motor, 73 PS güç, 64 Nm tork, çift yönlü quickshifter, üç sürüş modu ve 4,2 inç TFT ekran, yeni modelin öne çıkan özellikleri arasında bulunuyor.

Suzuki SV-7S kaç cc, kaç beygir, yakıt tüketimi ne kadar ve Türkiye'ye ne zaman gelecek? Yeni SV-7S, 645 cc hacmindeki çift silindirli motoruyla 73 PS güç üretirken 200 kilogram dolu ağırlığa ve 785 mm sele yüksekliğine sahip. Suzuki'nin WMTC standardına göre açıkladığı ortalama yakıt tüketimi ise 100 kilometrede yaklaşık 4,1 litre. Modelin dünya genelinde 2027 ilkbaharından itibaren aşamalı olarak satışa sunulması planlanıyor. Türkiye fiyatı ve kesin satış tarihi henüz açıklanmadı.

İtalya'nın Milano kentinde 3 Kasım 2026 tarihinde gerçekleştirilen dünya prömiyerinde tanıtılan SV-7S, klasik yuvarlak far tasarımını modern elektronik sistemlerle bir araya getiriyor. Suzuki, yeni model için "Easy to Ride, Hard to Forget" (Sürmesi Kolay, Unutması Zor) yaklaşımını benimsiyor.

2027 Suzuki SV-7S Teknik Özellikleri

Yeni Suzuki SV-7S, SV650'den tanıdığımız 90 derece V-Twin motor mimarisini koruyor. Ancak motorun emisyon sistemi, gaz kontrolü, elektronik donanımları ve şanzıman bileşenleri güncellendi.

Suzuki'nin Avrupa versiyonu için açıkladığı resmî teknik özellikler şöyle:

Teknik Özellik2027 Suzuki SV-7S
Model yılı2027
Tanıtım tarihi3 Kasım 2026
Motosiklet tipiNaked / Roadster
Motor hacmi645 cc
Motor tipi90 derece V-Twin, DOHC
Silindir sayısı2
Soğutma sistemiSıvı soğutmalı
Maksimum güç54 kW / yaklaşık 73 PS
Maksimum güç devri8.500 d/d
Maksimum tork64 Nm
Maksimum tork devri6.800 d/d
Şanzıman6 ileri manuel
QuickshifterÇift yönlü
Gaz kontrolüRide-by-Wire
Sürüş modları3
Çekiş kontrolü3 mod + kapalı
ABSVar
Ön süspansiyon41 mm teleskopik maşa
Ön süspansiyon hareketi125 mm
Arka süspansiyon7 kademeli ön yük ayarlı monoshock
Arka süspansiyon hareketi129 mm
Ön frenÇift 290 mm disk, dört pistonlu kaliper
Arka fren240 mm disk
Ön lastik120/70 ZR17
Arka lastik160/60 ZR17
Jantlar17 inç alüminyum döküm
Lastik modeliDunlop Roadsmart III
ŞasiÇelik kafes tipi
Sele yüksekliği785 mm
Yerden yükseklik135 mm
Dolu ağırlık200 kg
Yakıt deposu14 litre
Ortalama yakıt tüketimi4,1 L/100 km (WMTC)
CO2 emisyonu96 g/km
TFT ekran4,2 inç renkli
Akıllı telefon bağlantısıSuzuki Ride Connect+
Uzunluk2.115 mm
Genişlik785 mm
Yükseklik1.090 mm
Dingil mesafesi1.445 mm
Türkiye fiyatıHenüz açıklanmadı
Uluslararası satış başlangıcı2027 ilkbaharı

Teknik veriler Suzuki Motor Corporation'ın Avrupa versiyonu için yayımladığı resmî özelliklerdir. Satış yapılacak ülkeye göre teknik belgeler ve donanım seçenekleri değişebilir.

Suzuki SV-7S Kaç CC ve Kaç Beygir?

Suzuki SV-7S, 645 cc hacminde, sıvı soğutmalı 90 derece V-Twin motora sahiptir. Maksimum gücü 54 kW, yani yaklaşık 73 PS'tir. Motor 8.500 devir/dakikada maksimum gücüne ulaşırken 6.800 devir/dakikada 64 Nm maksimum tork üretmektedir.

Yeni modelde Suzuki'nin SV650 ailesiyle özdeşleşen çift silindirli motor mimarisi korunuyor. SV650'nin ilk kez 1999 yılında tanıtılmasından bu yana bu motor ailesi, özellikle karakteristik çalışma sesi, dengeli güç dağılımı ve günlük kullanıma uygun yapısıyla tanınıyor.

SV-7S'de kullanılan güç ünitesi, elektronik gaz kontrolü ve güncellenmiş emisyon sistemiyle modernleştirildi.

Yeni hava kutusu tasarımı, elektronik gaz kelebeği sistemi, değiştirilen şanzıman dişlileri ve Euro 5+ emisyon standartlarına uyum sağlayan egzoz bileşenleri, motorda gerçekleştirilen önemli güncellemeler arasında bulunuyor.

Suzuki, motorun düşük devirlerde kendine özgü V-Twin karakterini korurken orta devirlerden üst devirlere kadar kontrollü ve doğrusal güç üretmesini hedefliyor.

Suzuki SV-7S Maksimum Hızı Kaç KM/SA?

2027 Suzuki SV-7S'nin resmî maksimum hız değeri henüz açıklanmadı. Suzuki, motosikletin motor gücünü ve torkunu doğrulasa da maksimum hız veya 0-100 km/sa hızlanma süresi konusunda kesin bir performans verisi paylaşmadı.

73 PS güç ve 200 kilogram dolu ağırlık, modelin orta hacimli naked motosiklet sınıfında yer aldığını gösteriyor. Ancak bu değerlerden hareketle kesin bir maksimum hız hesaplamak mümkün değil.

