Benda Vinster 700 ve Vinster X 700, EICMA 2026 Motosiklet Fuarı'nda resmen tanıtıldı. Çin merkezli motosiklet üreticisi Benda, yeni Vinster ailesiyle roadster segmentine ilk adımını attı. 691,66 cc hacmindeki 65 derece V-Twin motorundan 73,4 PS güç ve 68 Nm tork üreten iki model; tek taraflı alüminyum salıncak, çift yüksek egzoz, neo-retro tasarım ve modern elektronik donanımlarıyla dikkat çekiyor.
Benda Vinster 700 kaç cc, kaç beygir, maksimum hızı ne kadar, Vinster X 700 ile arasındaki farklar neler, fiyatları açıklandı mı ve Türkiye'ye ne zaman gelecek? Benda Motor Europe'un 3 Kasım 2026 tarihli açıklamasına göre her iki motosiklet aynı motor, şasi ve temel süspansiyon platformunu kullanıyor. Bununla birlikte Vinster 700, 17 inç jantları ve 830 mm sele yüksekliğiyle asfalt odaklı bir roadster olarak geliştirilirken Vinster X 700, 19 inç ön jantı ve ilave touring donanımlarıyla daha maceracı bir karakter sunuyor.
Vinster 700'ün çalışır ağırlığı 195 kilogram, Vinster X 700'ün ise 200 kilogram olarak açıklandı. İki motosiklette de 15 litrelik yakıt deposu, altı ileri şanzıman, çift kanallı ABS, TFT gösterge ve USB-A ile USB-C şarj bağlantıları bulunuyor.
Benda'nın Fransa'daki resmî ürün sayfalarında her iki model için 180 km/sa maksimum hız belirtiliyor. Ancak üretici teknik özelliklerin homologasyon öncesinde değişebileceğini ifade ediyor. Türkiye fiyatları ve kesin satış tarihleri ise henüz açıklanmadı.
Benda Vinster 700 ve Vinster X 700 Teknik Özellikleri
Benda, her iki motosikletin motor gücü, torku, şasi yapısı, jant ölçüleri, ağırlığı ve boyutlarını resmî basın bülteninde paylaştı.
| Teknik Özellik | Vinster 700 | Vinster X 700 |
|---|---|---|
| Marka | Benda | Benda |
| Model | Vinster 700 | Vinster X 700 |
| Tanıtım tarihi | 3 Kasım 2026 | 3 Kasım 2026 |
| Fuar | EICMA 2026 | EICMA 2026 |
| Motosiklet sınıfı | Neo-retro roadster | Scrambler / Touring roadster |
| Motor hacmi | 691,66 cc | 691,66 cc |
| Motor tipi | 65° V-Twin, 4 zamanlı | 65° V-Twin, 4 zamanlı |
| Soğutma | Sıvı soğutmalı | Sıvı soğutmalı |
| Yakıt sistemi | Elektronik enjeksiyon | Elektronik enjeksiyon |
| Supap sistemi | DOHC, 16 supap | DOHC, 16 supap |
| Silindir çapı × strok | 80 × 68,8 mm | 80 × 68,8 mm |
| Sıkıştırma oranı | 11,5:1 | 11,5:1 |
| Maksimum güç | 54 kW / 73,4 PS | 54 kW / 73,4 PS |
| Güç devri | 9.000 d/d | 9.000 d/d |
| Maksimum tork | 68 Nm | 68 Nm |
| Tork devri | 6.500 d/d | 6.500 d/d |
| Şanzıman | 6 ileri | 6 ileri |
| Debriyaj | Islak çok plakalı, slipper | Islak çok plakalı, slipper |
| Son aktarma | Zincir | Zincir |
| Emisyon standardı | Euro 5+ | Euro 5+ |
| Şasi | Çelik çift beşik | Çelik çift beşik |
| Salıncak | Tek taraflı alüminyum | Tek taraflı alüminyum |
| Ön süspansiyon | Ters teleskopik maşa | Ters teleskopik maşa |
| Ön süspansiyon hareketi | 135 mm | 135 mm |
| Arka süspansiyon | Hidrolik monoshock | Hidrolik monoshock |
| Arka tekerlek hareketi | 120 mm | 120 mm |
| Ön jant | 17 inç | 19 inç |
| Arka jant | 17 inç | 17 inç |
| Ön lastik | 120/70-17 | 120/70-19 |