Motorun şanzıman oranları, aerodinamik yapı, lastik seçimi, sürücünün ağırlığı ve ölçüm koşulları performans sonuçlarını etkileyebilir.

Suzuki SV-7S'nin gerçek maksimum hızı ve hızlanma performansı, seri üretim modeliyle gerçekleştirilecek bağımsız testlerden sonra netleşecek.

Suzuki SV-7S Yakıt Tüketimi Ne Kadar?

Suzuki SV-7S'nin resmî ortalama yakıt tüketimi WMTC ölçüm standardına göre 24,4 km/litre, yani yaklaşık 4,1 litre/100 kilometredir.

Bu veri, Suzuki tarafından Avrupa versiyonu için yayımlanan homologasyon bilgileri arasında bulunuyor.

14 litrelik yakıt deposuyla birlikte değerlendirildiğinde teorik menzil yaklaşık 342 kilometreye ulaşıyor.

Ancak bu hesaplama, açıklanan ortalama tüketimin her koşulda aynı kalacağı varsayımına dayanıyor. Gerçek menzil; trafik, yol koşulları, hız, sürüş tarzı ve hava şartlarına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Yakıt BilgisiSuzuki SV-7S
Resmî tüketim4,1 L/100 km
1 litreyle ortalama mesafe24,4 km
Depo kapasitesi14 litre
Teorik menzilYaklaşık 342 km
Ölçüm standardıWMTC

Motosikletin şehir içi ve otoyol kullanımındaki gerçek tüketim değerleri, bağımsız sürüş testleriyle daha iyi değerlendirilebilir.

Suzuki SV-7S ile SV650 Arasındaki Farklar Neler?

Yeni Suzuki SV-7S, uzun yıllardır üretilen SV650'nin sürüş karakterini koruyarak elektronik donanım açısından modern bir alternatif sunmayı amaçlıyor.

En önemli fark, motorun tamamen farklı bir mimariye geçmemesi. Suzuki, SV650'den tanıdığımız 645 cc V-Twin motor ailesini kullanmaya devam ediyor.

Buna karşılık yeni SV-7S'de elektronik gaz kontrolü, üç sürüş modu, çekiş kontrolü, çift yönlü quickshifter ve akıllı telefon bağlantılı TFT ekran bulunuyor.

Suzuki SV-7S vs SV650 Karşılaştırması

ÖzellikSuzuki SV650Suzuki SV-7S
Motor hacmi645 cc645 cc
Motor yapısı90° V-Twin90° V-Twin
Şanzıman6 ileri6 ileri
Elektronik gazYokVar
Sürüş modlarıYok3
Çekiş kontrolüYok3 mod + kapalı
Çift yönlü quickshifterStandart değilStandart
GöstergeLCD4,2 inç renkli TFT
Telefon bağlantısıStandart değilRide Connect+
Ön farYuvarlak, model yılına bağlıYuvarlak LED
ABSVersiyona göreVar

SV650'nin teknik özellikleri üretim yılına ve satış ülkesine göre değişebildiği için tabloda genel model donanımı temel alınmıştır.

Yeni SV-7S'nin farkı, yalnızca daha güncel bir tasarıma sahip olması değil; sürücünün farklı koşullara uygun elektronik ayarlar seçebilmesi ve daha modern bir kullanıcı deneyimi sunmasıdır.

2027 Suzuki SV-7S Sürüş Modları Neler?

SV-7S'de Suzuki Drive Mode Selector (SDMS) sistemi bulunuyor. Bu sistem sürücüye A, B ve C olmak üzere üç farklı motor karakteristiği seçme imkânı sunuyor.

  • A Modu: Daha doğrudan gaz tepkisiyle sportif sürüş karakterini öne çıkarır.
  • B Modu: Aynı maksimum güç seviyesine ulaşırken daha yumuşak bir güç dağılımı sağlar.
  • C Modu: Daha kontrollü gaz tepkisi sunar ve maksimum gücü 61 PS ile sınırlar.

Bu sistem, farklı sürüş koşullarında motorun verdiği tepkiyi değiştirmeyi mümkün kılıyor.

Örneğin şehir içindeki yoğun trafikte daha yumuşak bir gaz karakteristiği tercih edilebilirken açık yollarda daha canlı tepki sunan mod seçilebilir.

Sürüş modları toplam motor hacmini değiştirmez; elektronik motor yönetimi üzerinden sürüş karakterini düzenler.

Suzuki SV-7S'de Quickshifter Var mı?

Evet. Suzuki SV-7S, çift yönlü quickshifter sistemiyle standart olarak geliyor.

Bu sistem, uygun sürüş koşullarında debriyaj kolunu kullanmadan vites yükseltme ve düşürme işlemlerini gerçekleştirmeyi sağlıyor.

Quickshifter, özellikle sık vites değiştirilen sürüşlerde kullanım kolaylığı sağlayabilir.

SV-7S'de ayrıca Suzuki Easy Start ve Low RPM Assist özellikleri de bulunuyor.

Easy Start sistemi, marş düğmesine kısa süre basılarak motorun çalıştırılmasına yardımcı oluyor.

Low RPM Assist ise kalkış sırasında motor devrinin aşırı düşmesini önlemeye yardımcı olarak stop etme ihtimalini azaltmayı amaçlıyor.

Suzuki SV-7S Çekiş Kontrolü ve ABS Sistemi

Yeni SV-7S, Suzuki Intelligent Ride System (S.I.R.S.) kapsamında gelişmiş elektronik sürüş destekleri sunuyor.

Çekiş kontrolü üç farklı müdahale seviyesinde kullanılabiliyor. İstenirse sistem kapatılabiliyor.

Çekiş kontrolünün temel amacı, arka tekerlekte aşırı patinaj algılandığında motor gücünü düzenleyerek sürücüye yardımcı olmak.

Motosiklette ABS sistemi de bulunuyor. ABS, sert frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenmesini önlemeye yardımcı oluyor.

Ancak Suzuki'nin resmî SV-7S donanım listesinde viraj ABS'si veya altı eksenli IMU özelliği belirtilmediğinden, modelde bu sistemlerin bulunduğunu söylemek doğru değil.

Suzuki SV-7S Tasarımı: Klasik Yuvarlak Far Geri Döndü

Suzuki, SV-7S tasarımında "Clean, Simple and Sporty" yaklaşımını benimsiyor.

Yeni modelin ön tarafında yuvarlak LED far bulunuyor. Farın merkezinde modern bir LED konum aydınlatması yer alıyor.

Minimal gövde tasarımı, açıkta bırakılan çelik kafes şasi ve kompakt arka bölüm, klasik SV ailesinin karakterini devam ettiriyor.

Yakıt deposu yeniden şekillendirilirken motosikletin dar gövde yapısının korunmasına önem verilmiş.

Yenilenen alüminyum gidon, önceki SV650'ye göre daha geniş ve sürücüye daha yakın konumlandırılmış.

Bu tasarım, günlük kullanımda daha doğal ve dik bir oturma pozisyonu sağlamayı amaçlıyor.

2027 Suzuki SV-7S Kaç Kilogram?

Suzuki SV-7S'nin resmî dolu ağırlığı 200 kilogramdır.

Modelin çelik kafes şasisi, ağırlık dağılımı ve dar gövde yapısı sayesinde günlük kullanımda kontrollü bir sürüş karakteri hedefleniyor.

Ancak motosikletin ağırlığı tek başına manevra kabiliyetini belirlemez. Sele yüksekliği, gidon açısı, ağırlık merkezi ve sürücünün deneyimi de önemlidir.

Suzuki SV-7S Sele Yüksekliği Kaç CM?

Yeni SV-7S'nin sele yüksekliği 785 mm, yani 78,5 santimetredir.

Bu değer, orta hacimli naked motosiklet arayan ve özellikle yere erişim kolaylığına önem veren sürücüler için dikkat çekici olabilir.

Suzuki, sele yapısını sürücü ve artçı konforunu artırmayı hedefleyecek şekilde tasarladı.

Bununla birlikte motosikletin farklı boylardaki sürücülere uygunluğu yalnızca sele yüksekliğiyle değerlendirilemez.

Sürücünün bacak iç uzunluğu, selenin genişliği ve sürüş ekipmanları da yere erişimi etkileyebilir.

Suzuki SV-7S Süspansiyon ve Fren Özellikleri

2027 Suzuki SV-7S, geleneksel teleskopik ön maşa ve bağlantılı arka monoshock süspansiyonla donatılmıştır.

Ön tarafta 41 mm çapında teleskopik maşa bulunuyor ve 125 mm hareket mesafesi sunuyor.

Arka tarafta ise yedi kademeli ön yük ayarına sahip amortisör yer alıyor. Arka tekerlek hareket mesafesi 129 mm olarak açıklanıyor.

Fren sisteminde ön tarafta iki adet 290 mm disk ve dört pistonlu kaliperler kullanılıyor. Arka fren ise 240 mm diskten oluşuyor.

Ön ve arka tekerleklerde 17 inç alüminyum döküm jantlar bulunurken Dunlop Roadsmart III lastikler tercih edilmiş.

Bu süspansiyon ve lastik kombinasyonu, Suzuki'nin SV-7S'yi şehir içi ve virajlı asfalt yollar için geliştirdiğini gösteriyor.

Suzuki SV-7S TFT Ekran ve Telefon Bağlantısı

Suzuki SV-7S, 4,2 inç renkli TFT gösterge paneline sahiptir.

Gösterge paneli hız, devir, vites, yakıt tüketimi ve sürüş modu gibi bilgileri görüntüleyebiliyor.

Suzuki Ride Connect+ sistemi aracılığıyla uyumlu akıllı telefonlarla bağlantı kurulabiliyor.

Bağlantı özellikleri arasında şunlar bulunuyor:

  • Adım adım navigasyon yönlendirmeleri
  • Gelen arama bildirimleri
  • Mesaj bildirimleri
  • Hava durumu bilgileri
  • Trafik bildirimleri
  • Takvim hatırlatmaları
  • Sürüş ve motosiklet bilgileri

Bağlantılı özelliklerin kullanılabilirliği telefon modeline, uygulama sürümüne ve bölgesel desteğe bağlı olabilir.

Suzuki SV-7S Renk Seçenekleri

Suzuki, yeni SV-7S için üç farklı renk seçeneği açıkladı.

  • Pearl Suzuki Deep Blue No.4: Suzuki'nin karakteristik mavi tonunu taşıyan seçenek.
  • Glass Sparkle Black: Siyah gövde rengine sahip seçenek.
  • Mat Sword Silver / Glass Sparkle Black: Gümüş ve siyah renklerin bir arada kullanıldığı seçenek.

Renklerin ülkelere göre satış durumu değişiklik gösterebilir.

Suzuki SV-7S Fiyatı Ne Kadar?

4 Kasım 2026 itibarıyla Suzuki SV-7S'nin Türkiye veya uluslararası pazarlarda geçerli resmî satış fiyatı henüz açıklanmadı.

Suzuki, modelin 2027 ilkbaharında satışa sunulmasını planladığını duyurmuş olsa da ülkelere göre fiyatlandırma takvimini kesinleştirmiş değil.

Yeni SV-7S'nin elektronik donanımları ve modernize edilen motoru, fiyatlandırmada belirleyici olabilecek unsurlar arasında bulunuyor.

Ancak yalnızca SV650'nin geçmiş fiyatlarına bakarak SV-7S'nin kesin satış fiyatını hesaplamak mümkün değil.