| Arka lastik | 170/60-17 | 170/60-17 |
| Ön fren | Tek disk, 4 pistonlu radyal kaliper | Tek disk, 4 pistonlu radyal kaliper |
| Arka fren | Tek disk, 2 pistonlu kaliper | Tek disk, 2 pistonlu kaliper |
| ABS | Çift kanallı | Çift kanallı |
| Sele yüksekliği | 830 mm | 865 mm |
| Çalışır ağırlık | 195 kg | 200 kg |
| Yakıt deposu | 15 litre | 15 litre |
| Uzunluk | 2.160 mm | 2.203 mm |
| Genişlik | 849 mm | 849 mm |
| Yükseklik | 1.100 mm | 1.150 mm |
| Dingil mesafesi | 1.510 mm | 1.518 mm |
| Gösterge | Yatay TFT | Yatay TFT |
| USB-A bağlantısı | Var | Var |
| USB-C bağlantısı | Var | Var |
| Ön cam | Standart tasarım | Uzatılmış ön cam |
| El korumaları | Belirtilmiyor | Var |
| Motor alt koruması | Belirtilmiyor | Var |
| Depo üstü taşıyıcı | Belirtilmiyor | Var |
| Yan çanta | Belirtilmiyor | Tanıtım donanımında var |
| Maksimum hız | 180 km/sa (geçici veri) | 180 km/sa (geçici veri) |
| Yakıt tüketimi | Açıklanmadı | Açıklanmadı |
| Türkiye fiyatı | Açıklanmadı | Açıklanmadı |
| Kesin satış tarihi | Açıklanmadı | Açıklanmadı |
Kaynak: Benda Motor Europe, 3 Kasım 2026 basın bülteni ve Benda Fransa resmî model sayfaları. Maksimum hız ve diğer özellikler homologasyon öncesi değişebilir. Vinster X 700'e ait bazı taşıma aksesuarlarının nihai standart/opsiyonel durumu henüz kesinleşmemiştir.
Benda Vinster 700 Kaç CC ve Kaç Beygir?
Benda Vinster 700 ve Vinster X 700, 691,66 cc motor hacmine ve 73,4 PS maksimum güce sahiptir. İki motosiklette de sıvı soğutmalı, 65 derece silindir açısına sahip V-Twin motor kullanılıyor.
Maksimum güç 9.000 devir/dakikada 54 kW olarak açıklanırken, maksimum tork 6.500 devir/dakikada 68 Nm seviyesine ulaşıyor.
Bu değer mekanik beygir birimiyle yaklaşık 72,4 hp'ye karşılık geliyor.
Motorun silindir çapı 80 mm, strok uzunluğu 68,8 mm ve sıkıştırma oranı 11,5:1.
Dört zamanlı motor, DOHC supap sistemi ve elektronik yakıt enjeksiyonuyla donatılmış. Euro 5+ emisyon standardına uygun olduğu belirtiliyor.
Altı ileri şanzıman, ıslak çok plakalı slipper debriyaj ve zincir son aktarma sistemi kullanılıyor.
V-Twin Motor Hangi Benda Modellerinde Kullanılıyor?
Vinster modellerinin kullandığı 691,66 cc motor tamamen yeni ve yalnızca bu iki motosiklete özel geliştirilmiş bir ünite değil.
Benda'nın resmî açıklamasına göre aynı motor ailesi Rock 707 ve Capra 700 modellerinde de kullanılıyor.
Böylece Benda, aynı temel güç ünitesini üç farklı motosiklet kategorisinde değerlendiriyor:
- Rock 707: Cruiser
- Capra 700: Adventure
- Vinster 700 / Vinster X 700: Roadster ve scrambler-touring
Bu yaklaşım, motor geliştirme maliyetinin farklı modeller arasında paylaşılmasına imkân sağlarken ortak servis ve parça altyapısı oluşturulmasına da yardımcı olabilir.
Ancak modellerin motor haritaları, elektronik donanımları ve sürüş karakterleri nihai üretim konfigürasyonuna göre farklılık gösterebilir.
Benda Vinster 700 Maksimum Hızı Kaç KM/SA?
Benda'nın Fransa resmî ürün sayfasında Vinster 700 ve Vinster X 700 için maksimum hız 180 km/sa olarak belirtiliyor.