Özellikle Türkiye'deki fiyatı; döviz kuru, ÖTV, KDV, ithalat maliyetleri ve distribütörün fiyat politikası gibi faktörlerden etkilenebilir.

Güncel Suzuki ve diğer motosiklet fiyatlarını incelemek için SBK Motor motosiklet fiyat listesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Suzuki SV-7S Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek?

Suzuki SV-7S'nin dünya genelinde 2027 ilkbaharından itibaren aşamalı olarak satışa sunulması planlanıyor. Bu tarih, Suzuki Motor Corporation tarafından 3 Kasım 2026 tarihinde resmen açıklandı.

Ancak Türkiye için kesin satış başlangıcı, ön sipariş tarihi veya bayi teslimat takvimi henüz duyurulmadı.

Bu nedenle modelin 2027 ilkbaharında mutlaka Türkiye'ye geleceğini söylemek mümkün değil.

Türkiye'ye ithalat kararı, getirilecek renkler, donanım seçenekleri ve fiyat bilgileri distribütör tarafından ayrıca açıklanabilir.

Yeni gelişmeler doğrulandığında haber güncellenecektir.

Suzuki SV-7S A2 Ehliyetle Kullanılabilir mi?

Yeni Suzuki SV-7S, standart versiyonunda 54 kW maksimum güç üretiyor. Bu değer, A2 ehliyet sınıfının 35 kW güç sınırının üzerindedir.

Bu nedenle motosikletin tam güçlü versiyonu A2 ehliyetle kullanılamaz.

Bununla birlikte Avrupa mevzuatında belirli koşulları sağlayan motosikletlerin resmî olarak sınırlandırılmış versiyonları A2 sınıfına uygun olabilir.

SV-7S'nin açıklanan 54 kW gücü, bu tür bir kısıtlama için geçerli olan 70 kW başlangıç gücü sınırının altındadır. Ancak Suzuki'nin hangi pazarlarda onaylı A2 versiyonu sunacağı ayrıca doğrulanmalıdır.

Türkiye'de kullanım için de motosikletin tescil belgeleri ve sürücünün sahip olduğu ehliyet sınıfı esas alınmalıdır.

Suzuki SV-7S Hangi Motosikletlere Rakip?

2027 Suzuki SV-7S, orta hacimli naked motosiklet segmentinde konumlanıyor.

Benzer kullanım amacı nedeniyle aşağıdaki modellerle karşılaştırılabilir:

  • Yamaha MT-07
  • Honda CB750 Hornet
  • Kawasaki Z650
  • Triumph Trident 660
  • CFMOTO 675NK

Bu motosikletlerin motor yapıları, güçleri, ağırlıkları ve elektronik donanımları farklıdır.

Özellikle Yamaha MT-07 ile Suzuki SV-7S karşılaştırması, Japon orta hacimli naked motosiklet arayan sürücüler için dikkat çekici olabilir.

Motor hacmi, güç, tork, sele yüksekliği ve diğer teknik özellikleri karşılaştırmak için SBK Motor motosiklet karşılaştırma

Suzuki SV-7S Alınır mı? SBK Motor Değerlendirmesi

Yeni Suzuki SV-7S, markanın sevilen SV650 platformunu modern elektronik sistemlerle güncelleyerek yeniden konumlandırdığını gösteriyor.

645 cc V-Twin motorun korunması, modelin karakteristik sürüş hissini devam ettirme amacını ortaya koyuyor.

Öte yandan elektronik gaz kontrolü, çift yönlü quickshifter, sürüş modları, çekiş kontrolü ve TFT ekran, SV650'ye göre daha güncel bir donanım paketi sunuyor.

200 kilogram dolu ağırlık, 785 mm sele yüksekliği ve 4,1 L/100 km resmî tüketim değeri, SV-7S'nin günlük kullanım ve hafta sonu sürüşleri için değerlendirilebilecek bir motosiklet olmasını sağlıyor.

Ancak modelin Türkiye fiyatı, satış takvimi ve bağımsız sürüş performansı henüz bilinmiyor.

SBK Motor değerlendirmesi: Suzuki SV-7S'nin en güçlü tarafı, kendini kanıtlamış V-Twin motor karakterini daha modern sürüş destekleriyle bir araya getirmesi. Özellikle SV650 seven ancak güncel elektronik donanım isteyen kullanıcılar için dikkat çekici bir alternatif olabilir.

Modelin gerçek rekabet gücünü belirleyecek en önemli unsur ise Türkiye'ye gelmesi halinde açıklanacak satış fiyatı olacak.

Kaynaklar

Yayın tarihi: 4 Kasım 2026. Teknik veriler Suzuki'nin Avrupa versiyonu için açıkladığı bilgilere dayanmaktadır. Türkiye satış fiyatı ve çıkış tarihi henüz doğrulanmamıştır. Ülkelere göre donanımlar ve teknik veriler değişebilir.



Royal Enfield Himalayan 750 Tanıtıldı! Fiyatı, Teknik Özellikleri ve Türkiye'ye Geliş Tarihi


Royal Enfield Himalayan 750 tanıtıldı! 743 cc motor, 55 beygir, 224 kg ağırlık, teknik özellikler, Avrupa fiyatı ve Türkiye'ye geliş tarihi.

Royal Enfield Himalayan 750, EICMA 2026 Motosiklet Fuarı'nda resmen tanıtıldı. Markanın uzun zamandır beklenen yeni adventure motosikleti, 743 cc hacminde çift silindirli motoru, yaklaşık 55 beygir gücü, 63 Nm torku ve gelişmiş elektronik sürüş sistemleriyle dikkat çekiyor. Himalayan ailesinin en büyük motorlu üyesi olan yeni model, özellikle uzun yol ve macera tutkunlarını hedefliyor.

Royal Enfield Himalayan 750 kaç cc, kaç beygir, fiyatı ne kadar ve Türkiye'ye ne zaman gelecek? 3 Kasım 2026 tarihinde Milano'daki EICMA Fuarı'nda tanıtılan motosiklet, 743 cc hava/yağ soğutmalı paralel çift silindirli motoruyla yaklaşık 55 bg güç üretiyor. İngiltere'de 6.999 sterlinden, İtalya'da ise 7.390 eurodan başlayan fiyatlarla duyuruldu. Türkiye satış fiyatı ve teslimat tarihi henüz açıklanmadı.

Yeni Himalayan 750, mevcut Himalayan 450'nin yerine geçmekten çok, seride daha yüksek performans ve uzun yol kapasitesi arayan sürücüler için yeni bir alternatif oluşturuyor. Çift silindirli motor, 19 inç ön jant, Showa süspansiyonlar ve hız sabitleyici gibi özellikler, modelin asfalt ve hafif arazi kullanımını bir arada sunma hedefini ortaya koyuyor.

Royal Enfield Himalayan 750 Teknik Özellikleri

Royal Enfield, yeni Himalayan 750'de motor hacmini büyütmekle kalmadı; şasi, fren, süspansiyon ve elektronik sistemleri de yeniden ele aldı. Modelin açıklanan teknik özellikleri şöyle:

Teknik özellikRoyal Enfield Himalayan 750
ModelHimalayan 750
Tanıtım tarihi3 Kasım 2026
Tanıtıldığı fuarEICMA 2026, Milano
Motosiklet tipiAdventure / Adventure Touring
Motor hacmi743 cc
Motor tipiParalel çift silindir
Soğutma sistemiHava/yağ soğutmalı
Maksimum güçYaklaşık 55 bg
Maksimum güç devri7.000 d/d
Maksimum tork63 Nm
Maksimum tork devri5.000 d/d
Şanzıman6 ileri
DebriyajAssist & Slipper
Ön süspansiyon43 mm ayarlanabilir Showa USD
Ön süspansiyon hareketi190 mm
Arka süspansiyonShowa monoshock
Arka süspansiyon hareketi175 mm
Ön jant19 inç
Arka jant17 inç
Ön lastik110/80 R19
Arka lastik150/70 R17
Ön frenÇift 280 mm disk
Arka fren255 mm disk
ABSKapatılabilir viraj ABS'si
Çekiş kontrolüYatış açısına duyarlı
IMU6 eksenli
Sürüş modu5
Hız sabitleyiciVar
TFT ekran4 inç
Sele yüksekliği815 mm
Yerden yükseklik205 mm
Yakıt deposu17,8 litre
Dolu ağırlık224 kg
Taşıma kapasitesi195 kg
İngiltere başlangıç fiyatı6.999 £
İtalya başlangıç fiyatı7.390 €
Türkiye satış fiyatıHenüz açıklanmadı
Türkiye satış tarihiHenüz açıklanmadı

Not: Teknik bilgiler EICMA 2026 tanıtımı sırasında duyurulan verilere dayanmaktadır. Farklı ülkelerde satılacak versiyonların donanımları değişebilir.

Royal Enfield Himalayan 750 Kaç CC ve Kaç Beygir?

Royal Enfield Himalayan 750, 743 cc hacminde iki silindirli motora sahip ve yaklaşık 55 beygir güç üretiyor. Maksimum torku ise 5.000 devir/dakikada 63 Nm.

Royal Enfield'ın geliştirdiği yeni motor, hava ve yağ soğutmalı paralel çift silindirli bir yapıya sahip. Bu motor, markanın mevcut 650 cc çift silindirli platformundan daha büyük hacim sunuyor.

Ancak Himalayan 750'nin en önemli özelliği yalnızca maksimum gücü değil, torkun düşük devirlerden itibaren kullanılabilir olması.

Royal Enfield'ın açıklamasına göre maksimum torkun yüzde 90'ı, 3.500 devir/dakikadan itibaren elde edilebiliyor.

Bu özellik, özellikle artçılı sürüşlerde, yüklü seyahatlerde ve sık vites değiştirmeden ilerlemek istenen yollarda avantaj sağlayabilir.

Himalayan 750'nin altı ileri manuel şanzımanı, kaydırmalı ve destekli debriyaj sistemiyle birlikte çalışıyor.

Himalayan 750 Maksimum Hızı Kaç KM/SA?

Royal Enfield, Himalayan 750 için doğrulanmış bir maksimum hız değeri açıklamadı.

743 cc motorun yaklaşık 55 bg güç üretmesi, motosikletin uzun yol kullanımına uygun performans hedeflediğini gösteriyor. Ancak yalnızca motor gücüne bakarak kesin bir maksimum hız veya 0-100 km/sa hızlanma süresi belirlemek mümkün değil.

Himalayan 750'nin maksimum hızı, 0-100 km/sa hızlanması ve ara hızlanma performansı için bağımsız yol testlerini beklemek gerekiyor.

Güncel durum: Himalayan 750'nin resmî maksimum hız ve 0-100 km/sa değerleri henüz doğrulanmış değil.

Royal Enfield Himalayan 750 Fiyatı Ne Kadar?

Royal Enfield Himalayan 750'nin İngiltere başlangıç fiyatı 6.999 sterlin, İtalya başlangıç fiyatı ise 7.390 euro olarak açıklandı. Üretici, jant tipi ve aksesuar paketine göre farklı fiyat seçenekleri sunuyor.

Royal Enfield Himalayan 750 Avrupa Fiyat Listesi

Himalayan 750 versiyonuİngiltereİtalya
Aztec Green – Alaşım jant6.999 £7.390 €
Viking Bronze / Siberia White – Tel jant7.299 £7.790 €
Antarctic Silver – GIVI donanımlı üst paket8.699 £9.290 €

Fiyatlar Royal Enfield'ın 3 Kasım 2026 tarihinde açıkladığı başlangıç rakamlarıdır. Vergi ve donanım farklılıkları nedeniyle başka ülkelerde geçerli olmayabilir.