Bu değer, Benda'nın 3 Kasım 2026 tarihli Avrupa basın bültenindeki ana teknik tabloda yer almıyor. Fransa sayfalarında ise teknik verilerin geçici olduğu ve homologasyon sonrasında değişebileceği açıkça belirtiliyor.
Dolayısıyla 180 km/sa değerini kesinleşmiş bağımsız test sonucu değil, üreticinin bölgesel ön teknik verisi olarak değerlendirmek gerekiyor.
İki motosikletin gerçek maksimum hızları, farklı gövde tasarımları ve aerodinamik dirençleri nedeniyle değişebilir.
Modellerin 0-100 km/sa hızlanma süresi de henüz açıklanmadı.
Benda Vinster 700 Fiyatı Ne Kadar?
7 Kasım 2026 itibarıyla Benda Vinster 700'ün resmî satış fiyatı açıklanmadı.
Benda Motor Europe'un resmî basın açıklamasında motor ve şasi teknik özellikleri yer alsa da Euro veya diğer para birimleri üzerinden kesin satış fiyatı bulunmuyor.
Tek taraflı alüminyum salıncak, V-Twin motor, TFT gösterge ve neo-retro tasarım, yeni modelin öne çıkan özellikleri.
Ancak bu donanımlar üzerinden kesin fiyat tahmini yapmak doğru değil.
Benda Vinster X 700 Fiyatı Ne Kadar?
Benda Vinster X 700'ün de resmî satış fiyatı henüz duyurulmadı.
Vinster X 700, standart Vinster 700'e göre daha büyük ön janta, farklı gövde oranlarına ve touring kullanımına yönelik ilave donanımlara sahip.
Ancak üretici, iki model arasındaki satış fiyatı farkını açıklamadı.
Bu nedenle Vinster X 700'ün standart modelden ne kadar pahalı olacağını şu aşamada kesin olarak belirlemek mümkün değil.
Benda Vinster 700 ve Vinster X 700 Türkiye Fiyatı Kaç TL?
Benda Vinster 700 ve Vinster X 700'ün Türkiye satış fiyatları açıklanmadı.
Türkiye'ye hangi versiyonların getirileceği, dağıtım planı ve bayi teslimat takvimi de henüz kesinleşmedi.
Avrupa için geliştirilen modellerin Türkiye'de otomatik olarak satışa sunulacağı varsayılmamalı.
Türkiye'de satış kararı açıklanırsa nihai fiyat üzerinde vergiler, döviz kuru, ithalat maliyetleri ve distribütör politikası etkili olacak.
Benda Vinster 700 Ne Zaman Satışa Çıkacak?
Vinster 700 ve Vinster X 700, 3 Kasım 2026 tarihinde EICMA Milano'da tanıtıldı.
Ancak Benda'nın resmî basın açıklamasında kesin satış başlangıç ayı veya yılını doğrulayan bir takvim verilmedi.
Bazı EICMA haberlerinde Avrupa için 2028 hedefinden söz edilse de bu tarih üreticinin mevcut resmî basın bülteninde kesinleştirilmiş değil.
Bu nedenle modelleri doğrudan 2027'de satışa çıkacak motosikletler olarak tanıtmak yerine EICMA 2026'da duyurulan yeni modeller şeklinde değerlendirmek daha doğru.
Benda Vinster 700 Türkiye'ye Gelecek mi?
7 Kasım 2026 itibarıyla Vinster 700 ve Vinster X 700 için Türkiye'ye yönelik kesin ithalat veya satış duyurusu bulunmuyor.
Benda'nın Avrupa operasyonları genişlemeye devam etse de satışa sunulacak ülke ve pazarlar ayrıca açıklanacak.
Türkiye'de satış yapılması durumunda fiyat, garanti, yedek parça ve servis ağına ilişkin bilgilerin yerel distribütör tarafından duyurulması beklenir.
Benda Vinster 700 ile Vinster X 700 Arasındaki Farklar
Benda Vinster ailesinin en önemli özelliği, aynı motor ve şasi temeli üzerinde iki farklı kullanım karakteri sunması.
Vinster 700, 17 inç ön ve arka jantlarıyla asfalt odaklı modern roadster olarak konumlanıyor.