Özellikle Antarctic Silver üst paketinde GIVI ile geliştirilen bagaj çözümleri ve uzun yol donanımları yer alıyor.

Himalayan 750 Türkiye Fiyatı Kaç TL Olacak?

4 Kasım 2026 itibarıyla Royal Enfield Himalayan 750'nin Türkiye satış fiyatı açıklanmadı.

İngiltere ve İtalya fiyatları bilinse de bunları doğrudan Türk lirasına çevirerek Türkiye satış fiyatı olarak göstermek doğru değil.

Türkiye fiyatını belirleyecek başlıca unsurlar arasında döviz kuru, vergiler, ithalat maliyetleri, distribütör fiyatlandırması ve getirilecek donanım seçenekleri bulunuyor.

Ayrıca motosikletin Türkiye'de hangi versiyonlarla satışa sunulacağı da henüz kesinleşmiş değil.

Resmî fiyat açıklanana kadar internet üzerindeki Türkiye fiyatı tahminlerinin kesin bilgi olarak değerlendirilmemesi gerekiyor.

Güncel motosiklet fiyatlarını incelemek için SBK Motor motosiklet fiyat listesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Royal Enfield Himalayan 750 Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek?

Royal Enfield Himalayan 750'nin Türkiye'ye geliş tarihi henüz resmî olarak açıklanmadı.

Model, 3 Kasım 2026 tarihinde EICMA Fuarı'nda tanıtıldı ve İngiltere ile Avrupa'nın bazı pazarlarında sipariş süreci başlatıldı.

Ancak Avrupa'da siparişe açılması, Türkiye'de aynı tarihlerde satışa sunulacağı anlamına gelmiyor.

Türkiye için modelin ithalat planı, versiyon seçenekleri, ön sipariş takvimi ve bayi teslimat tarihleri henüz doğrulanmış değil.

Son durum: Himalayan 750 Türkiye'de resmî fiyat ve satış tarihi açıklanmış bir model değil. Royal Enfield Türkiye'den yapılacak duyuruların takip edilmesi gerekiyor.

Royal Enfield Himalayan 750 Tasarımı ve Yeni Donanımları

Yeni Himalayan 750, serinin alışılmış sade adventure tasarımını korurken daha büyük bir motosiklet görünümü kazanıyor.

Yuvarlak LED far, yüksek ön cam, koruma parçaları, geniş yakıt deposu ve iki parçalı sele tasarımı modelin belirgin özellikleri arasında bulunuyor.

Royal Enfield, motosikleti yalnızca arazi odaklı değil, uzun mesafeli seyahatlere uygun bir adventure touring modeli olarak geliştirdi.

Ayarlanabilir ön cam, bağımsız sürücü ve artçı seleleri, bagaj çözümleri ve 195 kilogramlık açıklanan taşıma kapasitesi, modelin seyahat amacını destekleyen ayrıntılar arasında yer alıyor.

Bu tasarım yaklaşımı, özellikle uzun yolculuklarda artçı veya bagaj taşımak isteyen sürücüler için dikkat çekici.

Himalayan 750 Showa Süspansiyon ve Fren Özellikleri

Himalayan 750'nin ön tarafında 43 mm çapında Showa ters teleskopik maşa bulunuyor.

Ön süspansiyon 190 mm hareket mesafesi sunarken, arka taraftaki bağlantılı Showa monoshock amortisör 175 mm hareket mesafesine sahip.

Ön süspansiyonda ön yükleme, sıkıştırma ve geri sekme ayarları yapılabiliyor. Arka süspansiyonda ise ön yükleme ve geri sekme ayarı bulunuyor.

Fren sisteminde ön tarafta iki adet 280 mm disk, arka tarafta ise 255 mm disk kullanılıyor.

Elektronik fren desteği, kapatılabilir viraj ABS'siyle sağlanıyor.

Bu sistem, altı eksenli IMU verilerini kullanarak motosikletin yatış durumuna göre frenleme sırasında elektronik yardım sunuyor.

Himalayan 750 Ön Jantı Neden 19 İnç?

Royal Enfield Himalayan 750, 19 inç ön ve 17 inç arka jant kombinasyonuna sahip.

Bu tercih, mevcut Himalayan 450'nin 21 inç ön jantından farklı bir kullanım karakterine işaret ediyor.

19 inç ön jant, asfalt sürüşü ve uzun yol kullanımında çeviklik ile denge arasında farklı bir denge sağlayabilir.

21 inç ön jant ise genel olarak engebeli zeminlerde ve daha büyük engellerin aşılmasında avantajlıdır.

Himalayan 750'nin jant ölçüleri, yeni modelin yalnızca zorlu arazi koşullarına değil, asfalt ve stabilize yolları birleştiren uzun mesafeli seyahatlere de odaklandığını gösteriyor.

Motosiklet hem alaşım jant hem de iç lastiksiz kullanıma uygun tel jant seçenekleriyle sunuluyor.

Royal Enfield Himalayan 750 Kaç KG?

Royal Enfield Himalayan 750'nin açıklanan dolu ağırlığı 224 kilogramdır.

Yeni modelin yakıt deposu 17,8 litre, yerden yüksekliği 205 mm ve sele yüksekliği 815 mm olarak belirtiliyor.

Bu ölçüler, Himalayan 750'nin mevcut Himalayan 450'den daha ağır olduğunu gösteriyor.

Motosikletin ağırlığı, özellikle dar alanlarda manevra yaparken, düşük hızlarda ve bozuk zeminlerde önemli bir faktör olabilir.

Buna karşılık daha büyük motor hacmi ve uzun yol donanımları, asfalt ağırlıklı seyahatlerde farklı avantajlar sunabilir.

Himalayan 750 Sele Yüksekliği Kaç CM?

Royal Enfield Himalayan 750'nin sele yüksekliği 815 mm, yani 81,5 santimetre olarak açıklandı.

Bu değer, adventure sınıfındaki bazı yüksek motosikletlere göre daha ulaşılabilir bir sele ölçüsü sunuyor.

Ancak bir motosiklete rahatça ayak basabilmek yalnızca sele yüksekliğine bağlı değildir.

Sürücünün bacak iç uzunluğu, selenin genişliği, süspansiyonun sürücü ağırlığıyla ne kadar çöktüğü ve kullanılan botlar da önemlidir.

Bu nedenle Himalayan 750'yi satın almayı düşünen kullanıcıların, mümkünse motosiklet üzerinde oturarak ergonomisini değerlendirmesi önerilir.

Himalayan 750 Elektronik Özellikleri Neler?

Royal Enfield Himalayan 750, markanın adventure motosikletlerinde sunduğu elektronik donanımı önemli ölçüde genişletiyor.

Yeni modelde altı eksenli IMU, viraj ABS'si, çekiş kontrolü, sürüş modları ve hız sabitleyici yer alıyor.

Öne çıkan elektronik donanımlar şunlar:

  • 6 eksenli IMU: Motosikletin hareketini ve yatış durumunu takip eder.
  • Viraj ABS'si: Viraj sırasında fren kontrolünü destekler.
  • Çekiş kontrolü: Arka tekerleğin aşırı patinajını sınırlandırmaya yardımcı olur.
  • 5 sürüş modu: Farklı yol ve hava koşullarına göre motor ve elektronik destek ayarlarını değiştirir.
  • Hız sabitleyici: Uzun yolda belirlenen hızın korunmasına yardımcı olur.
  • Lastik basınç takip sistemi: Lastik basınçlarının izlenmesini sağlar.
  • TFT ekran: Navigasyon, müzik ve telefon bağlantısı sunar.
  • USB Type-C: Cihaz şarjı için bağlantı noktaları sunar.

Bu özellikler, Himalayan 750'yi önceki Himalayan modellerine göre daha kapsamlı elektronik donanıma sahip bir motosiklet haline getiriyor.

Himalayan 750 Sürüş Modları Neler?

Royal Enfield Himalayan 750'de beş farklı sürüş modu bulunuyor:

  • Road
  • Road Sport
  • Rain
  • Trail
  • Custom

Bu modlar, gaz tepkisi ve ABS ile çekiş kontrolünün müdahale karakterini farklı sürüş koşullarına uyarlamayı amaçlıyor.

Road modu günlük asfalt sürüşüne, Road Sport daha canlı gaz tepkisine, Rain ıslak zemin koşullarına ve Trail bozuk yollar ile hafif arazi kullanımına yönelik olarak konumlandırılıyor.

Custom mod ise sürücünün belirli elektronik ayarları kendi tercihine göre yapılandırmasına imkân tanıyor.

Himalayan 750 TFT Ekran ve Navigasyon

Motosiklette 4 inç boyutunda dijital TFT gösterge paneli bulunuyor.

Bluetooth bağlantısı üzerinden telefon, müzik ve navigasyon işlevleri destekleniyor.

Himalayan 750 ayrıca iki adet USB Type-C bağlantısına sahip. Bunlardan biri 27W hızlı şarj desteği sunuyor.

Otomatik kapanan sinyaller ve acil frenleme durumunda uyarı sağlayan aydınlatma özellikleri de donanım listesinde yer alıyor.

Royal Enfield Himalayan 750 Renk Seçenekleri

Royal Enfield, Himalayan 750 için beş farklı renk seçeneği açıkladı:

  • Antarctic Silver
  • Siberia White
  • Aztec Green
  • Viking Bronze
  • Tectonic Black

Renk ve donanım seçenekleri satış yapılacak ülkeye göre farklılık gösterebilir.

Özellikle Antarctic Silver versiyonunda GIVI ile geliştirilen çanta ve uzun yol aksesuarlarıyla donatılmış üst paket dikkat çekiyor.

Royal Enfield Himalayan 750 ile Himalayan 450 Arasındaki Farklar

Royal Enfield Himalayan 750, mevcut Himalayan 450'ye göre daha büyük motor hacmi, daha yüksek tork ve daha fazla uzun yol donanımı sunuyor.

İki model arasındaki temel farklar şöyle:

ÖzellikHimalayan 450Himalayan 750
Motor hacmi452 cc743 cc
Silindir sayısıTek silindirÇift silindir
SoğutmaSıvıHava/yağ
Maksimum güç40,02 PSYaklaşık 55 bg
Maksimum tork40 Nm63 Nm
Ön jant21 inç19 inç
Arka jant17 inç17 inç
Ön süspansiyon hareketi200 mm190 mm
Arka süspansiyon hareketi200 mm175 mm
Sele yüksekliği825 mm standart815 mm
Dolu ağırlık196 kg224 kg
Yakıt deposu17 litre17,8 litre
Hız sabitleyiciYokVar

Himalayan 450, daha düşük ağırlığı ve 21 inç ön jantıyla arazi kullanımına daha fazla öncelik veren sürücülere hitap edebilir.

Himalayan 750 ise çift silindirli motoruyla, daha yüksek torku ve uzun yol ekipmanlarıyla özellikle asfalt ağırlıklı macera seyahatlerinde öne çıkıyor.

Bu nedenle Himalayan 750'yi Himalayan 450'nin doğrudan yerine geçen bir modelden çok, aynı ailenin farklı kullanım ihtiyacına yönelik büyük hacimli seçeneği olarak değerlendirmek daha doğru.

Royal Enfield Himalayan 750 A2 Ehliyet ile Kullanılabilir mi?

Himalayan 750'nin yaklaşık 55 bg gücü, Avrupa A2 motosiklet ehliyetinin standart 35 kW güç sınırının üzerinde bulunuyor.