Vinster X 700 ise 19 inç ön jantı, el korumaları, yükseltilmiş ön çamurluğu ve daha büyük ön camıyla uzun yol ve hafif bozuk yol kullanımına yönelik tasarlanmış.
Vinster 700: Asfalt Odaklı Neo-Retro Roadster
Standart Vinster 700, sade gövde tasarımı, uzun düz selesi, açıkta bırakılan V-Twin motoru ve kısa çift egzozuyla dikkat çekiyor.
Ön ve arka jantların 17 inç olması, modelin öncelikle asfalt üzerinde çevik sürüş sunmayı hedeflediğini gösteriyor.
830 mm sele yüksekliği ve 195 kg çalışır ağırlık, onu Vinster ailesinin daha alçak ve daha hafif üyesi yapıyor.
Vinster X 700: Scrambler ve Touring Tasarımı
Vinster X 700, aynı V-Twin motoru daha maceracı bir gövdeyle birleştiriyor.
Ön jant 19 inçe büyütülürken sele yüksekliği 865 mm'ye yükseliyor.
Yüksek ön çamurluk, motor alt koruması, elcik korumaları, uzatılmış rüzgârlık, depo üstü taşıyıcı ve yan çanta, modelin uzun yol karakterini destekliyor.
Ancak Vinster X 700'ün bir enduro veya ağır arazi motosikleti olarak tanımlanması doğru olmaz.
135 mm ön ve 120 mm arka süspansiyon hareketi, modelin zorlu teknik araziden çok karma yol koşulları ve touring kullanımına odaklandığını düşündürüyor.
Benda Vinster 700 ve Vinster X 700 Kaç Kilogram?
Benda Vinster 700'ün çalışır ağırlığı 195 kilogram, Vinster X 700'ün ise 200 kilogram olarak açıklandı.
İki model arasındaki fark 5 kilogram.
Vinster X 700'ün ilave koruma ve taşıma donanımları ile daha büyük ön jantı, motosikletin ağırlığı ve genel boyutları üzerinde etkili.
Ancak yalnızca ağırlık üzerinden hangi motosikletin daha kolay kullanılacağını belirlemek doğru değil. Gidon geometrisi, sele genişliği, ağırlık merkezi ve sürücünün deneyimi de önemli.
Benda Vinster 700 Sele Yüksekliği Kaç CM?
Vinster 700'ün sele yüksekliği 830 mm yani 83 santimetredir.
Vinster X 700'de bu değer 865 mm yani 86,5 santimetreye yükseliyor.
Aradaki 35 mm fark, özellikle kısa boylu kullanıcılar ve düşük hızlı park manevraları açısından önem taşıyor.
Ancak sele yüksekliği, sürücünün yere basma kolaylığını belirleyen tek ölçü değildir. Sele genişliği ve bacak iç uzunluğu da dikkate alınmalıdır.
Tek Taraflı Alüminyum Salıncak Nedir?
Vinster ailesinin dikkat çeken mühendislik ve tasarım özelliklerinden biri, tek taraflı alüminyum salıncak kullanılması.
Geleneksel çift taraflı salıncaklardan farklı olarak tek taraflı tasarımda arka tekerlek bir taraftan taşınıyor.
Bu yapı arka jantın bir yüzünün daha açık görünmesini sağlayarak motosiklete kendine özgü bir tasarım kazandırıyor.
Benda bu sistemi yüksek konumlu çift egzoz ve açıkta bırakılan motor bloğuyla birlikte kullanarak neo-retro tasarım anlayışını güçlendirmiş.
Ancak tek taraflı salıncağın tek başına her koşulda daha hafif veya daha iyi yol tutuş sunduğunu söylemek doğru değildir.
Benda Vinster 700 Süspansiyon Özellikleri
Vinster 700 ve Vinster X 700, ön tarafta ters teleskopik maşa kullanıyor.
Ön süspansiyon hareketi her iki modelde 135 mm.
Arka tarafta hidrolik monoshock amortisör bulunuyor ve arka tekerlek hareketi 120 mm olarak açıklanıyor.
Üretici, ilk basın bülteninde süspansiyon ayarlarının bütün ayrıntılarını veya maşa çapını açıklamadı.
Bu nedenle tam ayarlanabilirlik veya belirli süspansiyon marka isimleri doğrulanmış bilgi olarak kullanılmamalı.
Benda Vinster 700 Fren Sistemi ve ABS
İki Vinster modelinde de önde tek disk ve dört pistonlu radyal bağlantılı fren kaliperi bulunuyor.
Arka tarafta tek disk ve iki pistonlu kaliper kullanılıyor.
Her iki motosiklette çift kanallı ABS sistemi bulunuyor.
Benda'nın resmî açıklamasında fren diski çapları ve viraj ABS'si gibi ek özellikler ayrıntılı biçimde belirtilmedi.
Dolayısıyla modellerin viraj ABS'sine sahip olduğu veya ABS'nin tamamen kapatılabildiği yönünde bir bilgi doğrulanmış değil.
Benda Vinster 700 TFT Ekran ve USB Şarj
Benda Vinster 700 ve Vinster X 700, yatay konumlandırılmış TFT gösterge paneline sahip.
Gösterge üzerinden temel sürüş verilerinin takip edilmesi amaçlanıyor.
Her iki motosiklette USB-A ve USB-C şarj bağlantıları bulunuyor.
Bu bağlantılar özellikle telefon ve navigasyon cihazı kullanan sürücüler için pratik bir donanım.
Ancak Benda, ilk basın açıklamasında TFT ekran boyutunu ve Bluetooth, navigasyon veya gelişmiş bağlantı özelliklerinin tüm ayrıntılarını açıklamadı.
Benda Vinster 700 Yakıt Deposu Kaç Litre?
Benda Vinster 700 ve Vinster X 700, 15 litrelik yakıt deposuyla geliyor.
Bu kapasite, günlük şehir içi kullanım ve hafta sonu yolculuklarında yakıt ikmal aralığını etkileyen önemli unsurlardan biri.
Ancak resmî ortalama yakıt tüketimi açıklanmadığı için iki motosikletin kesin tek depo menzili bilinmiyor.
Benda Vinster 700 Yakıt Tüketimi Ne Kadar?
7 Kasım 2026 itibarıyla Vinster 700 ve Vinster X 700 için resmî ortalama yakıt tüketimi verisi paylaşılmadı.
691,66 cc motor ve 15 litrelik yakıt deposu biliniyor olsa da bunlardan hareketle kesin tüketim değeri belirlenemez.
Gerçek tüketim; kullanım hızı, sürüş alışkanlıkları, trafik, rüzgâr ve yol koşullarına göre değişebilir.
Üreticinin homologasyon bilgileri ve bağımsız testleri yayımlandığında menzil daha güvenilir biçimde hesaplanabilecek.
Benda Vinster 700 A2 Ehliyetle Kullanılabilir mi?
Standart Vinster 700 ve Vinster X 700, 54 kW güç ürettikleri için Avrupa A2 sınıfının 35 kW güç sınırını aşıyor.
Bununla birlikte Avrupa A2 mevzuatında yalnızca motor gücü değil, güç/ağırlık oranı ve sınırlandırılmamış versiyonun gücü de dikkate alınıyor.
Benda, iki model için homologasyonu doğrulanmış, gücü sınırlandırılmış bir A2 versiyonu henüz duyurmadı.
Bu nedenle standart Vinster modellerinin doğrudan A2 ehliyetle kullanılabileceği söylenemez.
Benda Vinster X 700 Gerçek Bir Arazi Motosikleti mi?
Vinster X 700'ün 19 inç ön jantı, yüksek ön çamurluğu ve motor alt koruması, scrambler tasarımından ilham aldığını gösteriyor.
Ancak modelin temel platformu bir roadster.
Arka jant 17 inç ve süspansiyon hareketi 120 mm seviyesinde.
Bu nedenle modelin teknik karakteri, zorlu arazi etaplarından çok asfalt, bozuk köy yolları ve hafif stabilize yollar için daha uygun bir tasarıma işaret ediyor.
Gerçek arazi performansını belirleyecek diğer unsurlar arasında lastik seçimi, yerden yükseklik, süspansiyon ayarları ve sürücü deneyimi bulunuyor.
Benda Vinster 700 Hangi Motosikletlere Rakip?
Benda Vinster 700, orta hacimli neo-retro roadster sınıfındaki çeşitli modellerle karşılaştırılabilir.