Bu nedenle motosikletin açıklanan tam güçlü versiyonu doğrudan A2 sınıfına uygun değil.

Bununla birlikte Avrupa'da A2'ye uygun, onaylı bir güç sınırlandırma seçeneğinin sunulup sunulmayacağı pazara ve homologasyon bilgilerine bağlı.

Türkiye'deki ehliyet uygunluğu da motosikletin resmî tescil belgelerinde yer alacak motor gücüne ve ilgili mevzuata göre değerlendirilmelidir.

Royal Enfield Himalayan 750 Hangi Motosikletlere Rakip?

Himalayan 750, 743 cc motor hacmi ve adventure touring karakteriyle orta hacimli macera motosikletleri arasında değerlendirilebilir.

Karşılaştırılabilecek modeller arasında şunlar bulunuyor:

  • Honda XL750 Transalp
  • Yamaha Ténéré 700
  • Suzuki V-Strom 800DE
  • CFMOTO 800MT
  • Benelli TRK 702 / TRK 702X

Ancak bu motosikletlerin güçleri, ağırlıkları, jant ölçüleri ve arazi kabiliyetleri farklıdır. Himalayan 750'nin Avrupa'da açıklanan fiyatı, aynı sınıftaki bazı rakipler karşısında önemli bir değerlendirme kriteri oluşturabilir.

Motor hacmi, beygir gücü, tork ve diğer teknik özellikleri karşılaştırmak için SBK Motor motosiklet karşılaştırma sayfasını kullanabilirsiniz.

Royal Enfield Himalayan 750 Yakıt Tüketimi Ne Kadar?

Royal Enfield Himalayan 750'nin resmî ve karşılaştırılabilir ortalama yakıt tüketimi değeri henüz netleşmiş değil.

17,8 litrelik depo kapasitesi açıklanmış olsa da tüketim değeri olmadan kesin bir menzil hesabı yapmak doğru olmaz.

Gerçek yakıt tüketimi; hız, sürüş tarzı, yol koşulları, artçı ve bagaj ağırlığı gibi etkenlere göre değişecektir.

Üreticinin homologasyon verileri ve bağımsız yol testleri yayımlandığında Himalayan 750'nin tüketim ve menzil değerleri daha sağlıklı değerlendirilebilir.

SBK Motor Değerlendirmesi: Himalayan 750 Alınır mı?

Royal Enfield Himalayan 750, markanın macera motosikletleri arasındaki önemli bir boşluğu doldurmaya hazırlanıyor.

Himalayan 450, hafiflik ve arazi odaklı karakteriyle dikkat çekerken Himalayan 750; çift silindirli motor, yüksek tork, hız sabitleyici ve gelişmiş elektronik sistemlerle daha uzun yol odaklı bir seçenek oluşturuyor.

Yeni modelin en güçlü yanları arasında 3.500 devirden itibaren yüksek tork sunması, ayarlanabilir Showa süspansiyonları, beş sürüş modu ve Avrupa'da açıklanan fiyatlandırması bulunuyor.

Öte yandan 224 kilogramlık dolu ağırlık ve 19 inç ön jant, özellikle zorlu arazi sürüşünü ön planda tutan kullanıcıların değerlendirmesi gereken noktalar arasında.

SBK Motor değerlendirmesi: Himalayan 750, önceliği uzun yol, seyahat konforu ve gerektiğinde stabilize yollara girmek olan sürücüler için dikkat çekici bir alternatif. Ancak modelin Türkiye fiyatı, satış takvimi, servis desteği ve gerçek yol performansı netleşmeden kesin bir satın alma önerisi vermek için erken.

Royal Enfield Himalayan 750'nin Türkiye satış fiyatı, çıkış tarihi ve yeni teknik detayları açıklandığında bu haber güncellenecektir.

Kaynaklar

Yayın tarihi: 4 Kasım 2026. Türkiye fiyatı ve teslimat tarihi henüz açıklanmamıştır. Avrupa fiyatları 3 Kasım 2026 tarihli üretici duyurusuna dayanmaktadır. Teknik özellikler ve ülkelere göre donanım seçenekleri değişebilir.



Benzer İçerikler

Markalarımız

  • CF Moto
  • Honda
  • Yamaha
  • Bajaj
  • Volta
  • RKS
  • Genel
  • Kimdir?
  • Yedek Parça

En Son Paylaşılan Bloglar

En Güçlü Motosikletler

  • Kawasaki Ninja H2R
  • Ducati Panigale V4 R
  • Ducati Superleggera V4
  • Honda CBR1000RR-R
  • APRILIA RSV4
  • Ducati Panigale V4
  • Ducati Panigale V4 S
  • Ducati Panigale V4 SP2
  • Kawasaki Ninja ZX-10R
  • BMW M 1000 RR
  • Kawasaki Ninja ZX-10RR
  • BMW S 1000 RR
  • BMW M 1000 R
  • MV AGUSTA RUSH 1000
  • Ducati Street Fighter V4

Motosiklet Markaları

  • Aprilia Motosiklet Markası
  • ARORA Motosiklet Markası
  • Aston Martin Motosiklet Markası
  • Bajaj Motosiklet Markası
  • Barossa Motosiklet Markası
  • BENDA Motosiklet Markası
  • Benelli Motosiklet Markası
  • BMW Motosiklet Markası
  • CF MOTO Motosiklet Markası
  • Ducati Motosiklet Markası
  • F.B Mondial Motosiklet Markası
  • Falcon Motosiklet Markası
  • Harley Davidson Motosiklet Markası
  • HERO Motosiklet Markası
  • HONDA Motosiklet Markası

CF Moto


Honda

Volta

Haber

Yardıma mı
İhtiyacın Var?

Stmotora derdini anlatarak derman bulabilirsin.

İletişime Geç