- Yamaha XSR700
- Honda CB650R
- Triumph Trident 660
- Moto Guzzi V7
- Royal Enfield Guerrilla 450
Bu motosikletler motor hacmi, silindir sayısı, fiyat ve kullanım karakteri bakımından birebir aynı değil.
Vinster X 700 ise scrambler tarzı ve touring odaklı modellerle daha fazla karşılaştırılabilir.
Benda'nın fiyatları açıklanmadığı için kesin fiyat-performans rakipleri henüz belirlenemiyor.
Benda Vinster 700 mü Vinster X 700 mü?
İki model arasında seçim yaparken motor performansından çok sürüş pozisyonu, jant ölçüsü ve kullanım amacına odaklanmak gerekiyor.
Vinster 700, 17 inç jantları, 830 mm selesi ve daha düşük ağırlığıyla şehir içi ve asfalt kullanımına yönelik bir seçenek.
Vinster X 700 ise 19 inç ön jantı, rüzgârlığı, el korumaları ve taşıma donanımlarıyla uzun yol ve daha çeşitli yol yüzeylerinde kullanılmak isteyen sürücülere hitap ediyor.
Her iki motosikletin motor gücü ve torku aynı olduğundan birinin diğerinden daha güçlü olduğu söylenemez.
Fiyat, ergonomi ve bağımsız sürüş testleri, hangi versiyonun kimin için daha uygun olacağını belirleyecek.
Benda Vinster 700 Alınır mı?
Benda Vinster 700, V-Twin motorlu, farklı tasarıma sahip ve modern donanımlar sunan bir roadster arayan motosiklet kullanıcıları için dikkat çekici olabilir.
73,4 PS güç, 68 Nm tork, tek taraflı alüminyum salıncak ve TFT ekran modelin önemli özellikleri.
Vinster X 700 ise benzer motor performansını daha yüksek sele ve farklı touring aksesuarlarıyla birleştiriyor.
Ancak her iki motosikletin de fiyatı, resmî satış tarihi, gerçek tüketimi ve uzun dönem güvenilirliği henüz kesinleşmiş değil.
Türkiye'ye gelmesi durumunda servis ağı ve yedek parça erişimi de satın alma kararında önemli olacak.
SBK Motor Değerlendirmesi: Benda Roadster Segmentine Girdi
Benda Vinster 700 ve Vinster X 700, üreticinin cruiser segmentindeki tasarım yaklaşımını daha geniş motosiklet kategorilerine taşıdığını gösteriyor.
Rock 707 ve Capra 700 ile paylaşılan 691,66 cc V-Twin motor, Vinster ailesinin temelini oluşturuyor.
17 inç jantlı Vinster 700 ve 19 inç ön jantlı Vinster X 700, farklı ihtiyaçlara aynı motor platformuyla cevap vermeyi amaçlıyor.
SBK Motor değerlendirmesi: Benda'nın yeni Vinster ailesi, V-Twin motoru, tek taraflı salıncağı ve neo-retro tasarımıyla orta hacimli roadster sınıfında dikkat çeken alternatifler sunuyor. Fakat rekabet gücünü belirleyecek en önemli unsurlar, kesin satış fiyatları, bağımsız sürüş testleri ve Türkiye'deki satış sonrası hizmetler olacak.
Vinster 700 ve Vinster X 700'ün Türkiye fiyatları, satış tarihleri, yakıt tüketimi ve homologasyon sonrası teknik özellikleri duyurulduğunda içerik güncellenecektir.
Resmî Kaynaklar
- Benda Motor Europe – Vinster 700 ve Vinster X 700 Resmî Tanıtım ve Teknik Özellikleri, 3 Kasım 2026
- Benda Fransa – Vinster 700 Resmî Model Sayfası
- Benda Fransa – Vinster X 700 Resmî Model Sayfası
- Benda Motor Europe – EICMA 2026 Yeni Motosiklet Açıklamaları
Güncelleme: 7 Kasım 2026. Teknik veriler Benda Motor Europe ve Benda Fransa'nın resmî açıklamalarına dayanmaktadır. 180 km/sa maksimum hız verisi geçicidir ve homologasyonda değişebilir. Türkiye fiyatı, kesin satış tarihi ve resmî yakıt tüketimi henüz açıklanmamıştır.










































